Vzdělávání,  setkávání,  sdílení  -  nejen  pro  ženy  50+

Historie občanského sdružení 2009 - 2. pololetí

Ukončení podzimních PC kurzů

z kurzů V období od 7. do 16. prosince byly postupně ukončeny PC kurzy z podzimního cyklu.

Život ještě nekončí

V sobotu 12. prosince 2009 byl od 17.30 hod. vysílán v Českém rozhlase 2 - Praha v cyklu Dobrá vůle dokument o sdružení Ženy50, nazvaný Život ještě nekončí. v prostorách sdružení natáčela pořad 19. listopadu v průběhu počítačových kurzů a následné přednášky Jaroslava Haladová. Pro poslech klikněte zde

Předvánoční posezení     10. prosinec 2009

z akce Vánoční čas je již tradičně vyhrazen k setkávání se. v rámci rodiny, s kamarády a známými, které jsme možná celý rok neviděli. I v našem sdružení vzniká tradice předvánočního posezení. Kdo má čas, může se zastavit, uvidět známé tváře, případně poznat nové... A tentokrát se nás sešlo mnohem více než v loňském roce, místnost praskala ve švech. Přesto se zde vešly i dvě malé "umělkyně", které nám zpestřily program hudebním vystoupením. A pak se seznamovalo, povídalo a ochutnávalo. Naše členka Eva nás s manželem Fredym dojali dortem, který zdobilo marcipánové logo sdružení. A navíc - báječně chutnal!

Dá se kreativita natrénovat?     3. prosinec 2009

z akce V knihách se dočteme, že kreativita neboli tvořivost je zvláštní soubor schopností, které umožňují tvůrčí činnost, jejímž výsledkem je něco nového, originálního. A dále, že tvořivá osobnost se (mimo jiné) vyznačuje tím, že je vnímavá, hravá, nachází zalíbení v nových přístupech, využívá vlastní představivosti a fantazie, překračuje hranice konvencí a je málo konformní, je zvídavá, snadno se nechává inspirovat okolím a má široké zájmy.
o tom, že i v nás se skrývá netušený potenciál kreativity nás hravým způsobem přesvědčila  Mgr. Kristýna Hrichová.

Běhat se dá i po padesátce     26. listopad 2009

Eva Cupalová s medailemi Že je možné začít závodně běhat i po padesádce, o tom nás přesvědčila paní Eva Cupalová.
Nejen, že během překonala vrozenou náchylnost k otylosti, navíc si zlepšila kondici, posílila seběvědomí, našla přátele a v neposlední řadě se podívala v rámci závodů do různých zemí.
Její čerstvé zážitky jsou z  Austrálie, kde se konaly v  Sydney světové hry veteránů World Master Game. Paní Eva si jako cennou památku dovezla stříbrnou medaili, kterou nám ráda ukázala..

Manželství v 50     19. listopad 2009

z akcePsycholožka  Mgr. Kristýna Hrichová nás na své přednášce a besedě vyzývala,  abychom se společně podívali našim vztahům "na zoubek" a zamysleli se nad následujícími tématy:
V jaké části životního cyklu manželství se to nacházíme? Jaké změny, nové situace a případné krize nám toto období přináší? Dokážeme spolu komunikovat jasně a efektivně? Může být hádka konstruktivní?
A protože všechny víme, že ne vždy je vše růžové a vydařené, tak jsme si na závěr ještě přidali i pár rad pro těžké chvíle.
Přednášky se účastnila jako milá návštěva i redaktorka ČRo 3 - Vltava Jaroslava Haladová, která natáčí rozhlasový dokument o sdružení Ženy50 pro Český rozhlas 2 - Praha do řady nazvané Dobrá vůle. Podtitulek téhle série je "O lidech s upřímnou snahou učinit svět lepším".

Já už jsem taková II.     12. listopad 2009

Jsem už taková, já (ne)jsem ten typ, já už mám takovou povahu - věty, které často slyšíme i používáme. Ponechme si svoji povahu, jsme-li s ní šťastné. Ponechme si ji i v případě, že šťastné nejsme, chceme-li. Ale položme si otázku, jestli by s tou nešťastnou "povahou" přece jen nešlo něco dělat, pokud se na ni ovšem čirou náhodou nechcete třeba vymlouvat...
o svých povahách jsme besedovali s  JUDr. Monikou Dostálovou.

