Vzdělávání,  setkávání,  sdílení  -  nejen  pro  ženy  50+

Historie občanského sdružení 2010 - 2. pololetí

Relaxační sobota - lázně Jupiter    18. prosince 2010

lázněI v předvánočním shonu si mnohé z nás našly čas a využily nabídky lázní Jupiter k malé exkurzi - pro členky a sympatizantky sdružení Ženy50.
 
Ve velice příjemném prostředí, s drobným občerstvením, jsme nejdříve vyslechly zasvěcená slova provozovatelky lázní paní Zdeny Loučné, která nás posléze celým areálem i provedla. Poté jsme se rozešly jednotlivě na různé procedury, případně na vstupní vyšetření, kde jsme se dozvěděly rozložení svalové hmoty, tuku a vody v těle a další inoformace. Nechat se opečovávat je velice příjemný zážitek a troufám si říct, že jsme všechny odcházely spokojeny a s pocitem, že si to dopřejeme častěji.

II. Komunikace v rodině - rodiče a děti    16. prosince 2010

přednáška Rodinné prostředí, v němž vyrůstáme a žijeme, zásadní vliv na náš život, na jeho kvalitu, na naši spokojenost, na naše zdraví, psychické i fyzické. Kvalitu i podobu vztahů v rodině můžeme ovlivnit. Můžeme změnit vzorce chování, zrušit ty nevyhovující a nahradit je novými. Můžeme tak přispět nejen ke své spokojenosti a svému zdraví, ale můžeme tak pomoci i ostatním.
Přednášela a besedovala s námi JUDr. Monika Dostálová. Na závěr přednášky proběhlo krátké představení její nové knihy "RAKOVINA A JÁ aneb OD NEMOCI K MOCI".

Bulletin Ženy 50+

bulletin Začátkem prosince 2010 vyšlo 2. číslo elektronického časopisu Bulletin Ženy 50+.

Ukončení podzimních PC kurzů a kurzu Trénink paměti

PC kurzy Začátkem prosince byly ukončeny podzimní počítačové kurzy i kurz Trénink paměti.

Posezení se studenty Masarykovy univerzity    9. prosince 2010

Milé, mezigenerační setkání nás, žen 50+, se studenty Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Markem Dostálem a Alexandrou Mateáskovou proběhlo v srdečné atmosféře, v živé diskuzi na různá témata ohledně nazírání na menšiny, diskriminaci, úlohu otců atd. Nechybělo i drobné občerstvení, připravené našimi hosty.

Akupresura a její využití v praxi     2. prosince 2010

Akupresura Co je to tradiční čínská medicína, o teorii jin jang, co jsou meridiány a důležité body na nich, ošetřování těchto bodů pomocí akupresury a baňkováním, co je terapie SU JOK - o tom všem jsme si povídali s paní RNDr. Ludmilou Lejskovou, která má dvacetiletou praxi v oblasti masáží a akupresury.

HZP - hry, zábava, poučení     25. listopadu 2010

HZP V rámci této dvouhodiny jsme trošku potrápili náš mozek, zaměřili jsme se na naši pozornost, prozkoumali jsme, jakou máme intuici, zjistili jsme založení své osobnosti a rovněž vyluštili několik hádanek...
Vedla Jana Jarušková.

Recyklační módní šou     20. listopadu 2010

módní šouZ nepotřebných kousků oblečení členek a sympatizantek sdružení byly sestaveny modely, které předvedly členky sdružení v tzv. recyklační MÓDNÍ ŠOU.  Je přece škoda nechat ležet ladem oblečení, které se "srazilo" nebo už nás jednoduše nebaví, protože je okoukané a zbytečně nám zabírá místo ve skříni. Na závěr přehlídky se vše za symbolickou cenu prodávalo.
Co se neprodalo, bylo věnováno Charitě. Výtěžek z prodeje je určen ve prospěch o. s. Ženy50..
Akce se konala ke 4. výročí založení sdružení, v sobotu 20. listopadu, v Kulturním centru Slévárna, Ve Vaňkovce 1.
Moderovala Věra Pakostová a Tibor Szabó.

Člověče, nestresuj se !     18. listopadu 2010

přednáška V dnešní hektické době je stres všudypřítomný. Žijeme pod tlakem, stále řešíme nějaké problémy, zažíváme obavy a úzkosti. Je ale jen na nás, zda se tomuto neustálému kolotoči poddáme nebo jestli z něj dokážeme vystoupit. Povídání o tom, jak zvýšit svou odolnost vůči stresu, jak se poprat s obavami a úzkostnými myšlenkami a co dělat pro to, abychom dokázali snížit každodenní napětí, pro nás připravila  Mgr. Kristýna Hrichová.

Psychika zralého věku (problematika stárnutí, duševní hygiena, relaxační metody)     11. listopadu 2010

přednáška Psychika je mocná čarodějka. Aby se z ní ale nestala zlá čarodějnice, musíme s ní pěstovat přátelské vztahy a pečovat o ni. Aby nad námi nezískala nepříjemnou nadvládu, aby se nám nevymkla z kloubů... a nezpůsobila nám neurózy, úzkosti, deprese, poruchy paměti atp. Přednášela a živou besedu vedla  MUDr. Pavla Vokřínková.

