Vzdělávání,  setkávání,  sdílení  -  nejen  pro  ženy  50+

Za  krásami  Neziderského  jezera  a  rakouského  baroka   (22. 6. 2019)

k výletuSrdečně Vás zveme na návštěvu k našim jižním sousedům. 
Je naplánován bohatý program, proto tentokrát musíme vyjet co nejdřív, abychom vše stihli. Čeká nás totiž téměř 200 km do půvabného městečka Rust, rozkládajícího se na břehu Neusiedler See (Neziderského jezera), kde nás bude čekat hned několik možností, jak strávit čas. Nabízí se procházka podél jezera k pozorovatelně vodního ptactva (cca 1 km od parkoviště), prohlídka historického centra Rustu a nebo okružní plavba po jezeře. Také je zde více možností, kde zahnat hlad nebo si dát pravé rakouské kafíčko. 
Odpoledne se vydáme na zámek Hof, který znamená jen malou odbočku z naší zpáteční trasy, ale slibuje velký zážitek, ať už v podobě prohlídky zámku a jeho zahrad, nebo účasti na Mušketýrských hráchv zámeckém parku, které zde právě budou probíhat.

Kdy: sobota 22. června 2019
Odjezd: v 7.00 hod. od hlavní brány BVV 
Sraz: v 6.45 hod.
Cena: 650,- Kč
Platba: při přihlášení
V ceně: - doprava vlastním autobusem
  - organizace
Není v ceně: cestovní pojištění, vstupné
Výlet připravila:     Věra Pakostová
Návrat: cca 19.00 hod. 

Vstupné:

zámek Hof - hromadné vstupné 13 EUR, vstupenka zahrnuje prohlídku zámku, zahrad a statku, včetně vstupenky na Mušketýrské hry. Podle informací na webových stránkách zámku by měla být možnost využít audio průvodce ve slovenštině.
Okružní plavba po jezeře - cca 10 EUR

Program:

k výletuMěstečko Rust, ve kterém žije jen kolem 1700 stálých obyvatel, je široko daleko známé jako město čápů a ušlechtilých dobrých vín. Jeho návštěva je okouzlující v každém ročním období, ale léto je především díky čápům a jejich mláďatům zcela určitě nejkrásnější. Čapí hnízda zde lze vidět téměř na každém druhém komíně. Zajímavostí je, že Rust byl již několikrát zvolen za nejkrásnější město Burgenlandu a od roku 2001 je dokonce zapsán do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.k výletuPamátky tohoto starého kouzelného městečka reprezentují měšťanské domy ze 16. až 19. století a především Rybí kostel (Fischerkirche). Jedná se o velmi cennou gotickou stavbupocházející v nejstarších částech z  12. století. Uvnitř kostela se nachází kaple Panny Marie z 13. století, zdobená gotickými freskami, pozdně gotický oltář Sv. Trojice a nejstarší varhany v Burgenlandu. 

Mnohé kavárničky, hospůdky nebo restaurace v Rustu nabízejí opravdu výbornou domácí kuchyni a místní vína jsou díky jedinečné geografické poloze výjimečně lahodná.

Neusiedler See
k výletuNeziderské jezero (německy Neusiedler See, maďarsky Fertő-tó, přičemž fertő znamená bažina) je vedle Balatonu jediné velké stepní jezero v Evropě. Jezero leží na pomezí rakouské spolkové země Burgenland a maďarské župy Györ-Moson-Sopron. Rakouská část je současně největším jezerem v Rakousku.
V roce 2001 bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Jezero je téměř celé obklopeno rákosovým pásem, který někde dosahuje několika km a pokrývá až 4/5 jezera. Rákosí vytváří jedinečný biotop pro místní faunu a je tedy přírodní rezervací se zaměřením na vodní ptactvo. Hlavní severojižní délka jezera je 36 km a šířka se pohybuje mezi 6 až 12 km. Výška zemského zakřivení mezi městečky Neusiedl am See a Mörbisch je 9,6 m, takže není vidět z jednoho konce na druhý. Maximální hloubka jezera je 1,8 m. Průměrná hladina kolísá mezi 0,6 až 0,8 m, takže v zimě může promrzat až ke dnu. V létě (vlhké období) se rozměry Neziderského jezera zvětšují. Břehy jsou nízké, silně bažinaté. Voda v jezeře je mírně slaná. 

Zámek Hof
k výletuAreál zámku Hof se rozprostírá na více jak 70 ha na východě Dolního Rakouska. Jedná se o jeden z nejrozsáhlejších a nejkrásnějších barokních zámeckých areálů v Rakousku. Zámek byl od roku 1725 majetkem prince Evžena Savojského, který nechal přestavět původní malý renesanční zámek na velkolepé barokní sídlo se zahradami na sedmi terasách. Od jeho dědiců zámek zakoupila v roce 1755 Marie Terezie a věnovala ho svému manželovi Františku Štěpánovi. Císařská rodina jej využívala jako letní sídlo. Po jeho smrti v roce 1765 byl zámek pod vedením architekta Franze Antona Hillebrandta zvýšen o jedno patro, ve kterém byly zřízeny další hostinské pokoje, první patro bylo zrenovováno v klasicistním stylu a v jižním traktu bylo zbudováno apartmá v šedo-bílé barvě pro ovdovělou a smutek držící Marii Terezii. Tato přestavba byla konečná a vzhled zámku se od té doby nijak nezměnil. Za vlády Františka Josefa I. přešel zámek pod vojenskou správu (byla zde jezdecká akademie) a pod ní zůstal i po rozpadu Rakouska-Uherska. Rakouskou armádu vystřídali za 2. světové války vojáci wehrmachtu a v roce 1945 Rudá armáda. Zámek pak postupně zchátral.
S renovací se začalo až v roce 1986. Dnes je ukázkou vrcholné barokní architektury a dějištěm mnoha kulturních akcí. K jedné z nich - Mušketýrským hrám - budeme mít možnost se i připojit.

Informace a přihlášky u Jany Jaruškové na tel. 728 740 449, nebo elektronicky info@zeny50.cz

Platbu prosím proveďte na účet u Fio banky 2100584743/2010, do zprávy pro příjemce zadejte Vaše jméno + "Neziderské jezero".

Přihlášku na akci ve formátu DOCX si můžete stáhnout zde.
Přihlášku na akci ve formátu PDF si můžete stáhnout zde. 

Zpět

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.

logo   © 2007 - 2021  Ženy50, z. s.     poslední aktualizace   23. ledna 2021