Vzdělávání,  setkávání,  sdílení  -  nejen  pro  ženy  50+

Historie občanského sdružení 2014 - 2. pololetí

Vánoční posezení     (18. prosince)

vánoční posezení Poslední letošní setkání proběhlo ve čtvrtek 18. prosince. Bylo věnováno popovídání, zhodnocení situace ve sdružení, ohlédnutí za rokem současným, plány na příští rok... Nechyběla ani oblíbená tombola, jejímž "zlatým hřebem" bylo losování zástupkyně sdružení v  hodnotící porotě fotosoutěže Úhel pohledu. Tentokrát tato čestná úloha připadla Monice Dostálové.

Setkání absolventů kurzů arteterapie   (15. prosince)

V pondělí 15. prosince byl otevřen 2,5 hodinový prostor pro zájemce o setkání z řad absolventů kurzů arteterapie. Mohli se vidět navzájem i s lektorkou Radkou Zábojovou a poskytnout jí tak zpětnou vazbu.

Předvánoční pozastavení   (11. prosince)

malování Na chvíli se zastavit, posedět, popovídat - to bylo smyslem našeho předvánočního setkání. Cílem je především vidět se se známými, přivítat a poznat i ty nové, vyměnit si prožitky, potěšit se laskavým slovem...
A pod vedením Táni Nedvědové zájemci měli možnost vytvořit si i nějakou drobnost - malované sklíčko, skleničku apod.

Nový občanský zákoník - co je dobré vědět   (4. 12.)

přednáška Od 1. ledna roku 2014 začal platit nový občanský zákoník, který se dotýká každého z nás. A protože, jak známo, neznalost zákonů neomlouvá, je dobré se s některými paragrafy seznámit.
Proto jsme mezi nás pozvali paní Gertu Mazalovou z SOS-Asociace (Sdružení ochrany spotřebitelů), kterou můžeme znát i z televizních a rozhlasových pořadů. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací ohledně reklamací, internetového prodeje, podomního prodeje, exekucí, ale i dědictví apod.

Sobotní seminář "Cesta k sobě"   29. listopadu 2014 (9 - 16 hod.)

Proběhl další sobotní seminář "Cesta k sobě" pod vedením Moniky Dostálová.

Mediace, cesta k dorozumění   27. listopadu 2014

Mediace je možnost, jak se s podporou mediátora dostat ve sporu dvou znesvářených stran ke vzájemné dohodě. Vysvětlili jsme si, jaké jsou principy mediace, její výhody, proč mediaci využívat. Na rozdíl od rozhodnutí soudu je jednání důvěrné a rychlé a navíc, sepsaná dohoda vyhovuje oběma stranám, protože si ji samy vytvořily, pracovaly na ní. Mediace je vlastně metoda, která využívá komunikaci, mediátor rozumí konfliktu a v bezpečném prostředí dává dostatečný prostor oběma stranám, aby se slyšely, mohly si porozumět a našly společnou cestu do budoucnosti. Využívá se v posledních letech stále více v rodinných sporech, v sousedských, pracovních i spotřebitelských konfliktech.
S mediací nás společně se svým kolegou seznámila paní Mgr. Irena Stejskalová, lektorka České andragogické společnosti v Praze a mediátorka v rodinných sporech.

Platová nerovnost mezi ženami a muži v České republice

Kulatý stůl, moderovaný Kateřinou Hodickou z Genderového informačního centra NORA, proběhl ve čtvrtek 20. listopadu 2014.

Sobotní seminář "Cesta k sobě"   15. listopadu 2014 (9 - 16 hod.)

seminář "Z vlastní zkušenosti znám ničivou sílu potlačovaných emocí a buněčných vzpomínek i léčivý účinek jejich odkrytí a uvolnění. Je pro mne úžasným dobrodružstvím a darem pracovat s lidmi, kteří v sobě nacházejí odvahu ke změně, odvahu vydat se na cestu k uzdravení, k radosti, k lásce, k životu. A je mi ctí být jim průvodkyní na této cestě", říká Monika Dostálová, lektorka semináře.

