Vzdělávání,  setkávání,  sdílení  -  nejen  pro  ženy  50+

Historie občanského sdružení 2013 - 1. pololetí

Broumovsko - za skalními městy východních Čech a Polska
26. - 30. června 2013

Broumovsko19 žen a mladý řidič Milan - to bylo složení v našem autobuse, když jsme vyrazili ve středu 26. června 2013 na pětidenní pobyt na Broumovsku. Na místě se k nám na 2 dny přidal náš milý a osvědčený průvodce Zdeněk.
Cestou tam jsme navštívily v Rychnově nad Kněžnou překrásný barokní zámek a dokonce potkaly i jeho majitelku.
Další den, ve čtvrtek, již s naším průvodcem Zdeňkem, jsme autobusem dojeli do Hlavňova, k rybníku, pak jsme vystoupali Kovářovou roklí na Hvězdu. Cestou jsme shlédli mnoho krásných pískovcových útvarů, navštívili i Mariánskou jeskyni. Poté nás autobus odvezl do Slavného, odkud jsme šli hřebenovku s vyhlídkami do kraje z Kamenné brány, Koruny a Božanovského Špičáku. Autobus na nás čekal v Machově.
V pátek jsme zajeli do Polska, přes lázně Kudowa Zdrój a dále na parkoviště do Karlówa, osady v centru Stolových hor. V rámci procházky Velkou Hejšovinou, nejvyšším vrcholem Stolových hor, jsme vyšlapali bezpočet schodů, kochali se krásnými vyhlídkami, kouzelnými skalními útvary, viděli jsme např. kačenu, mamuta, velblouda, slona, prošli jsme peklem a dostali se i do nebe. Tento výlet jsme zakončili návštěvou mariánského poutního místa - Vambeřic - kde jsme si měli možnost prohlédnout barokní baziliku Navštívení P. Marie.
V sobotu jsem pokračovaly (již bez Zdeňka) objevováním kouzelných míst. Autobus nás zavezl do obce Skály, kde jsme vyšlapaly na zříceninu středověkého hradu Skály. Do těchto míst je posazeno několik románů Aloise Jiráska (Skály, Skaláci). Jsou zde i dva rybníky - Bílý rybník a Černé jezírko. Prošly jsme kolem několika roubenek, pokračovaly na vyhlídku Čáp, později se napojily na trasu přes Teplické skalní město. Procházka jím byla opravdu silným zážitkem.
V neděli nás čekal pozvolný návrat do Brna. Cestou jsme ještě navštívily Broumovský klášter a prohlédly si další skalní útvary na Ostaši.
Počasí nám na pobytu přálo, teplotně bylo tak akorát na chození, během pobytu nespadla ani kapka, většinou bylo polojasno. Co si přát více? Viděly jsme zase jedno z kouzelných míst naší vlasti, kam by se člověk rád vrátil... A velký dík patří Věrce Pakostové, která vše namyslela a perfektně zorganizovala.

Bulletin Ženy 50+

bulletin V červnu vyšlo 2. číslo elektronického bulletinu Ženy 50+ roku 2013.

Vítání léta na Vysočině - Trenckova rokle     15. června 2013

výlet Další z výletů za krásami naší vlasti, za nádherného počasí a za účasti 16ti žen.