Není prádlo jako prádlo      4. listopadu 2010

přednáška Určitě jste se už setkali s pojmem "funkční prádlo", outdoorové oblečení, goretex apod. a vlastně ani nevíte, v čem je tak skvělé, že ho všichni chválí. Na přednášce jsme se dozvěděli nejen, jak to vše funguje, kdy je vhodné oděvy z funkčních materiálů používat, ale také jak je koupit a jak je udržovat. Do problematiky nás zasvětila soudní znalkyně a poradkyně v oboru textil  Ing. Věra Pakostová.

Zdravotní cvičení s Dájou Maťovou      23. října 2010

zdravotní cvičení Ve 4hodinovém bloku jsme se již po několikáté setkaly s cvičitelkou zdravotní tělovýchovy Ing. Drahomírou Maťovou, která nás seznámila se zásadami zdravotního cvičení. Zaměřily jsme se hlavně na pohybové ústrojí.
Za použítí různých cvičebních pomůcek jsme se krásně protáhly, uvolnily i posílily některé svaly a domů jsme odcházely s novou inspirací, jak o své tělíčko lépe pečovat.

Co nevíte o důchodech ...      21. října 2010

důchody Kdy budu podle současných právních předpisů odcházet do důchodu? Jak je to s předčasným důchodem? Jaký důchod asi budu mít? Z čeho se počítá? Kolik let musím odpracovat?
To jsou otázky, které mnohá z nás řeší. A že je to téma pro věk 50+ opravdu důležité, bylo vidět na hojné účasti na přednášce a besedě, kterou vedla JUDr. Vl. Maršálková z MSSZ.

Dámská volenka      18. října 2010

Dámská volenka Na Špilberku se konala výstavu s názvem "Dámská volenka". Zahrnovala historii módy, tance, plesů a tanečních zábav od 19. po 21. století. Jen pro nás ji komentovala její kurátorka, paní PhDr. Ludmila Růženecká.

I. Komunikace v rodině - rodiče      14. října 2010

Rodinné prostředí, v němž vyrůstáme a žijeme, zásadní vliv na náš život, na jeho kvalitu, na naši spokojenost, na naše zdraví, psychické i fyzické. Kvalitu i podobu vztahů v rodině můžeme ovlivnit. Můžeme změnit vzorce chování, zrušit ty nevyhovující a nahradit je novými. A můžeme tak přispět nejen ke své spokojenosti a svému zdraví, ale můžeme tak pomoci i ostatním.
Téma, které se dotýká nás všech, vyprovokovalo bohatou diskuzi. Přednášela a besedu vedla JUDr. Monika Dostálová.

Výlet na Zelenou Horu a do Muzea knihy      9. října 2010

Zelená HoraPoutní kostel na Zelené Hoře je unikátním uměleckým dílem a nepochybně nejosobitějším počinem geniálního českého architekta s italskými předky Jana Blažeje Santiniho-Aichla.

Výlet za touto pozoruhodnou památkou se vydařil od prvního okamžiku, kdy jsme v Brně nastupovali do vlaku. Sešlo se nás 12 a zažili jsme spolu s naším průvodcem, studentem FSS MU Markem Dostálem, spoustu legrace i dostatek adrenalinu. Počasí nemohlo být krásnější a díky Markovi, který se ve Žďáru narodil, jsme během svižného pochodového tempa shlédli i zajímavosti, o kterých se v průvodcích nedočteme.
Reportáž z výletu si přečtete v prosincovém čísle bulletinu Ženy 50+.

Prevence a léčení osteoporózy      7. října 2010

Řídnutí kostí neboli osteoporóza je nemoc, při které zvýšeně ubývá minerální i organické složky kosti a ta nestačí na svou podpůrnou úlohu a láme se. Vývoj léčby osteoporózy přináší změny, které vyhovují pacientkám a dávají lepší výsledky. Důraz se nyní klade i na prevenci osteoporózy.
Přednášel a besedu vedl Prof. MUDr. Miloslav Janovec, Dr.Sc.

Kurz Tchai-ťi, Kulturní centrum Slévárna, Ve Vaňkovce 1      6. října 2010

Ve středu 6. října začaly pod vedením Mgr. Věry Janáková 2 tříměsíční kurzy tchai-ti.