Exkurze do Moravské zemské knihovny   13. listopadu 2014

MZK Ti, kteří se nedostali na exkurzi v říjnu, využili tohoto dalšího termínu. Sešlo se 32 žen a mužů a milou průvodkyní knihovnou nám i tentokrát byla paní Mgr. Martina Orlová.

Emoce - bezpečný průvodce životem.
Artekoučing - tvořivá cesta k životní pohodě.   (od 10. 11.)

V pondělí 10. listopadu začal seminář arteterapie pod vedením Radky Zábojové.

Zdravotní cvičení s Dájou Maťovou     (8. a 9. 11. 2014)

zdravotní cvičení Proběhly další dva čtyřhodinové bloky zdravotního cvičení s Dájou Maťovou, a to v sobotu 8. listopadu (13.00 - 17.00 hod.) a v neděli 9. listopadu (9.00 - 13.00 hod.). Opět jsme se sešly v sále "Beruška" na Kounicové 22. A jako vždy účastnice odcházely protaženy, zrelaxovány a s množstvím podnětů pro pokračování cvičení v domácím prostředí.

Zdravá chodidla aneb Aby nás nohy ještě dlouho nosily   (6. 11.)

přednáška Fyzioterapeutka Mgr. Jana Papírníková přednášela o tom, jak důležitá pro nás jsou chodidla, jak o ně pečovat, jak si vybírat obuv a rovněž učila 22 přítomných žen, jak cvičit pro prevenci i zmírnění plochých nohou, při vbočeném a vybočeném palci a propadlé klenbě.
Byla to zajímavá, informacemi prodchnutá přednáška.

Využití rostlin z volné přírody i ze zahrady       (30. října)

přednáška Tyto rostliny jsou stále snadno dosažitelné, je však otázkou, zda je umíme nebo spíše hodláme ve svůj prospěch jako "bylinkový" materiál (čaje...), potraviny nebo relaxační prostředek využít.
Přednášela a besedu vedla Hana Horáková.

Radikální odpuštění         (23. října 2014)

přednáška Podráždění, vztek, zášť, smutek, špatná nálada,... Bolest v krku, žaludeční vředy, žlučníkové kameny,... A mohou za to ONI. To oni zavinili, že se necítíme dobře. Pachatelé a oběti. Ale...Co když oběti neexistují? Co když NENÍ co odpouštět? Co když je všechno jinak, než jsme si po věky věků mysleli? Co když přišel čas zbavit se archetypu oběti jako základního vzorce našich životů, vystoupit z našich dramat a přijmout nový způsob života? Co když existuje cesta, jak to udělat?
Inspirujme se knihou "Radikální odpuštění" Colina C. Tippinga. Možná stačí pootevřít své srdce a svoji mysl a... začnou se dít zázraky.

Přednášela a besedu vedla Monika Dostálová.

Starobní důchod a stáří těla spojené s mládím ducha (16. října)

kulatý stůl Kulatý stůl, kde byla probírána následující témata:

Starobní důchod = třetí etapa života a jak ji naplnit?
- šok ze zásadní životní změny, nebo úleva od pracovních starostí
- hledání další práce kvůli penězům a komunikaci s lidmi
- vzdělávání se
- služba rodině, nebo užívání si svobody a co to přináší...

Moderovala Libuše Fojtová.

FOTOGRAFUJEME PRO RADOST ("Cesty k fotografii")   od 10. 10.

V pátek 10. října 2014 byl zahájen, pod vedením Alice Prokopové, fotografický seminář. Proběhne 7 lekcí, trvajících 2,5 hodiny.

Exkurze do Moravské zemské knihovny   9. října 2014

MZK Velkému zájmu (42 osob) se těšila exkurze do MZK, kde jsme se dozvěděli něco o  historii i současnosti knihovny - druhé největší v ČR, navštívili největší studovny, seznámili se s fondem odborných knih, ale i beletrie, časopisů a s digitální knihovnou.
Návštěvu někteří z nás ukončili v Literární kavárně v přízemí knihovny...

