Vzdělávání,  setkávání,  sdílení  -  nejen  pro  ženy  50+

Historie občanského sdružení 2014 - 1. pololetí

Plavba po Moravě na lodi Píďa     21. června 2014

plavba po MoravěPět let po sobě jsme splouvali řeku Moravu na raftech, letos jsme se rozhodli akci pozměnit, abychom nabídli možnost podívat se do oblasti Moravské Sahary i těm méně zdatnějším. První letní den jsme uskutečnili cca pětihodinovou plavbu na lodi PÍĎA, která nás zavezla až k přírodní památce Osypané břehy. Vypluli jsme z Rohatce proti proudu Moravy, u Osypaných břehů jsme udělali přestávku, spojenou s brouzdáním v teplém písku i vodě, a poté se plavili po proudu až do Hodonína. Cestu na nádraží jsme si mohli zpestřit pobytem na slavnostech k 35. výročí založení místních lázní.
 Z Brna jsme odjížděli v půl osmé ráno a zpět jsme se vrátili - příjemně unaveni - po dvanácti hodinách, kolem půl osmé večer.

Výlet připravila Jana Jarušková.

Bulletin Ženy 50+

bulletin V červnu vyšlo 2. číslo elektronického bulletinu Ženy 50+ roku 2014.

Výlet na hrad Bouzov a na tvarůžky do Loštic     31. května 2014

Bouzov V sobotu - poslední květnový den - jsme se vypravili do Loštic, kde jsou vyráběny tradiční Olomoucké tvarůžky. Bližší informace o této pochoutce jsme se dozvěděli v Muzeu Olomouckých tvarůžků. Výrobky jsme si mohli nakoupit v podnikové prodejně tvarůžků, která byla otevřena v roce 2011. A opravdu netradiční výrobky, ve formě zákusků, jsme ochutnali v Tvarůžkové cukrárně Loštice. Dalším cílem našeho výletu byl hrad Bouzov, který se nachází v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka. Přesvědčili jsme se o jeho romantičnosti a pochopili, proč je tak často využívám k filmování pohádek.
Celý den nám přálo počasí, výlet se opravdu vydařil. Sešlo se nás 47, včetně dvou mužů.

Výlet připravila Jana Jarušková.

Český Krumlov - perla mezi městy     15. - 18. května 2014

Český KrumlovVe čtvrtek 15. května v prostoru před hlavní bránou BVV postávalo 36 prokřehlých žen se zavazadly a řidič Michal. Bez autobusu, který byl v dané chvíli v servisu ohledně kola. Počasí připomínalo listopad. Zima, vítr. Nemohly jsme se dočkat, až se usadíme v teple. Autobus nakonec přijel, naskládaly jsme kabely do dolních prostor a vyjely na čtyřdenní pobyt do Českého Krumlova.
 Cestou jsme navštívily zámek Hluboká. Po ubytování v hotelu Vltava jsme měly možnost si - poprvé a naposled - prohlédnout Český Krumlov bez pláštěnek a deštníků. Další dva dny, v pátek a v sobotu, vytrvale a bez přestávky pršelo. Naštěstí to byl "pouze" zahradnický deštík, takže se v něm dalo docela obstojně pohybovat, aniž by byl člověk po pár minutách promoklý na kost. V pátek jsme si prohlédly zámek a poté si každý vybral dle svých zájmů - zámeckou zahradu, otáčivé hlediště, grafitové doly, muzeum vltavínů, výstavu fotek Jana Saudka... V sobotu nás čekala návštěva Třeboně, opět za deště, a dobré jídlo v Rybářské baště, kde jsme se mohly zahřát u sálavého tepla z krbu. Krátkou procházkou jsme došly k Schwarzenberské hrobce, jedné z  architektonicky nejpozoruhodnějších památkových staveb v jižních Čechách. Nachází se v parku na jihovýchodní straně rybníka Svět. Pak jsme zamířily do rakouských lázní v Gmünd, které leží v bezprostřední blízkosti při hranicích s Českem, v oblasti Waldviertelu. Dvouhodinové vyhřátí v teplé slané vodě bylo velmi příjemné a ty z nás, které se rozhodly raději v dešti procházet městečkem, později litovaly. V neděli jsme se cestou zpět zastavily ve Zlaté koruně a prohlédly si zdejší klášter, který byl založen Přemyslem Otakarem II. v druhé pol. 13. století. Tři hodiny jsme pobyly i v Telči a kolem šesté hodiny večer přijely do Brna. I přes nepřízeň počasí jsme stihly všechny plánované prohlídky a myslím, že na akci budeme dlouho vzpomínat.