Plavba výletní lodí po Baťově kanálu     25. května 2013

Baťův kanál Na sobotu 25. května 2013 jsme měly naplánovanou pětihodinovou plavbu po Baťově kanálu. Sešlo se nás 27 žen a za mírného deště jsme spolu s kapitánem a plavčíkem vyrazili na cestu. Přes igelitová stažená okna sice na nás déšť nemohl, ale tyto květnové dny se velmi ochladilo, což jsme pociťovaly na vodě dvojnásob. Nicméně kapitán, pan Šulc, nás rozveseloval, nešetřil historkami ze života i informacemi ohledně Baťova kanálu, mírně jsme se zahřáli i přichystanou kávou a pochutnali si na tvarohových koláčcích. Vyjeli jsme z Vnorov, užili si zdymadla, křížení kanálu s řekou Moravou, bez zastávky projeli Strážnicí a v Petrově zastavili a vystoupili na břeh. Deštík zde ustal a my mohli vyrolovat igelitová okna a zbytek plavby uskutečnit na otevřenější lodi. Další zastávka byla u technické památky Výklopník Sudoměřice, kde jsme se zahřáli čajem a někteří se posilnili grilovanou klobásou. Zamířili jsme zpět, pozorovali volavky a četné trsy žlutých vodních kosatců, vnímali cvrkot ptáků v rákosí kanálu.
Naše cesta se - asi díky delším pauzám na souši i čekání u zdymadel - nakonec protáhla z plánovaných pěti na skoro sedm hodin. Ve Strážnici jsme se proto již jen v rychlosti rozloučily s posádkou a svižným tempem se ubíraly k nádraží. Přišly jsme včas, usadily se do vytopeného vlaku, poddaly se mírné únavě a již zcela zahřáté dorazily do Brna.

Karlštejn     17. - 19. května 2013

Karlštejn O tom, že historie našeho národa nás přitahuje, svědčí zatím nejmasovější pobytová akce pořádaná sdružením Ženy50. 38 žen a 3 muži strávili pod hradem Karlštejn 3 dny bohaté na zážitky. Shlédnutí Kaple sv. Kříže v rámci II. návštěvního okruhu v nás zanechalo silný dojem, mnozí poté prošli i I. návštěvní okruh, Muzeum voskových figurín, Muzeum betlémů, případně Dům hodin. Sobotní ráno nás přivítalo májovým deštěm, proudy vody dopadaly na zem již od nočních hodin. Proto jsme plánovaný výlet kolem lomů Velká a Malá Amerika a Mexiko odložili až na druhou hodinu odpolední. Opravdu se vyčasilo a náš zážitek byl umocněn prosluněnou oblohou. Kromě plánovaných akcí byl rovněž volný program, kdy jsme si mohli navečer posedět u trampských písní v místní hospůdce, či zúčastnit se podívané na nafukování a vzlet horkovzdušných balónů. Pobyt v údolí Berounky pod Karlštejnem, za letos obzvlášť zběsilého rozpuku celé přírody do příjemného, svěžího, zeleného hávu, byl nejen pastvou pro oči, ale i potěšením pro duši.

Tvorba webových stránek     16. května 2013

Ve čtvrtek 16. května 2013 byl NOVĚ zahájen osmihodinový kurz tvorby webových stránek v redakčním systému inPage.

Koncert ke Dni matek     neděle 12. května 2013

koncertV neděli 12. května 2013 sdružení Ženy50 pořádalo v pořadí již šestý koncert ke Dni matek. V jeho rámci se uskutečnilo i vyhlášení výsledků fotosoutěže Úhel pohledu, organizované sdružením ve spolupráci s Kanceláří Brno-Zdravé město MMB.

Celá akce proběhla v báječné atmosféře, za hojné účasti.

Flora Olomouc     28. 4. 2013

Několik zájemkyň z našich řad se zúčastnilo zájezdu na výstavu květin. Připravila členská organizace Rady seniorů JMK.

Petr Jedlička - sochy a obrazy (Špilberk)     25. 4. 2013

Špilberk Poprvé se ve větším rozsahu představuje dílo letošního jubilanta Petra Jedličky (1953), který vstoupil na výtvarnou scénu v době, kdy u nás dozníval program tzv. nové figurace. Expresívní malba jeho počátků reflektovala pocity absurdity a deziluze. Agresivnost tvarů a výrazná barevnost vypovídá o snaze autora dobrat se k elementárním vitálním silám lidského podvědomí, které ovládají člověka v jeho individuální i společenské existenci. Tento přístup, navíc spojený s ironizujícím podtextem, přechází i do Jedličkovy sochařské tvorby. Výstavou nás provázel sám autor a MgA. Barbora Svátková, Ph.D.