Zahájení kurzů němčiny      8. října 2014

Zahájení kurzů němčiny pro začátečníky a pokročilejší, v délce 16ti lekcí.
Začátečníci: 16.00 - 17.00 hod.
Pokročilí: 17.15 - 18.15 hod. Vede Mgr. Jiřina Fialová.

Zahájení angličtiny pro začátečníky    8. října 2014

Zahájili jsme kurz angličtiny pro začátečníky (středa 14.30 - 15.45 hod.). Délka kurzu je 19 lekcí. Vede Eva Kosmáková.

Zahájení angličtiny pro pokročilejší začátečníky    7. října 2014

Zahájili jsme kurz angličtiny pro pokročilejší začátečníky (úterý 17.30 - 19.00 hod.). Délka kurzu je 16 lekcí. Vede Mgr. Jiří Vidlák.

Zahájení anglické konverzace      7. října 2014

Zahájili jsme kurz anglické konverzace (úterý 15.30 - 17.00 hod.). Délka kurzu je 16 lekcí. Vede Mgr. Jiří Vidlák.

Zahájení PC kurzu pro začátečníky      8. října 2014

Zahájili jsme počítačový kurz pro začátečníky (středa 16.00 - 18.00 hod.). Proběhne 10 lekcí. Vede Ing. Jana Jarušková.

Zahájení PC kurzu pro mírně pokročilé      7. října 2014

Zahájili jsme počítačový kurz pro mírně pokročilé (úterý 15.00 - 17.00 hod.). Proběhne 10 lekcí. Vede Ing. Jana Jarušková.

Zahájení kurzu grafiky na PC      6. října 2014

Zahájili jsme počítačový kurz, ve kterém se účastnice naučí pracovat v grafickém programu GIMP (pondělí 15 - 17 hod.). Délka kurzu je 10 lekcí.
Vede Ing. Jana Jarušková.

Luhačovice, hotel Ambra - nechejte se hýčkat!   středa 1. října - neděle 5. října 2014

Luhačovice Začátkem října jsme strávily (15 žen) 5 pohodových relaxačních dnů v Luhačovicích, v hotelu Ambra. Pobyt byl spojen se zdravotním cvičením, které probíhalo v bazénu (2 x 0,5 hod.) a v Zrcadlovém sále (3 x 1,5 hod.), pod vedením cvičitelky zdravotní tělovýchovy Dáji Maťové. Plavání v bazénu, vyhřívání v perličkové koupeli, masáže, cvičení, minerální prameny, procházky, dobré jídlo, belgická čokoláda, co víc si člověk může přát...?

"Poznej sám sebe"   (29. září 2014 15.00 - 17.30 hod.)
 Arteterapie a artekoučing jako cesta k sebepoznávání.

BDPZ Relaxační a seberozvojové techniky (imaginace, výtvarná práce, soustředěný rozhovor, společné sdílení). Využijte svou zralost a podívejte se na své příběhy z nového pohledu, dopřejte si radost z každodenního rozvoje. Jak se žije Tady a Teď? Co to znamená sdílet? Umíte si správně přát?

Ukázková lekce arteterapie pod vedením lektorky Radky Zábojové proběhla v rámci Brněnských dnů pro zdraví.

"Cvičíme tchai-ti mezi obrazy"     So 27. září 2014 (10 - 11 hod.)

V rámci Brněnských dnů pro zdraví proběhla ukázková hodina cvičení tchai-ti, Ve Vaňkovce 1, pod vedením Mgr. Věry Janákové.

Den otevřených dveří     čtvrtek 25. září 2014 (14.00 - 18.00 hod.)

Ženy50 Den otevřených dveří v Centru Ženy50. O sdružení Ženy50, o všech aktivitách - kurzech, seminářích, přednáškách, zdravotním cvičení, výletech i pobytech si s příchozími povídala Jana Jarušková a Táňa Nedvědová.

FOTODEN     sobota 20. září 2014 (9.00 - 18.30 hod.)