Pobyt připravila Věra Janáková.

Koncert ke Dni matek     neděle 11. května 2014

koncertV neděli 11. května 2014 sdružení Ženy50 pořádalo v pořadí již sedmý koncert ke Dni matek. V jeho rámci se uskutečnilo i vyhlášení výsledků fotosoutěže Úhel pohledu, organizované sdružením ve spolupráci s Kanceláří Brno-Zdravé město MMB.

 Celá akce proběhla v báječné atmosféře, za účasti cca 240 osob.

Víkend (25. - 27. dubna) - Buchlovice, Buchlov

Buchlovice, Buchlov Sešlo se nás 22 žen na příjemném víkendovém pobytu v rodinném penzionu Smraďavka, který leží v rekreační oblasti buchlovských vrchů, 2 km od Buchlovic, v údolí Srmraďavky a v sousedství nově zrekonstruovaných Lázní Leopoldov. Navštívily jsme zámek v Buchlovicích i hrad Buchlov a příjemně zrelaxovaly v zeleni s rozkvetlými stromy. V penzionu, který patřil jen naší skupině, jsme měly možnost využít i malý bazén s protiprodem a vířivkou a něktreré z nás vyzkoušely i koupele v sousedních lázních.

Návštěva v Otevřené zahradě a pasivním domě 24. 4. 2014

exkurze OTEVŘENÁ ZAHRADA je projekt Nadace Partnerství. Skládá se ze dvou částí. Jednou je poradenské centrum, potažmo samotná pasivní budova, která celému prostoru zahrady vévodí. Jedná se o názorný příklad moderního a zeleného stavění. Tou druhou pak je venkovní "výukové hřiště" s dvanácti interaktivními stanovišti určenými především žákům druhého stupně základních škol.
Sešlo se nás 26 zájemců o komentovanou prohlídku unikátního pasivního domu i přilehlé Otevřené zahrady. Milým průvodcem nám byl  Ing. Vlastimil Rieger, poradce pro zelené stavění.

ŽIVOTNÍ ROLE ŽENY a jak v nich najít rovnováhu 17. 4. 2014

přednáška Jako ženy máme v životě mnoho rolí, které naplňujeme. Tyto role a jejich množství se mění mnohokrát během našeho života, některé zůstávají po celý život, jiné zanikají. Co je ale pro nás důležité - naučit se udržet v nich rovnováhu, aby nám ve všech našich rolích bylo dobře. Povídaly jsme si o těchto tématech a udělaly si takový malý náhled na naše konkrétní životní role, společně jsme je přehodnocovaly, inspirovaly se. Taky jsme se dozvěděly o tom, co jsou to čtyři ženské archetypy a jak nám v životě můžou pomoci v různých fázích života. Zbyl i prostor pro individuální dotazy a podněty.
Přednášku pro nás připravila Hanka Uřídilová, lektorka pro osobní rozvoj.

Barokní kovárna v Těšanech a vinotéka Furmínek 12. 4. 2014

Těšany, MoutniceSobotní slunečný den a 18 žen s chutí tento čas strávit spolu, něco nového uvidět, na něčem si pochutnat, něco zažít.
 Práce s ohněm a železem vyžadovala fortel a sílu. O tom jsme se přesvědčily při návštěvě dobře zachovalé barokní kovárny v Těšanech. V expozici, kterou připravilo Technické muzeum v Brně, jsme si prohlédly - za vtipného doprovodu našeho průvodce - kovářskou dílnu s výhní a měchy, kovadlinu, kovářský ponek a samozřejmě také nářadí. Na tuto expozici navázala kolářská dílna představující technologii a výrobky tohoto řemesla a v neposlední řadě jsme viděly i obytné místnosti.
Po této prohlídce jsme se zdržely o něco déle, než jsme plánovaly, v hospůdce na obědě, pak jsme byly pozvány na kávu, zákusky a dobrou mrkvovou šťávu naší členkou, paní Evou, která v Těšanech bydlí, a mohly tak ocenit její neskutečnou pohostinnost.
Alejí jsme krátkou procházkou došly do Moutnic, do vinařství Furmínek, kde nás čekala degustace 14 vzorků (nebo jich bylo 15?) vín, včetně dobrot k zakousnutí. Za zasvěceného výkladu o jednotlivých druzích vín a praskání ohně v krbu se krásně sedělo, hostitelé byli moc milí a není divu, že jsme se dostaly zpět do Brna až před osmou hodinou.

