Vzdělávání,  setkávání,  sdílení  -  nejen  pro  ženy  50+

Historie občanského sdružení 2011 - 1. pololetí

Bulletin Ženy 50+

bulletin Koncem června 2011 vyšlo další číslo bulletinu Ženy 50+.

Morava na raftech    18. června 2011

Morava V sobotu 18. června proběhla "expedice do pravěku", kdy dvě ženské posádky sjely na zářivě žlutých raftech jeden z posledních přírodních úseků řeky Moravy a zmapovaly oblast, kde se natáčel úspěšný film Cesta do pravěku.

Ukončení jarních PC kurzů

PC kurzy V polovině června 2011 jsme zakončili PC kurzy, které absolvovalo 22 osob.

Výstava nejlepších snímků z fotosoutěže Úhel pohledu

výstava Od 6. června do 26. července 2011 je možné shlédnout panely s nejlepšími fotografiemi 1. a 2. ročníku soutěže Úhel pohledu v Kapli sv. Anny Fakultní nemocnice u sv. Anny na Pekařské 53 v Brně.

Týdenní pobyt v Bílých Karpatech    28. května - 3. června 2011

Bílé Karpaty Relaxační pobyt, na kterém výlety do okolí střídalo cvičení tchai-ti, kurz tréninku paměti, plavání ve vnitřním bazénu, kulečník i chvíle posezení na terase.

Vodácký výcvik na Svratce    13. 5. 2011

vodácký výcvik Protože organizujeme splutí Moravy na raftu, což je pro mnohé první setkání s vodáckým sportem, rozhodli jsme se ve spolupráci s vodáckým oddílem KáČaTa uspořádat výcvikovou lekci, kde se zájemkyně mohly naučit, jak držet pádlo a jak s ním pracovat, aby loď jela tam, kam chceme my.
Školil nás mladý, sympatický vodácký instruktor Petr Koukal.

Pohled z řeky na jarní zelení obsypané stromy nám dal v tento slunečný den na chvíli zapomenout, že jsme vlastně uprostřed velkoměsta.

Exkurze - nejmodernější Univerzitní Kampus v Evropě    12. 5. 2011

Kampus Prohlídka s výkladem:
Anatomické muzeum, výtvarná díla v areálu (obrazy, sochy a další artefakty - Preclík, Zoubek, Chatrný atd.), moderní výukové prostory, květinové atrium s léčivými rostlinami. Na závěr exkurze nás čekal zlatý bod programu - výjezd na vyhlídkovou terasu, která poskytuje nejvyšší rozhled na Brno.
Tuto zajímavou exkurzi pro nás připravil a neúnavně naši početnou skupinu provázel doc. MUDr. Pavel Matonoha, CSc., docent anatomického ústavu Kampus, Brno.

Koncert ke Dni matek    8. května 2011

Den matek V neděli 8. května 2011 sdružení Ženy50 pořádalo v pořadí již čtvrtý koncert ke Dni matek, na kterém ženy obdržely hudební dárek zprostředkovaný Moravským klavírním triem. V průběhu večera proběhlo i vyhlášení výsledků fotosoutěže Úhel pohledu, organizované sdružením ve spolupráci s Kanceláří Brno-Zdravé město MMB.

Tradiční čínská medicína a její použití v dnešní době    5. května 2011

přednáška Místnost na Anenské "praskala ve švech", neboť zájem o  tradiční čínskou medicínu, historii jejího vzniku a možnosti uplatnění v naší společnosti byl vskutku obrovský. Charismatická přednášející - MUDr. Doris Danielová - nám umožnila nahlédnout do této oblasti, s kořeny sahajícími hluboko do historie. Naučily jsme se 6 dýchacích cviků a dostaly podněty k přemýšlení i vyhledání dalších informací.

Etika a ekologie člověka     28. dubna 2011

přednáška V této přednášce jsme se pod vedením MUDr. Pavly Vokřínkové zamyslely nad ekologií v širších souvislostech, nejen jako na třídění odpadků, ale jako na projev úcty a solidarity k ostatním obyvatelům Země, sebe nevyjímaje.