FOTODEN Jednodenní motivační workshop pro začátečníky, popř. mírně pokročilé, na který bude volně navazovat plánovaný dvouměsíční kurz "Fotografujeme pro radost".

"To, co je ve fotografii nad veškerou techniku, je schopnost všímat si." Elliott Erwitt

Příjemně strávený sobotní den, nabitý informacemi ohledně fotografování - díky neúnavné lektorce Alici Prokopové. Na teoretickou část navazovala praktická, kdy účastnice v terénu samostatně fotily a poté byly snímky promítány na plátno a konzultovány. A že to všechny zúčastněné nesmírně bavilo, dokazuje i to, že plánovanou délku workshopu jsme o 2 hodiny překročily.

Řecko - letovisko Nei Pori - relaxační pobyt     5. - 16. září 2014

z Řecka Široké, písečné pláže, azurově zbarvené průzračné Egejské moře, historie snoubící se se současností - to vše jsme si užili na pobytu v Řecku, kterého se v rámci akce sdružení zúčastnilo 20 osob.
Pobyt zorganizovala ve spolupráci s CK KM Travel Jana Jarušková.

Vodní dílo Dalešice, projížďka lodí, pivovar Dalešice rozhledna Babylon, hadcova step     9. srpna 2014

z výletuPrázdninový výlet nabitý zážitky, za hojné účasti 49 osob.
Zvládli jsme dvouhodinovou exkurzi ve vodní přečerpávací elektrárně Dalešice, po obědě projížďku lodí po dalešické přehradě do Hartvíkovic, odtud nás autobus přepravil do pivovaru Dalešice, dějiště filmu Postřižiny (mimochodem na bájném komíně, na který lezli Vašáryová a Hanzlík, hnízdili čápi). Díky komentované prohlídce i ochutnávce zde vařeného kvasnicového piva nás nerozhodila ani bouřka, která nás zde zastihla. Poté jsme uskutečnili návštěvu rozhledny Babylon v Kramolíně i procházku hadcovou stepí u Mohelna. Kolem sedmé hodiny večer jsme se plni dojmů vrátili zpět do Brna.

Výlet připravila Jana Jarušková.

Zkamenělá pohádka Českosaského Švýcarska   2. - 6. 7. 2014

z pobytuProzaický název Českosaské Švýcarsko ukrývá záhadnou a turisticky velmi atraktivní krajinu, kterou odedávna navštěvovali umělci, snažící se zachytit její půvab perem či štětcem, nebo hledači pokladů, ukrytých v tajemných skalách a zříceninách. Ať už zde jsou skryté jakékoliv poklady, tím největším je sama romantická příroda, utvářená a modelovaná řekou Labe a jejími často divokými přítoky. Tajemné strže a rokle, bizardní pískovcové útvary, stolové hory, tmavé lesy - to vše má svůj příběh, ať už je to legenda nebo dramatická událost, ke které tu došlo v blízké nebo dávné minulosti. A to ještě nelze zapomenout na víly, jezinky a nezbedné skřítky, kteří tu mají domov od pradávna.
 V rámci našeho pětidenního pobytu jsme se mohli přesvědčit, že skutečnost je ještě kouzelnější, než se píše v průvodcích. Projeli jsme Edmundovu a Divokou soutěsku, obdivovali Pravčickou bránu, zavítali na unikátní pevnost Königstein a na proslulou vyhlídku z kamenného mostu Bastei v Saském Švýcarsku. Jetřichovické skály byly fyzicky náročnější, ale odměnily nás vyhlídkami do kraje a třešničkou na dortu na zpáteční cestě byly Tiské skály.
A abychom nechodili jen po skalách, cestou tam jsme navštívili zámek v Nelahozevsi.
Zažili jsme 5 pohodových dnů v příjemném kolektivu, za nádherného počasí a vraceli se plni nezapomenutelných zážitků a dojmů.

Pobyt perfektně připravila Věra Pakostová.

Zpět

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.

logo   © 2007 - 2021  Ženy50, z. s.     poslední aktualizace   23. ledna 2021