Archeologie středověkého Brna      10. dubna 2014

přednáška Již více než desetiletí probíhají v centru města systematické archeologické výzkumy, které doprovází většinu nových staveb. Během tohoto období se podařilo archeologům nashromáždit ohromné množství nových informací a zajímavých nálezů o počátcích Brna. Nejzajímavější odhalené poznatky a předměty nám v poutavé přednášce představil  Mgr. Marek Peška ze společnosti ARCHAIA Brno.

Počítačový kurz na tvorbu webových stránek   od 7. 4. 2014

Byl zahájen kurz, ve kterém se učíme vytvářet webové stránky v redakčním systému inPage.

Základy zdravého stravování       3. dubna 2014

přednáška Tipy na jídelníček pro ženy po padesátce. Jaké potraviny do jídelníčku zařadit, abychom byly fit a v kondici. Pitný režim. Strava a pohybová aktivita pro ženy po padesátce.
O tom všem jsme si povídaly s Mgr. Janou Papírníkovou, fyzioterapeutkou.

Zahájení kurzu grafiky na PC      2. dubna 2014

Zahájili jsme počítačový kurz, ve kterém se účastnice naučí pracovat v grafickém programu GIMP (středa 15 - 17 hod.). Délka kurzu je 10 lekcí.
Vede Ing. Jana Jarušková.

Mentální příčiny nemocí II.      27. března 2014

přednáška JUDr. Monika Dostálová volně navázala na svoji předchozí přednášku. Tentokrát jsme se zaměřili na mentální prevenci nemocí, na souvislost mezi kvalitou našich vztahů a naším zdravím fyzickým i psychickým. Povídali jsme si o významu prožívání emocí, o vlivu těch neprožitých a potlačených na náš zdravotní stav a také jsme se seznámíli s některými účinnými terapeutickými přístupy a postupy.

Autorské čtení Věry Hrdinové      20. března 2014

Vyslechli jsme hořké verše staré paní (autorčina slova) - výběr ze sbírek Ne vždy tě miluji, drahý a Kořeny a větve. Milým překvapením se stal host - Petr Moučka, který rovněž přednesl některé ze svých básní a program zpestřil i hrou na kytaru.

Zahájení kurzu PowerPoint      20. března 2014

Zahájili jsme počítačový kurz, ve kterém se účastnice naučí vytvářet prezentace v PowerPointu (čtvrtek 15.30 - 17.00 hod.). Délka kurzu je 7 lekcí.
Vede Mgr. Věra Janáková.

Kurz Trénink paměti       od 17. března 2014

V pondělí 17. března byl zahájen kurz Trénink paměti. V 5 lekcích po 1,5 hodině se účastnice přesvědčí, že i mozek lze trénovat jako ostatní svalstvo a že je velmi důležité udržování mozkových buněk v kondici.
Lektorkou kurzu je Mgr. Věra Janáková.

Židovská čtvrť v Třebíči       15. března 2014

Třebíč Po neuvěřitelně teplém pátku, kdy sluníčko vyhnalo rtuť až ke 20 °C, jsme vyrazily v sobotní chladné, zamračené ráno vlakem do Třebíče. Přes nepřízeň počasí se nás sešlo třicet. Samé ženy. V Třebíči nás ke všemu přivítal déšť, takže jsme se rády schovaly do Židovského muzea, prohlédly si, provázeny poutavým výkladem sympatické průvodkyně, synagogu i zrekonstruovaný příbytek židovských obyvatel, včetně obchůdku s krásně zpracovaným dřevěným majitelem, vyhlížejícím z okna příchozí klienty. Jelikož ani během prohlídky déšť neustal, rozhodly jsme se toho využít k menšímu občerstvení v místní hospůdce a kavárně. Poté se obloha začala projasňovat a my procházely křivolakými uličkami jediné kompletně dochované židovské čtvrtí v Evropě a jediné židovské památky Unesco mimo území Izraele.
Zlatým hřebem našeho výletu se ale bezesporu stala komentovaná prohlídka baziliky sv. Prokopa, vystavěné v  románsko-gotickém stylu. Bazilika se společně s židovskou čtvrtí dostala na Seznam světového dědictví UNESCO.
Na zpáteční cestu nám již sice svítilo sluníčko, ty z nás, které se oblékly jarně, však rozmrzly teprve ve vlaku směřujícím do Brna. Přesto to byl krásný, společně prožitý den.
Výlet   připravila   Věrka   Pakostová.