Sebekoučování jako nástroj vlastního rozvoje    7. listopad 2009

Mapování potřeb sebepoznání, seberozvoje a sebeřízení, struktura osobnosti, komunikace a komunikační bariéry, umění naslouchat, přesvědčovat, citlivost pro druhé, schopnost ovlivňovat druhé, psychohygiena, zátěžové situace, co dělám v situacích stresu, relaxační techniky - to je stručný obsah sobotního semináře, který vedla Mgr. Miroslava Dohnalová, akreditovaná lektorka MPSV ČR.

Bolesti zad - jak na ně    5. listopad 2009

z akce Ve věku 50+ už najdeme jen stěží někoho, kdo nemá potíže se zády. Vycházejíc ze své praxe i z knihy Škola zad nám cenné rady poskytla fyzioterapeutka Vítězslava Handlová. Dozvěděli jsme se, jak správně sedět nebo ležet a spoustu dalších "drobností", na které jsme se ptaly. Nechyběly ani praktické ukázky na procvičení krční páteře.

Jak funguje velení v našem těle /aneb chvála "odpočinku"     29. říjen 2009

z akce Populárně naučný pohled na nervové řízení organizmu, centrální nervová soustava versus autonomní (vegetativní) nervová soustava.
Jak se organizmus ladí na výkon a co se děje, když výkon skončil a my "odpočíváme". Co je to neurovegetativní dystonie atp. - o tom jsme se dozvěděli na přednášce, MUDr. Pavly Vokřínkové, která se snažila - pomocí zajímavých přirovnání - přiblížit tyto informace i laikům.

Co nevíte o důchodech...     22. říjen 2009

z akce Že je toto téma pro ženy 50+ opravdu zajímavé, dosvědčila účast na akci. Kancelář se naplnila, místa k sezení byla záhy vyčerpána, tudíž některé z nás musely stát. Přednášela nám a na dotazy ochotně a fundovaně odpovídala, na základě dlouholeté praxe, paní JUDr. Vl. Maršálková, zaměstnankyně MSSZ.

Zdravotní cvičení     17. a 18. říjen 2009

z akce Pohodové sobotní odpoledne a nedělní dopoledne jsme měly opět možnost prožít s Ing. Drahomírou Maťovou, cvičitelkou zdravotní tělovýchovy.
Ve čtyřhodinových blocích jsme si protáhly celé tělíčko, nejdříve uvolnily z akcea posléze i posílily jednotlivé svaly, zaměřily jsme se i na klouby a cviky proti osteoporóze. Nechybělo protažení zkrácených svalů s oblíbenými popruhy, ke cvičení jsme využily i tři druhy míčků.
Příjemnou atmosféru dotvářela hudba. Cvičení jsme zakončily relaxací. Bylo uvolněně i veselo.
Teď už bude záležet jen na nás, jestli vytrváme pravidelně cvičit i samy.
Díky, Dájo!

Já už jsem taková I.     15. říjen 2009

z akce Povaha, typ, charakter, osobnost - těmito výrazy označujeme obvykle soubor toho, jak se chováme, jednáme, myslíme, reagujeme. A většinou tuto "povahu" považujeme za něco vrozeného, daného, byť třeba i výchovou ovlivněného, ale hlavně za něco neměnného. Je tomu skutečně tak? o tom jsme si povídali s  JUDr. Monikou Dostálovou.

Partner jménem peníze     8. říjen 2009

Podívat se na peníze a jejich úlohu v našem životě z úplně jiného zorného úhlu, než obvykle činíme, nám umožnila Mgr. Oksana Šmeralová. Snažili jsme si uvědomit příčiny přítomnosti-nepřítomnosti peněz v našem životě v kontextu vlastního postavení v duchovně-sociální struktuře společnosti.

Tchai-ťi mezi obrazy     říjen - prosinec 2009

Ve středu 7. října byl zahájen intenzivní tříměsíční kurz zdravotní sestavy Tchai-ťi (24) styl Jang - pro začátečníky i mírně pokročilé - pod vedením Mgr. Věry Janákové.

Počítačové kurzy pro začátečníky i pokročilé     říjen - prosinec 2009

Začátkem října 2009 jsme zahájily další běh počítačových kurzů pro úplné začátečníky i pokročilejší - ženy i muže 50+.