Boskovice     16. dubna 2011

BoskoviceJenom kousek od Brna, v nádherné přírodě uprostřed kopců, leží město Boskovice s bohatou minulostí, se slavnou kulturní tradicí, historické i současné centrum regionu, kterému položil základy věhlasný rod pánů z Boskovic.
Nádherný, sobotní, dubnový den. Na schodech před hlavním nádražím v Brně se sešlo 23 žen. Třebaže se povětšinou neznaly, dobrá nálada, pohoda a humor je během dne stmelovaly čím dál víc. Po návštěvě židovského hřbitova jsme shlédly synagogu i židovskou rituální ponornou lázeň, prošly židovské město a zároveň se zde i naobědvaly.
Zámek jsme minuly cestou na boskovický hrad, odkud jsme se kochaly dalekým výhledem do kraje. Třešničkou na dortu vydařeného dne pak byla káva se zákuskem v zámecké restauraci.

Naše komunikace     14. dubna 2011

Naše komunikace má zásadní vliv na náš život, na jeho kvalitu, na naši spokojenost, na naše zdraví, psychické i fyzické. Změnou komunikace můžeme změnit i kvalitu a podobu vztahů, v nichž žijeme. Nevyhovující vzorce chování můžeme nahradit novými. A můžeme tak přispět nejen ke své spokojenosti, ale můžeme se i uzdravit.
Téma stále živé, aktuální, vyvolávající různé názory přítomných žen i muže.
Přednášela a besedu vedla JUDr. Monika Dostálová.

Divoká Aljaška      7. dubna 2011

Země nedozírných plání, hor a divokých řek, v nichž obrovští medvědi loví půlmetrové lososy. Země, kudy proudily tisíce mužů, ale i desítky žen, aby v mrazivých končinách nalezli svůj zlatonosný potok. Neuvěřitelný a drsný kout světa, o kterém nás naučil snít Jack London. Povídání o Aljašce, Yukonu, ale i o lidech, kteří jsou zde doma, připravila a na základě vlastních prožitků velice poutavě vyprávěla, včetně promítání fotografií, Věra Bílá.

Počítačové kurzy  duben - červen 2011

Od začátku dubna 2011 jsme zahájili další cyklus počítačových kurzů

Kdy? Po 18.00 - 19.30 hod.   Grafika na PC    (zahájení 4.4.)
  Út 17.30 - 19.30 hod.   Mírně pokročilí    (zahájení 5.4.)
  Stř 10.00 - 12.00 hod.   Začátečnici    (zahájení 6.4.)
  Stř 16.00 - 18.00 hod.   Začátečníci    (zahájení 6.4.)
  Čtv 10.30 - 12.00 hod.   Grafika na PC    (zahájení 7.4.)
Kde? Centrum Ženy50;    Anenská 10 (4.p)
Lektorky: Ing. Jana Jarušková
  Mgr. Věra Janáková
  Ing. Věra Pakostová

Terapie sběratelstvím      31. března 2011

Díky ušlechtilé zálibě ve sběratelsví byly položeny základy mnoha muzejních a galerijních sbírek. Sběratelství může být zábava, životní smysl, vášeň a mnohdy také účinná terapie a lék na cokoliv, co přináší starosti, nejistotu, splín. Přednáška paní PhDr. Ludmily Růženecké obsahovala prezentaci řady soukromých i veřejných sbírek a především doporučení, že nikdy není pozdě něco začít sbírat pro vlastní potěšení.

Projekt MOSTY v rádiu      28. března 2011

V pondělí 28. března 2011 představily na Českém rozhlase Brno - v pořadu Apetyt, který uváděla Marcela Antošová - Jana Jarušková a Věra Janáková projekt MOSTY a další akce sdružení.

Ukončení zimních PC kurzů a tréninku paměti

PC kurzy V týdnu od 21. do 24. března 2011 jsme zakončili PC kurzy, které absolvovalo 27 osob.

