Vzdělávání,  setkávání,  sdílení  -  nejen  pro  ženy  50+

Krakov  a  solné  doly  Vělička    (25. - 26. dubna 2020)

k zájezdu

Pojeďte s námi navštívit polské královské město Krakov a unikátní solné doly ve Věličce. Tento dvoudenní zájezd organizujeme ve spolupráci s renomovanou cestovní kanceláří.

Kdy: sobota 25. dubna - neděle 26. dubna 2020
Cena: 2.350,- Kč / 2.970,- Kč (se vstupem do solných dolů)
Záloha: 1.500 Kč  (při přihlášení, nejpozději do 10. prosince 2019)
Doplatek: do 1. března 2020
Poznámka:  je možné zaplatit celou částku při přihlášení
Platba: peníze prosím zasílejte na účet 2100584743/2010  (s poznámkou pro příjemce "Krakov")
V ceně: - doprava vlastním autobusem jen pro naši skupinu 
- ubytování v hotelu u Krakova ve dvoulůžkových pokojích se snídaní
- služby průvodce CK
- pojištění proti úpadku CK
- cestovní pojištění 27,- Kč/den, včetně pojištění storna zájezdu 
Odjezd:  místo nástupu do autobusu a čas => bude ještě upřesněno
Návrat: v neděli ve večeních hodinách, bude upřesněno


Návštěva dolů je fakultativní. Vstupné je bez slev a činí 620,- Kč. Vzhledem k tomu, že prohlídku je potřeba zajistit předem, je nutné se na ni jmenovitě přihlásit.

Přihlášku na akci ve formátu DOCX si můžete stáhnout ZDE.
Přihlášku na akci ve formátu PDF si můžete stáhnout ZDE.

Vyplněné a podepsané přihlášky zasílejte Věře Pakostové na e-mail v.pakostova@seznam.cz. Rovněž bližší informace o akci vám poskytne Věrka na již uvedeném e-mailu, případně telefonicky - 604 37 55 46.

Program zájezdu

1. den

krakov

Prohlídka historického centra Krakova bude zahrnovat návštěvu hradního návrší Wawel s možností individuální prohlídky interiérů hradu a krypty polských králů, návštěvu katedrály, Rynku, Sukiennice, Mariánského kostela a Jagellonské univerzity. Nocleh.

KrakovKrakov je podle mnohých nejkrásnějším městem celého Polska. Je jedinečný svou historickou krásou, která na vás bude dýchat na každém kroku.
Krakov je historická rezidence polských králů s hradem Wawel a katedrálou, sídlo starobylé univerzity a arcibiskupství. Staré město s množstvím historických památek i parků je oblíbený cíl turistů a je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO
Podle legend pochází jméno města od jména knížete Kraka, který je v Polsku považován za Slovana. Velmi pravděpodobně však jména pochází od Keltů, kteří tuto oblast obývali, což je známo z archeologických nálezů a z římských pramenů. Tehdy by název zněl Carragh nebo obdobně. Možná je však i souvislost se jménem legendárního iberského (keltiberského) krále Crocco. V českých legendách se také vyskytuje postava knížete Kroka. 

2. den

Po snídani odjezd do Věličky a návštěva solných dolů, které jsou stejně jako Krakov na seznamu světového dědictví UNESCO. Návrat do Krakova, kde si prohlédneme starobylé židovské město Kazimierz s mnoha synagogami a starým hřbitovem. Pak bude individuální volno, případně můžete navštívit sbírky Muzea Czartoryských, kde je mimo jiné slavný obraz Leonarda da Vinci Dáma s hranostajem.

solný důlSolný důl ve Veličce tvoří jakési podzemní město nebo lépe řečeno památník vytesaný v soli. Teplota vzduchu se tu po celý rok drží kolem 13 až 16 stupňů Celsia. V podzemí je příznivé mikroklima s vysokým obsahem vlhkosti a jódu. Dodejme, že bez přítomnosti bakterií, proto se zde nachází i ozdravné sanatorium pro pacienty s respiračními chorobami a alergiemi. Do největší kaple sv. Kingy, nacházející se 101 m pod zemí, se vejde až neuvěřitelných 500 osob. Je plná soch a reliéfů. Asi nejzajímavější je reliéf Poslední večeře, vytesaný podle fresky Leonarda da Vinciho. Solný důl je veřejnosti přístupný pouze s průvodcem. Výklad si můžete vyslechnout snad ve všech světových jazycích. Samotná prohlídka začíná sestupem 380 schodů, jimiž se dostanete na první poschodí - 64 metrů pod povrch. Důl má 9 podzemních poschodí, jež sahají až do hloubky 327 metrů. Veřejnosti jsou zpřístupněny jen tři z nich. Správcům dolu slouží ke cti, že mysleli i na méně pohyblivé návštěvníky a osoby na invalidním vozíku, jimž umožnili bezbariérový vstup do podzemí. Podzemní chodníky, kdysi využívané horníky, měří úctyhodných 259 kilometrů, avšak veřejnosti je zpřístupněno jen asi 2,5 kilometru, což však vůbec není málo. Prohlídka zabere něco přes 2,5 hodiny (s možností odpočinku). Jedna z podzemních komor dnes slouží jako kino. V něm, v rámci návštěvy podzemních prostor, zhlédnete film o místech, jež nejsou běžným návštěvníkům přístupná. Zajímavé je, že kromě už zmíněného sanatoria zde najdete i restauraci s výbornou kuchyní, muzeum, místnost pro bankety, plesy, zábavy, ale i pro sportovní aktivity – tenis, volejbal, kopanou. V největší podzemní kapli se pravidelně konají i svatby, avšak jejich rezervace je už na několik let dopředu obsazena. V závěru prohlídky vás čeká poměrně adrenalinová jízda starodávným výtahem, kterou absolvujete v úplné tmě. Protože jeho stěny nejsou zcela plné, skrz štěrbiny v nich budete cítit proudění vzduchu, co adrenalinovou jízdu ještě více vystupňuje.

bližší informace k solnému dolu jsou z internetu

Zpět

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.

logo   © 2007 - 2021  Ženy50, z. s.     poslední aktualizace   23. ledna 2021