Vzdělávání,  setkávání,  sdílení  -  nejen  pro  ženy  50+

Historie občanského sdružení 2015 - 2. pololetí

Vánoční posezení    (17. 12.)

z posezení Přípitek, cukroví i něco slaného, ale hlavně krásné setkání s milými ženami, zábava, popovídání, shledání a taky tombola, při které si vždy užijeme spoustu legrace - v tomto duchu se neslo letošní závěrečné předvánoční posezení.

Zábavně i vážně nad balíčkem tarotových karet    (10. 12.)

Odlehčené předvánoční povídání nad balíčky karet. Ing. Masteiková Alena nám pověděla něco o existujících vykládacích kartách (cikánské, lenormand, runy, atd.), podívali jsme se na velkou arkánu, řekli si něco o  významu a symbolice karet, zaměřili se na různé možnosti výkladů u  nás i v zahraničí a taky na výklady online.

Lze výživou ovlivnit naši postavu?      (3. 12.)

z přednášky V rámci přednášky proběhlo měření na přístroji IN BODY, kde si zájemkyně změřily množství tukové tkáně, svalové tkáně a vody v těle. Poté proběhla přednáška Mgr. Sylvy Šmídové o tom, jak tělesné složení ovlivňuje naši celkovou fyzickou kondici a zdraví. Povídali jsme si také o významu správné výživy a pohybu a jejich vlivu na naše zdraví a formování postavy.

Vím, kdo jsem?      (26. 11.)

z přednášky Zkusme si položit otázku "Kdo jsem?" Většina lidí najde hned několik možných odpovědí. Jsme však skutečně "jen" člověk, otec, matka, dcera, syn, lékař, učitelka, smolař, optimistka atd.? Kde se pod těmito pojmy skrývá naše opravdové Já? Lze se k němu dostat?
Odpověď zní: "Ano". Jaké máme možnosti při objevování sebe sama? Pod vedením  PaedDr. Lenky Rogožanové jsme na sebe pohlédli z trochu jiných úhlů, než jsme běžně zvyklí.

Jak si užít čas zralosti a stárnutí      (19. 11.)

z přednášky Povídání a inspirace na téma jak využít čas zralosti a stárnutí - jak ho vnímá společnost a jak se na to podívat nově a víc si užít jeho darů. Společně jsme se zamyslely nad tím, jak vnímala společnost dříve zralé ženy, jaké měly postavení a jak je tomu dnes a co s tím dělat, aby stárnutí pro nás ženy nebyl strašák, ale období, kdy se stále ještě můžeme radovat ze života a být inspirací a zdrojem moudrosti pro druhé.
Povídání vedla Hana Uřídilová - lektorka ženských skupin.

Domácí násilí, identifikace, právní rámec pomoci  (12. 11.)

O domácím násilí jsme si povídali s paní Bc. Janou Janků, psychologickou poradkyní BKB Brno.

Labyrint paměti         (9. listopadu)

seminář V pondělí 9. listopadu byl zahájen seminář Labyrint paměti o pěti lekcích. Vede Ing. Marcela Cvachová.

Za vším hledej vodu - Moravský kras a my      (7. 11. 2015)

Moravský kras Podzimní sobotní den, 26 osob a naučný výlet do Moravského krasu.
V nově otevřeném Domě přírody nám byla vynikající průvodkyní paní Mgr. Monika Ličbinská, Ph.D. Kromě přednášky o vodě jsme si prohlédli expozice, shlédli 3D film a po obědě navštívili Kateřinskou jeskyni. Poté jsme s dalším zajímavým povídáním naší průvodkyně došli až k Punkevním jeskyním a zpět.
Rozhodně je o čem přemýšlet a spousta důvodů, proč se ještě brzy vrátit.

Jak se bránit podvodníkům

O tom, jak bezpečně nakupovat, jak reklamovat, na co si dát pozor při nákupech přes internet či po telefonu a spoustu dalších dobrých rad, příkladů a perliček jsme se dozvěděli na výborné přednášce paní Gerty Mazalová, předsedkyně SOS - Asociace.

"První pomoc - dovednost, která zachraňuje lidské životy"    (29. října 2015)

z přednášky Přednáška byla zaměřena na poskytování laické první pomoci v různých situacích. Součástí přednášky byla i informace o nejnovějších doporučeních při poskytování první pomoci a také možnost nácviku některých základních postupů.
Přednášela PhDr. Jitka Reissmannová, Ph.D.