Kdy? Po 17.00 - 19.00 hod.   Mírně pokročilí    (zahájení 5.10.09)
Kdy? Út 17.30 - 19.30 hod.   Začátečnice    (zahájení 6.10.09)
  Stř 11.00 - 12.30 hod.   Grafika na PC    (zahájení 7.10.09)
  Stř 16.30 - 18.30 hod.   Začátečníci    (zahájení 7.10.09)
  Čtv 15.30 - 17.00 hod.   Grafika na PC    (zahájení 8.10.09)
Kde? Centrum Ženy50;    Anenská 10 (4.p)
Lektorky: Ing. Jana Jarušková
  Mgr. Věra Janáková

Účastníci (máme ve svých řadách i muže) se zde seznamují s počítačem, operačním systémem Windows, textovým editorem, Internetem, elektronickou poštou. v kurzu zaměřeném na grafiku zvládnou práci v programu GIMP, použití jednotlivých nástrojů, malování ve vrstvách, retuše fotografií, koláže apod..

Feng šuej pro lásku a partnerství     1. října 2009

z akce Jak lze zlepšit partnerský vztah nebo najít nového partnera za pomoci dobrých a spolehlivých rad feng šuej nám osvětlily sestry Julia Burová a Marina Kopecká.
Dozvěděly jsme se, jak si uspořádat ložnici, co by v ní být mělo a co naopak ne, zjistily jsme význam barev i materiálů. Nejdůležitější je však ujasnit si náš záměr, kam chceme směřovat, čeho dosáhnout.

100. členka sdružení     30. září 2009

z akce Na akci, konané v rámci Brněnských dnů pro zdraví 30. září 2009 a nazvané "V padesáti život nekončí...", jsme měly možnost přivítat ve svých řadách stou členku sdružení Ženy50. Stala se jí paní Mgr. Olga Linkovová.

Rády jsme jí předaly při této příležitosti malý dárek, který zhotovila zakládající členka sdružení Táňa Nedvědová.

V padesáti život nekončí...     30. září 2009

z akce I v letošním roce dostalo občanské sdružení Ženy50 možnost prezentovat své aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví.
Uspořádali jsme akci s názvem "V padesáti život nekončí..." v našem Centru Ženy50, Anenská 10.
Kromě informací o sdružení se zde ženy mohly účastnit kulatých stolů, které postupně moderovaly JUDr. Monika Dostálová, MUDr. Pavla Vokřínková a Mgr. Kristýna Hrichová. Ženy se zapojily do diskuze ohledně zdravého životního stylu ve věku 50+. Nejfrekventovanějším tématem - dle předpokladu - byly mezilidské vztahy v rodině.

Brněnská televize     30. září 2009

Shodou náhod probíhalo téměř zároveň s živým vystoupením v rozhlase i premiérového vysílání předtočeného rozhovoru s  Ing. Janou Jaruškovou a Mgr. Věrou Janákovou v Brněnské televizi. Opět se diskutovalo na téma žen 50+ a aktivit, které jsou pro tuto věkovou skupinu nabízené sdružením Ženy50. Repríza televizního vysílání se kryla s reprízou rozhlasového pořadu ve večerních hodinách.

V padesáti život nekončí...     30. září 2009

V rámci účasti občanského sdružení Ženy50 na Brněnských dnech pro zdraví dostaly předsedkyně sdružení Ing. Jana Jarušková a místopředsedkyně Mgr. Věra Janáková prostor přiblížit posluchačům činnost sdružení v hodinovém bloku brněnského rozhlasového pořadu Apetyt s moderátorkou Marcelou Antošovou. Ohlas na pořad jsme zaznamenaly již během živého vysílání, po jeho skončení i během večerní reprízy. Trojnásobně stoupla vůči průměru i sledovanost našich webových stránek.

Průvodce zdravotnictvím - SOS radí     24. září 2009

Regulační poplatky, prevence, preventivní prohlídky, změna lékaře, lékařská etika, zdravotnická dokumentace, očkování - to jsou jen namátkou témata, o kterých jsme si povídali s Renatou Novákovou a Petrou Němcovou ze Sdružení ochrany spotřebitelů. Zároveň nám představily "čertvě" vytištěnou brožuru Průvodce zdravotnictvím.

