Vzdělávání,  setkávání,  sdílení  -  nejen  pro  ženy  50+

Výlet  do  Blanska

Přijměte pozvání na návštěvu blanenského zámku, v jehož prostorách sídlí Muzeum Blanenska. Pro výlet byl tentokrát zvolen všední den, jelikož muzeum má v měsíci lednu o víkendu zavřeno. A leden byl zvolen z důvodu, že zde ještě bude k vidění výstava Planetami Malého prince.
Muzeum Blanenska

Datum: čtvrtek 23. ledna 2020
Sraz: v 9.45 hod. na hlavním nádraží
Odjezd: v 10.00 hod. do stanice Blansko město
Cena: každý si vše hradí sám
Poznámka:   vstupné na prohlídku 80 Kč / senioři 40 Kč
Návrat: dle nálady a počasí
Připravily: Jana Jarušková a Jarmila Konečná

Abychom orientačně věděly počet zájemců, prosíme o přihlášení   u  Jany  Jaruškové  na  tel.  728 740 449,  nebo  e-mailem  na   info@zeny50.cz

EXPOZICE  A  VÝSTAVY  MUZEA:

býčekCesta do pravěku Blanenska
Tato archeologická expozice je cestou do minulosti od doby první písemné zmínky o Blansku až do času, kdy místní jeskyně obývali neandrtálci. Nejslavnějším obdobím představeným v archeologické expozici je doba halštatská díky nálezům z tajemstvími opředené jeskyně Býčí skála, kde dodnes existují různé teorie okolností úmrtí nejméně čtyřiceti nalezených osob a několikanásobně vyššího množství šperků a dalších obětin.

Blanenská umělecká litina
Expozice představuje průřez výrobním sortimentem blanenských železáren počínajícím přibližně v polovině 19. století a zahrnujícím jak uměleckou litinu, tak i litinové výrobky pro komerční účely. Blanenská umělecká litina je fenoménem, který neměl v celé habsburské říši konkurenci. Rychlý vývoj železářství v Blansku je spojen s rodem Salm-Reifferscheidt, který blanenské panství koupil v roce 1766.

Historické interiéry zámku
Prohlídka představuje nejkrásnější místnosti blanenského zámku. Svůj vzhled získaly při poslední velké úpravě zámku, provedené v novorenesančním duchu v 70. letech 19. století podle projektu Bedřicha Wachsmanna.

výstavaBydlení na blanenském zámku
Zámek v Blansku od doby, kdy panství zakoupil rod Salmů, ztratil svou rezidenční funkci. Za Salmů, kteří sídlili v Rájci, sloužilo blanenské sídlo jako letní byt pro rodinu a její návštěvníky, případně jako ubytovna pro úředníky panství či železáren.

Planetami Malého prince

Výstava umělecké sklářky Alice Dostálové. Hlavním motivem výstavy je spojení krásy vesmíru, krásy skla a pohádkového příběhu Antoina de Saint-Exupéryho. Výstava se nachází v modrém salonu blanenského zámku. Navštívit ji lze v rámci komentované prohlídky zámku.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.

logo   © 2007 - 2021  Ženy50, z. s.     poslední aktualizace   23. ledna 2021