Cesta k sobě         (22. října)

z přednášky Na přednášce o tom, jak vnímat více sama sebe, tentokrát zastoupila Moniku Dostálovou Lenka Rogožanová.

Enkaustika - zajímavá výtvarná technika         16. října

enkaustika Dalších 8 žen mělo příležitost vyzkoušet si báječnou výtvarnou metodu - enkaustiku, kdy každý výtvor je originál a má něco do sebe.

Drsné i romantické Frísko         (15. října)

Frísko Se zážitky z putování po pobřeží a ostrovech severního Holandska a severního Německa se s námi v poutavém vyprávění podělila Jana Janderová. Povídání bylo doplněno promítáním fotografií dané oblasti.

Zahájení angličtiny pro mírně pokročilé začátečníky    (14. 10.)

Zahájili jsme pokračování kurzu angličtiny pro mírně pokročilé začátečníky (středa 14.30 - 15.45 hod.). Délka kurzu je 16 lekcí. Vede Eva Kosmáková.

Zahájení angličtiny pro pokročilé    (úterý 13. října)

Zahájili jsme kurz angličtiny pro pokročilé (úterý 19:00 - 20:30 hod.). Délka kurzu je 16 lekcí. Vede Mgr. Jiří Vidlák.

Zahájení angličtiny pro začátečníky    (úterý 13. října)

Zahájili jsme 2 kurzy angličtiny pro začátečníky (úterý 15:45 - 17:15 hod. a 17.30 - 19.00 hod.). Délka kurzů je 16 lekcí. Vede Mgr. Jiří Vidlák.

Pracujeme na počítači s grafikou

V pondělí 12. října 2015 byl zahájen počítačový kurz, ve kterém se zájemci naučí pracovat v grafickém programu GIMP. Probíhá od 16.30 do 18.30 hod., v 10 lekcích. Vede Jana Jarušková.

Enkaustika - zajímavá výtvarná technika         9. října

enkaustika Díky partnerství se sdružením Age management proběhl ZDARMA seminář, jehož cílem bylo seznámit účastníky se zajímavou výtvarnou technikou enkaustika a umožnit jim vyzkoušet si ji v praxi. Tato technika, při které se nanáší teplý vosk malou speciální žehličkou na papír nebo jiný podklad, je zajímavá svojí jednoduchostí a přitom mimořádnou efektivností. Je výborná pro relaxaci, uvolnění tvůrčího potenciálu, který v nás dřímá a rozvinutí kreativity. Enkaustika je vhodná pro všechny věkové kategorie, pro ty, kdo rádi tvoří a zajímají je nové a netradiční techniky.
Lektorka Iva Sláčíková, arteterapeutka a pedagožka, seznámila účastníky jak s teoretickou tak s praktickou částí a vedla je při jejich samostatné tvorbě. Každý z účastníků semináře si odnesl několik vlastních obrázků.

Luhačovice, hotel Ambra - nechejte se hýčkat!

Luhačovice Začátkem října (7. - 11. 10.) jsme se již potřetí sešli v Luhačovicích na relaxačním pobytu, podruhé spojeným se zdravotním cvičením s cvičitelkou Dájou Maťovou. Tentokráte 22 žen a jeden muž. A vše bylo opět perfektní, i když trochu dramatičtější, než obvykle. Ale vše se zvládlo a užili jsme si to.

Zahájení kurzů němčiny      (středa 7. října)

Zahájení kurzů němčiny pro mírně pokročilé a pokročilé, v délce 16ti lekcí.
Mírně pokročilí: 16.00 - 17.30 hod.
Pokročilí: 17.30 - 19.00 hod. Vede Mgr. Jiřina Fialová.

Seminář o finanční gramotnosti      (pondělí 5. října)

V pondělí 5. října 2015 začal seminář o finanční gramotnosti pod vedením Gabriely Linhartové.

Bulletin Ženy 50+         (říjen)

bulletin 4/2015 Začátkem října vyšlo další číslo bulletinu Ženy 50+.

Brněnské dny pro zdraví
Zdravá záda a zdravá chodidla
Aby záda nebolela a aby nás nohy ještě dlouho nosily    (1. října)

přednáška Povídali jsme si o tom, proč nás bolí záda a co dělat, aby tomu tak nebylo - správný stoj, chůze, sezení, ergonomie pracoviště, základy Školy zad, jednoduché cviky na doma i do kanceláře.