Plavba po Moravě     5. září 2009

z akce V sobotu 5. září 2009 jsme podnikli další jednodenní plavbu neregulovaným tokem řeky Moravy z Vnorov do Rohatce. Sedmičlenná posádka raftu měla tentokrát trochu obtížnější úkol, protože celou cestu proti nám vytrvale foukal docela silný protivítr. Chvílemi se nám zdálo, že jedeme vlastně proti proudu řeky. Nicméně počasí nám jinak přálo, a protože jsme na řece byli toho dne ojedinělým plavidlem, dostalo se nám odměny v pohledu na volavky i srnku, nevěřícně a nebojácně na nás pohlížející ze břehu.

Žena regionu 2009      srpen 2009

Žena regionu 2007 Vyhlašovatelem 1. ročníku soutěže Žena regionu 2009 je Deník. Partnery jsou Provident Financial, Oriflame a společnost Prime Communications. Vítězkou v Jihomoravském kraji se stala předsedkyně sdružení Ženy50 - Ing. Jana Jarušková.
"Našim cílem je představit ženy široké veřejnosti, přitáhnout pozornost k jejich snažením a vyjádřit veřejné vyznání ženám, které dokáží svým aktivním přístupem k životu motivovat a obohacovat jejich život," řekl tiskový mluvčí společnosti Provident Financial, Ondřej Holoubek.
Galavečer k soutěži Žena regionu 2009 se konal v Praze pod záštitou společnosti Provident Financial s.r.o. a interhotelu Ambassador, dne 24.8.2009.

Víkend s Nordic Walkingem     15. - 16. srpna 2009

z akce Za nádherného slunečného počasí proběhl celý víkend, který jsme opět strávily v blízkosti Dalešické přehrady, tentokrát v čistě ženské sestavě. V sobotu jsme společně s instruktory Nordic Walkingu - Danielem Kotasem a Evou Suchánkovou - prošli Mohelenskou hadcovou stepí, polí a lesem dále do Kramolína. Cestou jsme navštívili rozhlednu Babylon.
z akce Po ubytování a chvíli odpočinku v místním hostinci následovala procházka k hrázi. Navečer jsme se sešly u táboráku při opékání buřtů.
Neděli jsme zahájily projížďkou parníkem po přehradě, některé z nás vystoupaly na Wilsonovu skálu, poté jsme se vracejícím se parníkem přepravily na dalešickou zastávku. Odtud jsme v pravé poledne ve slunečním žáru zamířily k Dalešickému pivovaru. Pivo zde v nás jen zasyčelo. Do Brna nás odvezl autobus místní linky ze Slavětic.

Plavba po Moravě     26. července 2009

z akce V neděli 26. července 2009 jsme podnikli - kvůli záplavám odloženou - jednodenní plavbu neregulovaným tokem řeky Moravy. Sedmičlenná, čistě ženská, posádka raftu a smíšená posádka kánoe nasedli na svá plavidla ve Vnorovech. Propluli jsme 14 km dlouhým úsekem meandrující řeky s  malebnými plážemi, na kterých jsme si s chutí odpočinuli. Za ten odklad naší plavby jsme byli vskutku náležitě odměněni přímo ideálním počasím. Ne moc horko, ani zima, prostě tak akorát. Občas mráček, abychom se nespálili, vzápětí sluníčko, abychom si mohli řeku s jejím okolím řádně vychutnat. A tak jsme se kochali a kochali...

Víkend u Dalešické přehrady     18. - 19. července 2009

z akce V rámci dvoudenní víkendové akce jsme se vypravili do oblasti Dalešické přehrady. V sobotu jsme prošli z Náměště nad Oslavou malebným údolím řeky Oslavy, přes Vlčí kopec do obce Kramolín. Bohužel cca 13 km dlouhou trasu jsme zakončili v hustém dešti a na ubytovnu jsme dorazili "promočeni na kost".
V neděli již bylo počasí vstřícnější, takže jsme si užili za krásného slunečného dne jízdu parníkem, výšlap na Wilsonovu skálu, pochod do Dalešic. Po dobrém obědě ve zdejším kultovním pivovaru se nám sice již moc nechtělo, nicméně jsme museli dojít 4 km do Slavětic, na autobusovou zastávku.

Zpět

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.

logo   © 2007 - 2021  Ženy50, z. s.     poslední aktualizace   23. ledna 2021