Výlet do nejromantičtějších míst Moravského Krasu     20. 4. 2013

výlet Národní přírodní památka Rudické propadání je nejmohutnější propadání v Moravském krasu.
Je jednou z největších přírodních zajímavostí. Jedná se o 12 km dlouhý jeskynní systém s naší nejhlubší suchou propastí. Jeskynní systém je tvořen Jedovnickým potokem, který se propadá v ponoru nedaleko Rudice a vyvěrá u Býčí skály. Okolí je tvořeno překrásnými lesy, malebnými jezírky a láká k tichým procházkám.
Naše skupinka 15ti žen vyšla z Jedovnic a po celou dobu naší vycházky jsme se držely zelené značky až do konce naší cesty v obci Křtiny. Cestou jsme minuly dnes již opravený Julínkův mlýn a podél Jedovnického potoka a Hugovy huti jsme přišly k  Rudickému propadání. Pokračovaly jsme k asi nejromantičtějšímu místu, skalnímu masivu v Kolíbkách, a do obce Rudice s železářskou a hornickou tradicí, jejíž vznik sahá až do roku 1247. Zde jsme navštívily Větrný mlýn se speleologickou a mineralogickou expozicí a vyslechly si poutavé vyprávění místního průvodce. Kolem geoparku pod širým nebem jsme pokračovaly po zelené značce, minuly kapli sv. Barbory, nakoukly jsme a byly uchváceny pískovnou Seč a okolo studánky Karla Klostrmana došly do Křtin, kde jsme navštívily známý poutní chrám Panny Marie s jeho nově, překrásně upraveným okolím.
Výlet jsme ukončily občerstvením v místní restauraci a plny krásných zážitků odjely zpět do Brna.

Duševní příčiny chorob a jak na ně     18. dubna 2013

přednáška Obsahem přednášky bylo seznámení se se světovým objevem německého lékaře a teologa Ryke Geerda Hamera, který jako první na světě prokázal úzkou souvislost našich duševních prožitků s funkcí mozku a jím řízenými orgány a tkáněmi. Bylo nám prezentováno, která emoce vyvolává u mužů choroby prostaty, u žen rakovinu prsu, myomy v děloze, proč vzniká osteoporóza a problémy s pohybovým aparátem, jaký druh stresu vyvolá žlučníkový záchvat apod. Zasvěceně přednášeli Libuše a Petr Bělousovi.

Domovy pro seniory - jak se v nich žije?     11. dubna 2013

přednáška Veřejnost má často velmi zkreslené představy o tom, komu jsou určeny domovy pro seniory, a také o tom, jak to v nich vypadá a jaké služby se v nich nabízí. Cílem této přednášky bylo přiblížit jak realitu současných sociálních služeb pro seniory obecně, tak zejména realitu domovů pro seniory, a především představit konkrétně Domov pro seniory Foltýnova v Brně - Bystrci. V domovech pro seniory se dá nejen bydlet a pracovat, ale dá se v nich také působit jako dobrovolník. I o této činnosti jsme se na přednášce něco dověděly. Přednášely a na naše dotazy odpovídaly Mgr. et Mgr. Jana Prajznerová a PhDr. Alena Sobotková.

Počítačové kurzy pro začátečnice i pokročilé, kurz grafiky     duben - červen 2013

pc kurz V dubnu 2013 jsme zahájili další běh počítačových kurzů

Kdy? Po 17.30 - 19.30 hod.   Grafika na PC    (zahájení 8.4)
  Út 17.00 - 19.00 hod.   Pokročilí    (zahájení 9.4)
  Stř 16.00 - 18.00 hod.   Začátečnici    (zahájení 10.4)
Kde? Centrum Ženy50;    Anenská 10 (4.p)
Lektorky: Ing. Jana Jarušková
  Mgr. Věra Janáková

Módní přehlídka        6. dubna 2013

módní přehlídkaObčanské sdružení Ženy50 spolu s Atelierem Ivety Nedomové uspořádali prodejní módní přehlídku.
Kavárna NIKA na ulici Šumavská praskala ve švech, shlédly jsme originální oděvy z přírodních kvalitních materiálů a skvěle jsme se bavily při vyprávění neméně originální módní návrhářky Ivety Nedomové. Strávily jsme příjemný sobotní podvečer v ještě letos stále chladném, byť dubnovém počasí.

