Vzdělávání,  setkávání,  sdílení  -  nejen  pro  ženy  50+

Poznávací a relaxační pobyt v Pieninách  (28. 4. - 3. 5. 2019)

pohled od hotelu

Na přelomu dubna a května jsme se vypravili s cestovní agenturou Autobusem.eu na pobyt do nově vybudovaného třípatrového komfortně zařízeného hotelu Eland*** ve Spišské Staré Vsi, v kouzelném regionu Zamaguria, na okraji Pieninského národního parku, který je známý svou krásnou krajinou, zejména řekou Dunajec - vyhledávanou oblastí vodáků a turistů. Park nabízí tradiční folklor a architekturu, zejména ve vesnici Červený Klášter (9 km od hotelu) s Muzeem národní kultury.

z pobytu

Pobytu se zúčastnilo 36 osob, včetně čtyř mužů. Ubytování bylo velmi příjemné, jídlo vynikající, obsluha laskavá a Vitální svět nabízel kromě plavání v bazénu se slanou vodou i několik druhů saun a další lákadla pro relaxaci těla, včetně masáží, které jsme rovněž využili.

hotel Eland

Od hotelu bylo možné dojít  pohodlnou procházkou až do Polska, kde nedaleko hranic je na Dunajci přehrada Sromowce. Mnozí se vydali proti proudu až k hradu Niedzica.

Dunajec

pod přehradou

V rámci našeho pobytu jsme zavítali na exkurzi do TATRANSKÉ LIKÉRKY se sídlem v Kežmaroku. Ta v současné době dodává na trh 14 druhů TATRANSKÉHO ČAJE, který kvůli vzrůstajícímu exportu dostal název TATRATEA. Název čaj je mírně matoucí, jelikož se jedná o likéry. A ochutnat všech 14 druhů bylo opravdu hodně náročné, třebaže jsme byli zároveň pohoštěni skvělým tradičním jídlem. Dozvěděli jsme se, jak vznikla myšlenka vyrábět tento druh likéru s daným názvem, a podívali jsme se i do výroby, kde jsme ochutnali jednotlivé složky TATRATEA v různých fázích výrobního procesu.
Zpět na hotel jsme se navraceli v povznesené náladě a určitě každý si vezl alespoň jednu láhev likéru, který mu při ochutnávce nejvíc učaroval.

TATRATEA

Po dni "volna", kdy náš řidič dodržoval povinný odpočinek a my se vydali více či méně promoknout v deštivém dni do okolní přírody či při prohlídce Červeného Kláštora nebo Spišské Staré Vsi, nás čekal, tentokrát již za slunečného počasí, výlet do Staré Lubovně, kde jsme navštívili Lubovniansky hrad a skanzen. Na muže zde čekalo lákadlo v podobě vojenské techniky.

Stará Lubovňa

Sladkou tečku za naším výletem udělala návštěva prodejny čokolády.

čokoláda

prodejna čokolády

Ve čtvrtek, kdy bylo opět krásné počasí, na které jsme ostatně čekali, jsme dopoledne navštívili trhy v polském městě Nowy Targ. Nezapomenutelným zážitkem pak pro nás byla odpolední plavba na dřevěných pltích největším přírodním kaňonem ve střední Evropě, který se nachází v Pieninském národním parku. Řeka Dunajec zde tvoří státní hranici mezi Slovenskem a Polskem. Pltě ovládali dva muži oblečení v goralských krojích a během 11 km dlouhé plavby, která bohužel utekla „jako voda“, nám vyprávěli o historii a legendách vážících se k této překrásné krajině s dominantou Tri koruny. Na pltě jsme nasedli v přístavišti Majere a na pevnou zem jsme vstoupili pod obcí Lesnica, kde jsme si v Chatě Pieniny dopřáli malé občerstvení.

Dunajec

Dunajec na pltích

Toto splutí nejkrásnější části řeky Dunajec bylo skvělým završením našeho pobytu. Další den nás čekala již jen zpáteční cesta do Brna, a to opět převáždě za doprovodu dešťových kapek.

Zpět

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.

logo   © 2007 - 2021  Ženy50, z. s.     poslední aktualizace   23. ledna 2021