Trénink paměti       13. března 2014

Trénink paměti Proč se trápit s nedokonalostí vlastní paměti, když ji lze jednoduše vykompenzovat paměťovými technikami?
Přednáška poskytla úvodní náhled do problematiky. Dozvěděli jsme se, proč denně zapomeneme na běžné věci, zda jsme jen roztržití nebo máme problém s pamětí. Zjistili jsme, že existují různé techniky, které nám pomohou zapamatovat si téměř nemožné.
Lekci vedla vyškolená trenérka paměti Mgr. Věra Janáková
V rámci akce "Týden trénování paměti" byla přednáška ZDARMA.

Bulletin Ženy 50+

bulletin V březnu vyšlo 1. číslo elektronického bulletinu Ženy 50+ roku 2014.

Autorské čtení Mileny Fucimanové       27. února 2014

Autorské čtení ukázek z knihy Klenba chleba. Jedná se o příběh ze současnosti, který se zabývá vážným problémem asistované reprodukce a samozřejmě v souvislosti s tím i problémem mezilidských vztahů. Hlavní hrdinka je naivní, snadno manipulovatelný člověk a bez zlého úmyslu způsobí ohromnou katastrofu. Takže příběh řeší i otázku viny a trestu.

Zahájení kurzů němčiny      26. února 2014

Zahájení kurzů němčiny pro mírně pokročilé a pokročilejší, v délce 16ti lekcí.
Mírně pokročilí: 17.00 - 18.00 hod.
Pokročilí: 18.15 - 19.15 hod. Vede Mgr. Jiřina Fialová.

Žena regionu      únor 2014

Jana Jarušková obsadila 2. místo v Jihomoravském kraji v soutěži Žena regionu.

Zdravotní cvičení s Dájou Maťovou      22. února 2014

zdravotní cvičení Proběhlo další příjemně strávené sobotní odpoledne věnované čtyřhodinovému zdravotnímu cvičení pod vedením Dáji Maťové.

Za exotikou do Thajska a Malajsie      20. února 2014

přednáška Buddhistické Thajsko, islámská Malajsie a kosmopolitní Singapur = pozlacené chrámy a paláce, nádherné pláže, krásná příroda a moderní velkoměsta, skvělá kuchyně a milí usměvaví lidé.
Co dalšího na své cestě za exotikou a poznáváním zjistila naše cestovatelka Věra Pakostová? O své zážitky a dojmy se s námi podělila na besedě s promítáním.

Zahájení kurzu angličtiny      19. února 2014

Zahájili jsme kurz angličtiny pro mírně pokročilé (středa 14.30 - 16.00 hod.). Délka kurzu je 16 lekcí. Vede Mgr. Eva Klímová.

Seminář o finanční gramotnosti       od 14. února 2014

V pátek 14. února byl zahájen další Seminář o finanční gramotnosti. Ve čtyřech lekcích po 1,5 hodině se účastnice dozvědí o typech příjmů a výdajů, co jsou aktiva a pasiva, jak kontrolovat své výdaje, o půjčkách a jejich nástrahách, budou probrány typy půjček a v  čem se navzájem liší, na co si dát pozor a spousta dalších užitečných rad a postřehů.

Rádce při nakupování       13. února 2014

Které potraviny jsou kvalitní a které ne? Na co si dávat pozor při výběru potravin? Kde číhá nebezpečí? Zdravé potraviny kontra potraviny tvářící se zdravě. Kvalita versus cena.
Tato přednáška byla první z cyklu tří - volně na sebe navazujících - přednášek, vedených lektorkou Mgr. Janou Papírníkovou.