Odpady, které přináší teplo a světlo        4. dubna 2013

spalovnaVypravili jsme se na exkurzi do nově zrekonstruovaného centra pro nakládání s odpady společnosti SAKO Brno, a.s. (bývalé spalovny).
Málokdo ví, že nové zařízení na energetické využívání odpadu je malou teplárnou a elektrárnou dohromady. Viděli jsme, jak se energetickým využíváním odpadů získává teplo a elektřina. Dále nám byla představena zbrusu nová dotříďovací linka na vytříděný odpad z barevných kontejnerů, a to v příjemném prostředí v sídle společnosti SAKO Brno, a.s., s milou průvodkyní paní Ing. Alenou Procházkovou, asistentkou PR.

Změna je v nás        28. března 2013

"Je pošetilé očekávat, že se něco změní, pokud se chováme stále stejně", řekl někdo moudrý. A měl pravdu. Přestaňme se schovávat před odpovědností za svůj život, přestaňme očekávat změny spadlé shůry, ať už tím myslíme cokoli, naší politickou elitou počínaje a andělskými sbory konče, a začněme konečně samy sebou.
Jak na to? O tom jsme besedovaly pod vedením JUDr. Moniky Dostálové.

Vítání jara        23. března 2013

vítání jara Blankytně modré nebe bez mráčků, křupající sníh pod nohama, čerstvo a mrazivo - tak jsme si vítání jara zrovna nepředstavovali. Nádherný den, který bychom zasadili někam do ledna. Kalendář nás však ujišťoval, že jaro již nastalo. Dosvědčily to i kvetoucí "kočičky". Procházka lesem kolem Žebětína k Helenčině studánce a zpět nám vehnala zdravou barvu do tváří. Helenky v našem středu byly tři a nejen ony, ale i my ostatní jsme napsaly svá přáníčka a rozvěsily je na mladý stromek. Propojení v kruhu, přivolání jara písní, obdarování keramickými vajíčky od Táni ... a pak honem zahřát promrzlá chodidla a skřehlé ruce chůzí. Vše nám vycházelo, čekal na nás dokonce i prázdný salónek v jindy přeplněné restauraci Richard, teplý čaj, či meruňkové pivo, chutné jídlo a káva, co víc si přát na závěr hezkého dne.

Bulletin Ženy 50+

bulletin V březnu vyšlo 1. číslo elektronického bulletinu Ženy 50+ roku 2013.

Jak spravovat finance        21. března 2013

přednáška O výhodách vlastního účtu, debetní i kreditní kartě, elektronickém bankovnictví a dalších základech finanční gramotnosti nám přednášela Ing. Irena Bernatíková, manažerka regionálního finančního centra Poštovní spořitelny a její kolegyně Eva Coufalová.

Trénink paměti        14. března 2013

přednáškaProč se trápit s nedokonalostí vlastní paměti, když ji lze jednoduše vykompenzovat paměťovými technikami?
Přednáška poskytla úvodní náhled do problematiky. Účastnice se dozvěděly, proč denně zapomeneme na běžné věci, zda jsme jen roztržití nebo máme problém s pamětí. Zjistíly, že existují různé techniky, které nám pomohou zapamatovat si téměř nemožné.
Lekci vedla vyškolená trenérka paměti Mgr. Věra Janáková

Zdravotní cvičení s Dájou Maťovou        9. března 2013

zdravotní cvičení zdravotní cvičení Proběhlo další sobotní zdravotní cvičení. Opět jsme s cvičitelkou zdravotní tělovýchovy Dájou Maťovou opakovaly již známá cvičení z minula - s popruhy, s tenisáky, pěnovými míčky a overbally. Dája pro nás měla jako vždy připraveny i novinky. Zažily jsme příjemné odpoledne, protáhly si tělo za hudebního doprovodu a v neposlední řadě pobyly v kruhu vrstevnic.