Dobré rady a ukázky cviků pro zdravá chodidla.
- Správná péče o nohy.
- Volba správné obuvi.
- Jak předcházet ploché noze, vbočenému palci atd.
- Cviky při: ploché noze, vbočeném a vybočeném palci ("hallux"), propadlé klenbě (podélné i příčné), po úrazech kotníků, kolen.
Jednoduché cviky pro každý den, bez pomůcek i s pomůckami.

Všechny tyto dobré rady nám předala Mgr. Jana Papírníková, fyzioterapeutka.

Brněnské dny pro zdraví
Živa - Bylinková školička pro děti         (30. září)

Přednáška byla určena pedagogickým pracovníkům i širší veřejnosti za účelem seznámení s připravovaným projektem Živa - Bylinková školička pro děti. Přednášela PaedDr. Lenka Rogožanová.

Výlet mezi vinicemi - tentokrát ne do sklípku,
ale do bylinkového ráje   (sobota 19. září 2015)

výlet Odjeli jsme z hlavního nádraží v Brně do Čejče, s přestupem v Zaječí. Pěšky jsme se vydali přes přírodní rezervaci Špidláky do obce Čejkovice, kde jsme navštívili a prohlédli si firmu Sonnentor, která se zabývá výrobou čajů a koření ze surovin z ekologických rodinných farem. V Čejkovicích působí od roku 1992.
Po prohlídce Sonnentoru a zakoupení úžasně voňavých čajů nebo ještě voňavějšího koření v místním překrásném obchůdku jsme si zde dali i kávu a domácí zákusky. Poté jsme pokračovali Modrými horami do obce Vrbice, kde jsme prošli okolo malebných vinných sklepů vykopaných v kopci Stráž a ochutnali i místní burčák. Z nedalekého Kobylí jsme odjedli zpět do Brna. Požitek z příjemně stráveného dne, kdy jsme našlapali cca 15 km, umocňovalo až výjimečně nádherné počasí.
Výlet připravila Helena Tajovská a zúčastnilo se 35 osob.

FOTOGRAFUJEME PRO RADOST ("Cesty k fotografii")   od 18. 9.

fotokurz V pátek 18. září 2015 byl zahájen, pod vedením Alice Prokopové, fotografický seminář. Proběhne 8 lekcí, trvajících 2,5 hodiny + jeden malý fotovýlet.

Přijďte se zasmát tak, jak jste se dosud nikdy nesmáli!

jóga smíchu Že se dá smát cíleně, bez důvodu, jen tak, pro lepší náladu, zároveň i jako dobré tělesné cvičení - to jsme se dozvěděly teoreticky a posléze i prakticky vyzkoušely ve čtvrtek 17. září pod vedením Aničky Černé. A opravdu jsme se od srdce zasmály :-)

Beskydy (2. - 6. září 2015)

BeskydyPětidenního pobytu v Beskydech - v hotelu Mesit na Horní Bečvě - se zúčastnilo 31 osob. Počasí bylo docela proměnlivé, ale vhodnou úpravou programu a díky tomu, že přívalového deště přišly v noci, jsme toho zvládli opravdu hodně, aniž bychom zmokli.
Hranická propast, Zbrašovské aragonitové jeskyně, Moravská gobelínová manufaktura, hrad Hukvaldy, Památník Leoše Janáčka, areál Fojtství a areál Na mlýně, Unipar - výroba svíček, Svět kamenů, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Pustevny, Radhošť, Radegast, pohankový mlýn Šmajstrla, kostel sv. Prokopa a sv. Barbory v Kunčicích pod Ondřejníkem, přírodní památka Koryto řeky Ostravice, památník Maryčky Magdonové ve Starých Hamrech dřevěný kostelík Panny Marie na Gruni, procházka z Gruně směrem na Bílý Kříž, rozhledna na vrcholu Čarták, malebné městečko Štramberk s vyhlášenou Trúbou, rozhledna Bílá hora, jeskyně Šipka... viděli jsme toho dost.

Bulletin Ženy 50+         (červenec)

bulletin 3/2015 Začátkem července vyšlo další číslo bulletinu Ženy 50+.

Zpět

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.

logo   © 2007 - 2021  Ženy50, z. s.     poslední aktualizace   23. ledna 2021