Hypnóza manipulativní komunikace      24. března 2011

Přednáška navazovala na předchozí, která proběhla v únoru. Udělaly jsme si test na náš ENIOSTYL a bavily se o tom, jak se můžeme díky porozumění ENIOSTYLU našich partnerů a přátel vyhnout nedorozuměním. Přednášela Mgr. Oksana Šmeralová.

Trénink paměti      17. března 2011

přednáškaProč se trápit s nedokonalostí vlastní paměti, když ji lze jednoduše vykompenzovat paměťovými technikami?
Přednáška poskytla úvodní náhled do problematiky. Dozvěděli jsme se, proč denně zapomeneme na běžné věci, zda jsme jen roztržití, nebo máme problém s pamětí. Zjistili jsme, že existují různé techniky, které nám pomohou zapamatovat si téměř nemožné.
V rámci akce "Týden trénování paměti" přednášela vyškolená trenérka paměti Mgr. Věra Janáková.

Bulletin Ženy 50+

bulletin 10. března 2011 vyšlo další číslo bulletinu Ženy 50+.

Potřeba rituálů včera a dnes      3. března 2011

Máte své rituály, které rádi dodržujete? Nebo jsou podle vás všechny rituály pouze přežitkem? Bylo docela zajímavé poohlédnout se zpět do historie, jaké tradice se zachovávaly, k čemu sloužily a jestli by nebyly přínosné i pro dobu současnou.
Průvodkyni nám dělala  MUDr. Pavla Vokřínková.

Budování mezilidských vztahů pomocí technologie ENIOSTYL   24. února 2011

přednáška V přednášce jsme si povídali o tom, jak správně budovat mezilidské vztahy s pomocí technologie ENIOSTYL. ENIO - znamená energetická a informační výměna. Každý z nas vnímá svět a zpracovává informace o lidech dle svého eniostylu. Pochopení eniostylu jiných lidi nám umožní úspěšně s nimi komunikovat a eliminovat připadné konflikty. Přednášela Mgr. Oksana Šmeralová.

Zdravotní cvičení s Dájou Maťovou     19. února 2011

zdravotní cvičení Ve 4hodinovém bloku jsme se seznámily se zásadami zdravotního cvičení a vyzkoušely si je ve cvičebních hodinách zaměřených na pohybové ústrojí a pánevní dno.
Cvičením nás vedla, za doprovodu hudby, cvičitelka zdravotní tělovýchovy Ing. Drahomíra Maťová. Jako vždy si pro nás připravila spoustu novinek. Tentokrát se cvičení neslo hlavně v duchu použití tenisových míčků, s kterými jsme si navzájem provedly i příjemnou masáž.

Naše komunikace     17. února 2011

přednáška Naše komunikace má zásadní vliv na náš život, na jeho kvalitu, na naši spokojenost, na naše zdraví, psychické i fyzické. Změnou komunikace můžeme změnit i kvalitu a podobu vztahů, v nichž žijeme. Nevyhovující vzorce chování můžeme nahradit novými. A můžeme tak přispět nejen ke své spokojenosti, ale můžeme se i uzdravit.
Toto - stále aktuální téma - vyvolalo živou, spontánní diskuzi přítomných žen.
Přednášela a besedu vedla JUDr. Monika Dostálová.

Leoš Janáček a Brno     10. února 2011

přednáška Leoš Janáček se narodil 3. července 1854 na Hukvaldech. Velice záhy se však dostal do Brna, když ho otec v roce 1865 poslal do starobrněnského kláštera, což byla výběrová hudební škola pro malé chlapce.
O životě a díle Leoše Janáčka a jeho vlivu na rozvoj hudebního života v Brně nám velice poutavě přednášel Mgr. Jiří Zahrádka, Ph.D.

Angličtina pro mírně pokročilé     8. února 2011

8. února 2011 byl zahájen kurz angličtiny pro mírně pokročilé, obsahující 16 lekcí v délce 90 minut.

Setkání s obrazy slavných malířek     4. února 2011

přednáška V pátek dopoledne jsme se sešli v Místodržitelském paláci na prohlídku obrazů, které byly vytvořeny ženami - malířkami. přednáškaMálo známá díla nám jedinečným způsobem přiblížila paní Božena Linzerová, která se touto oblastí zabývá již dlouhá léta.