Čína očima okouzlené turistky        28. února 2013

přednáška Moderní velkoměsta a starobylá městečka na kanálech, mrakodrapy a malinkaté domečky hutongů, rychlovlaky a rikši, pohádkové císařské paláce a monstrózní budovy z doby Velkého kormidelníka Maa, rýžová políčka a překrásné staleté zahrady - to vše je Čína. A také Velká zeď nebo Terakotová armáda.
S tím vším jsme se mohli setkat při putování za skvosty Říše středu alespoň prostřednictvím fotografií a povídání s Věrou Pakostovou.

Trápí vás zvýšený krevní tlak a vysoký cholesterol? 21. 2. 2013

Zvýšená hladina cholesterolu a poruchy metabolismu dalších tuků jsou onemocněními hromadného výskytu. Představují jeden z nejrizikovějších faktorů aterosklerózy a jejích komplikací, například srdečního infarktu a cévní mozkové příhody.
Hypertenze = vysoký krevní tlak. Onemocnění se projevuje zvýšeným arteriálním tlakem nad 140/90 mm Hg (závislost na pohlaví a věku). Pokud se tento stav neléčí, má to za následek zvýšené riziko onemocnění srdce a cév nebo i smrti na srdeční infarkt či mozkovou mrtvici.
Více o těchto chorobách, jak jim předcházet, případně jak zmírnit jejich příznaky pomocí zdravého životního stylu, jsme se dozvědli v přednášce Mgr. Šárky Novotné.

Seminář o finanční gramotnosti     21. února 2013

finanční seminář Ve čtvrtek 21. února byl zahájen od 15.30 do 17.00 hod. finanční seminář pod vedením Gabriely Linhartové, pracující 16 let v oboru. Proběhnou 4 lekce.

Zahájení kurzů němčiny      20. února 2013

Již podruhé jsme otevřeli kurz němčiny pro věčné začátečníky a mírně pokročilé, v délce 16ti lekcí. Vede Mgr. Jiřina Fialová.

Nový pohled na staré příběhy
aneb Jak namalovat obraz svého života      19. února 2013

Otevřeli jsme další seminář arteterapie v délce trvání 10 lekcí (lekce 2,5 - 3 hodiny), a to v úterý 19. února od 17.30 do 20.00 hod. (i déle). Vede Radka Zábojová.

Zahájení anglické konverzace      19. února 2013

Zahájili jsme kurz anglické konverzace (úterý 15.30 - 17.00 hod.). Délka kurzu je 16 lekcí. Vede Mgr. Jiří Vidlák.

Zahájení kurzu angličtiny      19. února 2013

Zahájili jsme kurz angličtiny pro pokročilejší (úterý 13.30 - 15.00 hod.). Délka kurzu je 16 lekcí. Vede Mgr. Eva Klímová.

Umím naslouchat a vyjádřit své přání?    14. února 2013

Člověk jako společenský tvor komunikuje denně se svými blízkými a bližními. Často však dochází k nedorozuměním, protože neslyšíme správně, co nám ten druhý říká, neumíme naslouchat a mnohdy nezvládáme jasně vyjádřit naše stanovisko či přání.
Typy  nezdravé komunikace, ale i to, jak komunikovat správně, bylo předmětem této přednášky, kterou pro nás připravila  PaedDr. Lenka Rogožanová.

Zahájení kurzu angličtiny      13. února 2013

Zahájili jsme kurz angličtiny pro mírně pokročilé (středa 13.30 - 15.00 hod.). Délka kurzu je 16 lekcí. Vede Mgr. Eva Klímová.