Zahájení angličtiny pro pokročilejší začátečníky    11. února 2014

kurz angličtiny Zahájili jsme kurz angličtiny pro pokročilejší začátečníky (úterý 17.30 - 19.00 hod.). Délka kurzu je 16 lekcí. Vede Mgr. Jiří Vidlák.

Zahájení anglické konverzace      11. února 2014

Zahájili jsme kurz anglické konverzace (úterý 15.30 - 17.00 hod.). Délka kurzu je 16 lekcí. Vede Mgr. Jiří Vidlák.

Zahájení kurzu angličtiny      11. února 2014

Zahájili jsme kurz angličtiny pro pokročilé (úterý 13.30 - 15.00 hod.). Délka kurzu je 16 lekcí. Vede Mgr. Eva Klímová.

Výstava obrazů Vlasty Vostřebalové Fischerové   8. 2. 2014

obraz Výstavou obrazů Vlasty Vostřebalové Fischerové (1898-1963) Moravská galerie v  Brně opět otevřela téma neprávem zapomenutých českých meziválečných umělkyň. Tentokrát věnovala pozornost dílu, které lze bezpochyby označit jako jeden z nejosobitějších projevů sociálního umění 20. a 30. let minulého století, a to i přesto, že aktivní tvůrčí činnost Vostřebalové Fischerové trvala necelých dvacet let.
z výstavyPro členky a sympatizantky sdružení Ženy50 jsme domluvili komentovanou prohlídku s autorkou výstavy, paní Michalou Frank Barnovou.
A jako bonus nás poté čekala tvůrčí dílna pod vedením Olgy Búciové.

Mentální příčiny nemocí I.      6. února 2014

Přednáškový cyklus v roce 2014 zahájila JUDr. Monika Dostálová. Povídali jsme si o mentálních příčinách nemocí - fyzických i psychických. O jejich souvislosti s naším způsobem myšlení, jednání. Podívali jsme se, jak nás a naše zdraví ovlivňují rodinné vzorce a stereotypy chování, naše zvyky i zlozvyky. Ukázali jsme si na konkrétních příkladech, jak si nemoci "vyrábíme" i jak se můžeme opět uzdravit.

Zahájení kurzu PowerPoint      23. ledna 2014

Zahájili jsme počítačový kurz, ve kterém se účastnice naučí vytvářet prezentace v PowerPointu (čtvrtek 15.30 - 17.00 hod.). Délka kurzu je 7 lekcí.
Vede Mgr. Věra Janáková.

Zahájení PC kurzu pro mírně pokročilé      21. ledna 2014

Zahájili jsme počítačový kurz pro mírně pokročilé (úterý 15.00 - 17.00 hod.). Proběhne 10 lekcí. Vede Ing. Jana Jarušková.

Seminář o finanční gramotnosti       od 9. ledna 2014

finanční seminář Ve čtvrtek 9. ledna byl zahájen Seminář o finanční gramotnosti. V 5 lekcích po 1,5 hodině se účastnice dozvědí o typech příjmů a výdajů, co jsou aktiva a pasiva, jak kontrolovat své výdaje, o půjčkách a jejich nástrahách, budou probrány typy půjček a v čem se navzájem liší, na co si dát pozor a spousta dalších užitečných rad a postřehů.

Kurz Tchai-ťi          8. ledna 2014

Střední škola potravinářská, obchodu a služeb Brno, Jánská 463/22

Ve středu 8. ledna začaly pod vedením Mgr. Věry Janáková 3 tříměsíční kurzy tchai-ti - pro začátečníky, mírně pokročilé a pokročilé - v 16.30, 17.30 a 18.30 hod.

Kurz Trénink paměti       od 6. ledna 2014

Trénink paměti V pondělí 6. ledna byl zahájen kurz Trénink paměti. V 10 lekcích po 1,5 hodině se účastníci přesvědčí, že i mozek lze trénovat jako ostatní svalstvo a že je velmi důležité udržování mozkových buněk v kondici.
Lektorkou kurzu je Mgr. Věra Janáková.

Zpět

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.

logo   © 2007 - 2021  Ženy50, z. s.     poslední aktualizace   23. ledna 2021