Vzdělávání,  setkávání,  sdílení  -  nejen  pro  ženy  50+

P Ř E D N Á Š K Y  

Cesta  po  Pobaltí

k přednášce

Datum:     6. února 2020
Čas:     17.30 - 19.30 hod.
Místo:     Centrum Ženy50, Anenská 10


Litva, Lotyšsko, Estonsko – to jsou tři malé státy na severovýchodě Evropy.

Riga, Tallin, Vilnius – to jsou jejich historická a starobylá hlavní města, ale víte, které kam patří?

Země, které leží na území, o které se už před staletími přetahovali Poláci, Švédové, Dánové a Rusové, území, na němž ve středověku vládli a budovali své hrady němečtí rytíři, a kde se narodila paní kněžna z Babičky Boženy Němcové. Země, jejichž dějiny jsou velmi pohnuté a navzájem provázané, a také dost podobné těm našim. Země, kde najdete nádherné středověké památky i sovětské paneláky. A hlavně zde žijí lidé, kteří si dokázali uhájit vlastní identitu navzdory všem okupacím.

To vše je Pobaltí…

Přijďte se s ním trochu seznámit prostřednictvím povídání, doplněným fotografiemi Věry Pakostové. Možná si už potom zapamatujete jejich hlavní města a budete vědět, co jsou to cepelíny.

Vstupné 40 Kč / členky ZDARMA

Kněžna   Zaháňská

Datum:     13. února 2020
Čas:     17.30 - 19.30 hod.
Místo:     Centrum Ženy50, Anenská 10

Kateřina Zaháňská
Byla jednou z nejatraktivnějších a nejvlivnějších žen počátku 19. století. Vzdělaná, duchaplná, znali ji ve všech velkých městech, kam tak ráda cestovala: v Paříži, Londýně, Praze, v Římě. Vymykala se zcela dobové představě - nemalovala a nehrála na žádný hudební nástroj. Zato uměla debatovat s politiky a vynikala důvtipem. Češi znají Kateřinu Zaháňskou (8. února 1781 - 29. listopadu 1839) hlavně jako paní kněžnu z Babičky Boženy Němcové. Byla to osudová žena a osudová byla i největší láska jejího života - měla vztah k ministru zahraničí a rakouskému kancléři Klemensu Metternichovi.

Na přednášce Ing. arch. Karla Březiny se seznámíme s barevným životním příběhem této šlechtičny a také s dobou, kdy žila.

Vstupné 40 Kč / členky ZDARMA

Prohlídka  v  Janáčkově  divadle

Janáčkovo divadlo

Datum:     20. února 2020
Čas:     16.30 - cca 17.45 hod.
Místo:     Janáčkovo divadlo, sraz u bočního vchodu do divadla, z ulice Rooseveltova
Vstupné:     jednotná cena 100 Kč (platba na místě)
Poznámka:     je nutné se nahlásit předem


Prohlídky divadelních budov jsou mezi návštěvníky velmi oblíbené. Ve všech budovách Národního divadla Brno jsou vám k dispozici fundovaní průvodci, kteří vás seznámí nejen s jejich historií a stavebním vývojem, ale sdělí vám i nejrůznější zajímavosti a pikantnosti, které jen tak neuslyšíte. Dostanete se také do míst běžným divákům nepřístupných, jako je zákulisí nebo technické prostory divadla. 

Informace a přihlášky u Jany Jaruškové na tel. 728 740 449, nebo elektronicky info@zeny50.cz

Rakouskem  ve  stopách  nacistického  zlata

ilustrační obrázek k přednášce

Datum:     27. února 2020
Čas:     17.30 - 19.30 hod.
Místo:     Centrum Ženy50, Anenská 10


V přednášce zavítáme do míst, kde před pětasedmdesáti lety zmizelo nacistické zlato a umělecké sbírky. Navštívíme kraje, města a jezera spjatá s hnědočernou historií Rakouska.