Počítačové kurzy pro začátečnice i pokročilé, kurzy grafiky a PowerPoint    září - prosinec 2010

Od konce září 2010 jsme zahájili další běhy počítačových kurzů

Kdy? Po 15.30 - 17.00 hod.   PowerPoint    (zahájení 27.9.)
  Po 17.30 - 19.30 hod.   Pokročilé    (zahájení 27.9.)
  Út 17.30 - 19.30 hod.   Začátečnici    (zahájení 5.10.)
  Stř 10.00 - 12.00 hod.   Začátečnici    (zahájení 29.9.)
  Stř 16.00 - 18.00 hod.   Začátečnici    (zahájení 29.9.)
  Čtv 10.30 - 12.00 hod.   Grafika na PC    (zahájení 30.9.)
Kde? Centrum Ženy50;    Anenská 10 (4.p)
Lektorky: Ing. Jana Jarušková
  Mgr. Věra Janáková
  Ing. Věra Pakostová

Výlet do Náměště nad Oslavou      sobota 2. října 2010

Náměšť nad OslavouV Náměšti jsme shlédly na Staré radnici prodejní výstavu keramiky s názvem "STROMY". Uspořádala ji zakládající členka sdružení Táňa Nedvědová.
Poté jsme navštívily zámek, prošly se zámeckým parkem, zavítaly i do Galerie 12 uměleckého kováře Pavla Tasovského.
 Po dobrém obědě jsme se zastavily na Jablkobraní, odkud některé z nás zamířily na nádraží tradiční bryčkou.

Prevence proti krádežím a jiným nešvarům     30. září 2010

O tom, jak se chránit proti krádežím a dalším nešvarům, které nám mnohdy znepříjemňují život, si s námi velice zasvěceně a barvitě povídal nprap. M. Gruška

Ukázková hodina cvičení tchai-ti      29. září 2010     17.00 - 18.00 hod.

V rámci Brněnských dnů pro zdraví se uskutečnila ve středu 29. září od 17.00 do 18.00 hod. v Kulturním centrum Slévárna, Ve Vaňkovce 1 ukázková hodina cvičení tchai-ti pod vedením Mgr. Věry Janákové.

Zahájení kurzu Trénink paměti      29. září 2010     14.45 - 15.45 hod.

Zahájili jsme kurz Trénink paměti o 10 lekcích. Vede Mgr. Věra Janáková.

V padesáti život nekončí...     24. září 2010     15.00 - 19.00 hod.

Brno-Zdravé městoV rámci Brněnských dnů pro zdraví se uskutečnila na Anenské 10 akce "V padesáti život nekončí...". Probíhaly průběžné kulaté stoly, kdy jsme v  hodinových blocích řešily hříčky V padesáti život nekončí...na trénink paměti a besedovaly nad otázkami zdravého životního stylu a psychologie věku 50+. 
Zájemkyně o sdružení Ženy50 se zároveň dozvěděly informace o dalších akcích, které pořádáme.

Český rozhlas Brno     23. září 2010

V rámci Brněnských dnů pro zdraví propagovala akce sdružení Jana Jarušková v pořadu Apetyt, uváděný paní Zuzanou Ledererovou.

Zahájení kurzu angličtiny      21. září 2010     15.30 - 17.00 hod.

Zahájili jsme kurz angličtiny pro začátečníky o 16 lekcích. Vede Mgr. Eva Klímová.

Brněnská televize     17. září 2010

V pátek 17. září vystoupila předsedkyně sdružení Ženy50 Ing. Jana Jarušková společně s paní Mgr. Draholovou, vedoucí kanceláře Brno-Zdravé město, v pořadu Brněnské televize Vlna z Brna. Příspěvek se vztahoval k Brněnským dnům pro zdraví a aktivitám sdružení celkově.

Výstava Úhel pohledu     16. - 30. září 2010

výstava výstava16. září v 17.00 hod. proběhla vernisáž výstavy Úhel pohledu za účasti zástupců Statutárního města Brna, spolupracujících organizací fotosoutěže a sponzorů. 

Výstava potrvá v prostorách Knihovny Jiřího Mahena do 30. září.

Bulletin Ženy 50+

bulletin Začátkem září vyšlo 1. číslo elektronického časopisu Bulletin Ženy 50+.

Morava na raftech     8. srpna 2010

MoravaV neděli v 5 hodin ráno ještě stále nebylo jasné, jestli na Moravu pojedeme. Část republiky, zvláště Čechy, sužovaly povodně. Dle průtoků sice Morava stoupla, ale hladina byla v mezích. Odjeli jsme. Nikdo nezaváhal, na nádraží se nás sešlo jedenáct, včetně jednoho muže.

Ukázalo se, že jsme udělali dobře. Řeka tekla díky vyššímu stavu o kapánek rychleji a v třetině cesty z podmračeného nebe vykouklo i sluníčko a provázelo nás po celý zbytek dne. Někteří z nás se i vykoupali. Jedni dobrovolně, u těch ostatních to již zcela dobrovolné nebylo.

Sešla se prima parta lidí a třebaže se ráno většina neznala, při zpáteční cestě ve vlaku jsme již vypadali jako staří známí. Do Brna jsme navečer dorazili mírně utahaní, ale věřím, že všichni spokojení.

Strategické plánování     12. - 14. července 2010

Ve dnech 12. - 14. července proběhlo výjezdní pracovní setkání, na kterém jsme v počtu 10 účastníků a jednoho facilitátora, jímž byl Marek Šedivý z Neziskovky.cz, vytvářeli strategický plán pro občanské sdružení Ženy50. Za náročného pracovního nasazení a upřímné snahy všech zúčastněných se nám podařilo sestavit plán pro profesionalizaci naší organizace.

Zpět

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.

logo   © 2007 - 2021  Ženy50, z. s.     poslední aktualizace   23. ledna 2021