Kdo jsem?    7. února 2013

přednáška Prožitková přednáška, na které jsme se prostřednictvím svého rukopisu a kresby stromu podívali na sebe z nového úhlu pohledu. Náš grafický projev je zrcadlem naší duše, o které máme většinou jen matné, často i zkreslené představy. Tento nový náhled nám může být inspirací k hlubšímu studiu psychologie písma nebo jen příjemnou hrou s papírem a tužkou.
Přednášela  PaedDr. Lenka Rogožanová.

Grafika pro pokročilé    únor - březen 2013

7. února 2013 jsme zahájili rozšířený kurz grafiky o pěti lekcích pro ty, kteří se již základního kurzu zúčastnili. Vede Ing. Jana Jarušková.

Kurz Tchai-ťi, Ve Vaňkovce 1        6. února 2013

Ve středu 6. února začaly pod vedením Mgr. Věry Janáková 2 tříměsíční kurzy tchai-ti - pro začátečníky a pokročilé.

Trénink paměti       4. února 2013

trénink paměti V pondělí 4. února byly zahájeny 2 semináře Trénink paměti, které probíhají v 5ti lekcích, vždy od 16.30 do 18.00 hod. a od 18.15 do 19.45 hod. Semináře vede vyškolená trenérka paměti Mgr. Věra Janáková.

Rodina - základ státu?        31. ledna 2013

Presidentkami, senátorkami ani ministryněmi se už pravděpodobně nestaneme, ale ovlivnit k lepšímu vztahy v onom "základním článku", tedy naší vlastní rodině, to v našich silách je. Ve velmi inspirativní debatě jsme se zamýšlely nad způsobem, jak zlepšit náš život, naše vztahy, sami sebe, svět.
Besedu vedla JUDr. Monika Dostálová.

Jak si vytvořit vlastní web        24. ledna 2013

Proběhla informační beseda pro zájemce o tvorbu webových stránek. Cílem bylo vysvětlit přítomným, že nemusí být programátoři, aby si udělali vlastní web. Zároveň tato beseda byla pobídkou pro absolvování kurzu na tvorbu webu v redakčním systému inPage firmy Zoner. Vedla Jana Jarušková.

Počítačové kurzy pro začátečnice i pokročilé, kurzy grafiky a PowerPoint    leden - březen 2013

pc kurz V lednu 2013 jsme zahájili další běh počítačových kurzů

Kdy? Po 17.30 - 19.30 hod.   Grafika na PC    (zahájení 21.1.)
  Út 17.00 - 19.00 hod.   Pokročilí    (zahájení 22.1.)
  Stř 16.00 - 18.00 hod.   Začátečnici    (zahájení 23.1.)
  Čtv 15.30 - 17.00 hod.   PowerPoint    (zahájení 24.1.)
Kde? Centrum Ženy50;    Anenská 10 (4.p)
Lektorky: Ing. Jana Jarušková
  Mgr. Věra Janáková
  Ing. Věra Pakostová

Seminář "Jsem v klidu"

Ve středu 23. ledna 2013 byl zahájen seminář "Jsem v klidu", pod vedením lektorky PaedDr. Lenky Rogožanové. Seminář je určen všem, kteří potřebují najít nebo obnovit svůj vnitřní klid.
V dnešní době většina lidí stále někam spěchá, a když už se zastaví, pak nedokáže zase vypnout svoji mysl. Toto neustálé napětí organismu vede často k různým psychickým a fyzickým potížím, které mohou přejít v onemocnění.
Seminář by nám měl pomoci objevit svůj zdroj klidu a spokojenosti, abychom ho nemuseli stále hledat někde venku, v druhých lidech, v  nejrůznějších zážitcích a věcech. Proběhne 5 lekcí po 2 hodinách.

Seminář "Sebe-vědomá žena"

V pátek 18. ledna 2013 byl zahájen seminář "Sebe-vědomá žena" pod vedením lektorky JUDr. Moniky Dostálové. Proběhnou 3 lekce po 3 hodinách.

Zpět

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.

logo   © 2007 - 2021  Ženy50, z. s.     poslední aktualizace   23. ledna 2021