Průvodkyni na této zajímavé cestě nám bude dělat  PhDr. Dana Dolníčková.

Vstupné 60 Kč / členky 40 Kč

Setkání  nad  knížkou:  Podivuhodný  příběh  osamělého  pošťáka

Motto: „… A začali jsme se scházet. … Nikdo z nás neměl žádné zkušenosti s fungováním literárních spolků, a tak jsme si stanovili vlastní pravidla – pokaždé někdo vyprávěl o knížce, kterou přečetl…“

knihaNad knížkou „Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů“, ze které pochází motto našeho příležitostného čtenářského posezení, jsme se sešli na podzim. První březnový čtvrtek nastal čas pro další setkání – tentokrát s kanadským spisovatelem Denisem Thériaultem. Jeho knihu bych zařadila hned do několika kategorií: kniha, která mne zaujala svou obálkou – kniha, která mne zaujala svým názvem – příběh psaný v dopisech… Anotace ke knize začíná slovy „Kdo jiný by měl ctít listovní tajemství než pošťáci?“ Že by autor použil stejné téma jako Karel Čapek ve své Pošťácké pohádce? Hlavní hrdina ale nemá kouzelnou moc vnímat obsah korespondence přes zavřenou obálku, takže dopisy otevírá – a to mu zásadně změní život. Mimo jiné se stane mistrem v psaní haiku…
Přijďte si popovídat – vzhledem k tomu, že kniha nabízí velké množství témat, tak si myslím, že bude o čem…

Datum:     5. března 2020
Čas:     17.30 - 19.30 hod.
Místo:     Centrum Ženy50, Anenská 10

Na povídání o knihách (a o životě) vás srdečně zve Marcela Cvachová.

Vstupné 40 Kč / členky ZDARMA

Informační  medicíma  -  mýtus,  nebo  skutečnost?

ilustrační obrázek

Žijeme ve době, kdy informace vládnou světu. Kdo má správné informace, může dosáhnout úspěchu a bohatství. Přesto v některých oblastech tvrdošíjně setrváváme na materialistickém pojetí světa a jednou z těchto oblastí je i medicína. Jako příčinu nemocí nám předkládá různé viry a bakterie nebo jedovaté látky, případně stres. Ale co rozhoduje o tom, jestli budeme nemocní? Je možné pouze pomocí informace spustit sebeúzdravné schopnosti člověka? A může být Informační medicína metodou pro nové tisíciletí?

Datum:     12. března 2020
Čas:     17.30 - cca 19.00 hod.
Místo:     Centrum Ženy50, Anenská 10

Na povídání o tzv. Informační medicíně a o praktických zkušenostech terapeutky metody řízené a kontrolované detoxikace Vás zve Bc. Lucie Krejčí – terapeutka a lektorka.

Vstupné 60 Kč / členky 40 Kč

Národní  týden  trénování  paměti:  Paměťové  hrátky  s  čísly  a  písmenky

ilustrační obrázek
Co se vlastně děje při tréninku paměti?
Obecně: trénuje se nejen paměť, ale i ostatní, tzv. kognitivní, funkce – pozornost, koncentrace, rychlost myšlení, porozumění informacím, řečové funkce - prostě všechny myšlenkové procesy, které nám umožňují učit se, pamatovat si, řešit problémy, plánovat, organizovat.

Konkrétně: vlastně si stále hrajeme. Se slovy, s čísly, s představami, s fantazií. Přijďte si to vyzkoušet!

Datum:     19. března 2020
Čas:     17.30 - 18.30 hod.
Místo:     Centrum Ženy50, Anenská 10

Ukázkovou hodinou trénování paměti nás provede Ing. Marcela Cvachová, certifikovaná trenérka paměti III. st.

V rámci Národního týdne trénování paměti      VSTUP ZDARMA

Zpět

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.

logo   © 2007 - 2020  Ženy50, z. s.     poslední aktualizace   24. ledna 2020