Sešlo se nás kolem dvaceti a strávily jsme příjemné dopoledne mezi krásnými obrazy.

HZP - hry, zábava, poučení     3. února 2011

přednáška Hry, trénink paměti, zábavné i zajímavé informace, hádanky... V tomto duchu probíhalo posezení pod vedením Věry Janákové + Jany Jaruškové. Seznámily jsme se, pobavily, zasmály i potrápily naše šedé buňky mozkové.

Kurz Tchai-ťi, Kulturní centrum Slévárna, Ve Vaňkovce 1        2. února 2011

Ve středu 2. února začaly pod vedením Mgr. Věry Janáková nové tříměsíční kurzy tchai-ti, pro začátečníky a pokročilé.

Výstava nejlepších snímků z fotosoutěže Úhel pohledu

výstavaOd února do května 2011 bylo možné shlédnout panely s nejlepšími fotografiemi ze soutěže Úhel pohledu ve vestibulu Nemocnice Milosrdných bratří na Polní ulici v Brně.
Fotosoutěž Úhel pohledu má za cíl zviditelnit ženy ve věku 50+.

Setkání s kosmetickou poradkyní     27. ledna 2011

přednáška Dozvěděli jsme se, jak správně pečovat právě o svůj typ pleti, jak ji správně vyčistit, jak pečovat o oční okolí, jaké procesy v pleti probíhají. Přednášela a praktické poradenství poskytla Ivana Janíčková s dcerou. Na závěr přednášky bylo všem zúčastněným provedeno velice příjemé ošetření rukou.

Autogramiáda knihy Moniky Dostálové     20. ledna 2011

Setkání nad knihou "Rakovina a já aneb OD NEMOCI K MOCI" s autorkou Monikou Dostálovou.
Povídání o nemocech i zdraví, bolestech i radostech, o vztahových souvislostech - tak, jak je sama prožila, vnímá a chápe. O životě - tak, jak mu rozumí a jak ho žije.
Autogramiáda spojená s prodejem knihy.

Kurz Trénink paměti     leden - březen 2011

17. ledna 2011 započal kurz Trénink paměti, pod vedením Mgr. Věry Janákové. Kurz obsahuje 10 lekcí, 1 lekce = 90 minut.

Počítačové kurzy pro začátečnice, kurzy grafiky  leden-březen 2011

Od poloviny ledna 2011 jsme zahájili další běhy počítačových kurzů

Kdy? Po 18.00 - 19.30 hod.   Grafika na PC    (zahájení 17.1.)
  Út 10.00 - 12.00 hod.   Začátečnici    (zahájení 18.1.)
  Út 17.30 - 19.30 hod.   Začátečníci    (zahájení 18.1.)
  Stř 10.00 - 12.00 hod.   Začátečnici    (zahájení 19.1.)
  Stř 16.00 - 18.00 hod.   Začátečníci    (zahájení 19.1.)
  Čtv 10.30 - 12.00 hod.   Grafika na PC    (zahájení 20.1.)
Kde? Centrum Ženy50;    Anenská 10 (4.p)
Lektorky: Ing. Jana Jarušková
  Mgr. Věra Janáková
  Ing. Věra Pakostová

Výlet "Třešť - město betlémů"    15. ledna 2011

betlémy v Třešti V sobotu 15. ledna 2011 teplota šplhala k 10 stupňům nad nulou a počasí vůbec nekorespondovalo s cílem našeho výletu. Nálada v zaplněném autobuse, speciálně objednaném pro tento výlet, však byla báječná. Vypravili jsme se navštívit tradiční Vánoční výstavy betlémů v Domě J. A. Schumpetera a 20 rodinných betlémů přímo v domácnostech. Proslulost třešťských betlémů je známá, přesto skutečnost předčila naše očekávání. Pastva pro oči, příjemní lidé, pohodová atmosféra. Domů jsme se vraceli unaveni, ale nadmíru spokojeni.

Zpět

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.

logo   © 2007 - 2021  Ženy50, z. s.     poslední aktualizace   23. ledna 2021