Vzdělávání,  setkávání,  sdílení  -  nejen  pro  ženy  50+

Historie spolku Ženy50   2016 - 1. pololetí

KRUŠNÉ HORY - za horníky a za Ježíškem      (29. 6. - 3. 7.)

Na konci června jsme se vydali až na druhý konec naší krásné vlasti. Cestou jsme navštívili nedostavěný gotický kostel v Panenském Týnci, jedno z nejmystičtějších míst u nás. Poté jsme se naobědvali a prošli se královským městem Louny. V pozdním odpoledni jsme se ubytovali v Mariánské u Jáchymova. Další den jsme vyjeli na Klínovec, prošli Božídarské rašeliniště i Ježíškovu cestu a na zpáteční cestě se zastavili v Jáchmově. V pátek jsme se v Německu podívali pod zem do bývalého stříbrného dolu v Annabergu a rozhlédli se z Fichtelbergu, odkud někteří sešli dolů pešky, jiní se svezli lanovkou. V sobotu nás čekal výšlap na Plešivec a poté do Pstruží (mnozí využili lanovku), přejeli jsme do Ostrova, kde jsme kromě pamětihodností velmi ocenili posezení v místní výborné cukrárně. Návštěva zpustlých lázní Kyselka na nás zapůsobila skličujícím dojmem.
V neděli, na zpáteční cestě, jsme absolvovali vynikající komentovanou prohlídku hradu Loket a poté se ještě zastavili v Kadani, dalším malebném městečku v této oblasti.
Do Brna jsme dojeli před sedmou hodinou. Pobytu se zúčastnilo 30 osob (včetně dvou mužů) a autobusem nás bezpečně vozil již známý a oblíbený řidič Michal.
Akci připravila Věra Pakostová a její sestra Helena.

Výlet do Rakouska za mystickou krásou ametystu    (11. 6.)

Tentokrát jsme zažili o něco adrenalinovější výlet než obvykle, a to díky nevyzpytatelné závadě autobusu, která přerušovala naši jízdu a nutila řidiče jet opravdu pomalu až do Maissau. Poté se autobus "vzpamatoval" a až do Brna jel pěkně, možná i díky tomu, že nás od hranic doprovázel autobus náhradní, který jsme nakonec nepoužili. Nicméně stihli jsme vše, co bylo v plánu. V Ametystovém světě Maissau jsme zavítali do štoly a prohlédli si obnaženou ametystovou žílu, poté jsme objevovali krásu drahých kamenů z celého světa na hodinové prohlídce v Domě drahokamů. Naše další cesta vedla na zámek Rosenburg, kde zrovna probíhala prodejní výstava růží s jarmarkem. Na zpáteční cestě do Brna jsme se ještě zastavili u barokní baziliky Maria Dreieichen a kousek od ní jsme objevili i jeskyni, kde se schovával loupežník Johann Grasel (grázl). Akci připravila Věra Pakostová a zúčastnilo se 49 osob.

Bylinková poznávací procházka      (sobota 4. června 2016)

Proběhla další odpolední procházku za bylinkami, z Lesné směr Obřany. Naším průvodcem byl Ing. Radim Řehák (zkušený bylinkář, tvůrce bylinkových vín, mastí, krémů i parfémů, pomazánek atd.). Akci organizovala Lenka Rogožanová.

Toulovcovy Maštale      (27. - 30. května 2016)

V poslední květnový prodloužený víkend jsme se vypravily do Toulovcových Maštalí. Autobus nás v pátek zavezl na místo pobytu, do HOTELU A WELLNESS RENOSPOND, který je položen do krásné přírody na okraji vesnice Zderaz. Po ubytování (sešlo se nás 35 žen) jsme se vypravily na komentovanou prohlídku pískovcových sklepních obydlí.
V sobotu následoval pěší výšlap do Toulovcových Maštalí, s prohlídkou pískovcových útvarů. V neděli byl na programu pěší výlet (cca 13 km) do Nových Hradů, kterým se přezdívá "České Versailles".
V pondělí, poslední den našeho pobytu, některé ženy vyrazily do kaňonu Pivnice, ostatní se procházely v okolí hotelu. V 16.00 hod. pro nás přijel autobus a vrátily jsme se v pořádku do Brna. Celý pobyt skvěle naplánovala, trasy promyslela a následně nás vedla Jitka Mžíčková. Počasí nám taky neuvěřitelně přálo, všechny 4 dny bylo příjemně slunečno, pořádný déšť přišel jen chvíli po našem sobotním návratu na hotel, pršelo skoro celou noc, aby nás ráno probudila modrá obloha s bílými beránky a krajina zalitá sluncem.

Koncert ke Dni matek    8. května

V neděli 8. května proběhl v pořadí již 9. koncert ke Dni matek, který spolek Ženy50 věnuje ženám jako dárek k tomuto svátku.
V rámci koncertu byli již tradičně oceněni autoři vítězných snímků fotosoutěže Úhel pohledu. Bližší podrobnosti najdete na webu www.uhelpohledu.eu

Královské město Znojmo a Loucký klášter          16. 4.

V sobotu 16. dubna, za slunečného jarního dne, jsme navštívili Znojmo, kde jsme se nejdříve podívali do podzemí a pak prošli městem, s poutavým výkladem naší průvodkyně během téměř dvouhodinové procházky.
Po čase na individuální návštěvu pamětihodností nebo oběd jsme popojeli autobusem do Louckého kláštera, kde nás čekala další zajímavá prohlídka. Jednou z historicky nejcennějších památek Louckého kláštera i České republiky je unikátní románsko-gotická krypta, skrytá v podzemí klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava, kterou jsme si taky prohlédli. A nechyběla ani degustace pěti vzorků vín akciové společnosti Znovín Znojmo. Mnozí z nás si poté zakoupili láhve s vínem, které je nejvíce oslovilo, v přilehlém obchůdku.
Do Brna jsme se vrátili až kolem 19. hodiny. Výletu se zúčastnilo 35 osob.

Cesta k vnitřnímu štěstí      (14. 4.)

 • Co potřebuji k vnitřnímu štěstí?
 • Je vnitřní štěstí jen chvilkový pocit nebo trvalý stav?
 • Můžu jít cestou k vnitřnímu štěstí bez ohledu na vnější svět?

Na tyto otázky jsme hledaly odpovědi společně s PaedDr. Lenkou Rogožanovou.

Labyrintem paměti (seminář)         od 11. 4.

V pondělí 11. dubna byl zahájen další seminář Labyrintem paměti o pěti lekcích (17.00 - 18.00 hod.). Vede Ing. Marcela Cvachová.

Aby záda nebolela      (7. 4.)

Povídání s fyzioterapeutkou Mgr. Janou Papírníkovou o tom co dělat, aby nás nebolela záda.

Bulletin Ženy 50+         (duben)

Začátkem dubna vyšlo druhé číslo bulletinu Ženy 50+ v roce 2016.

Úhel pohledu    (31. března)

Ve čtvrtek 31. března byl ukončen příjem fotografií do soutěže Úhel pohledu. Obdrželi jsme v obou kategoriích 306 snímků od 45 osob.

Hledání nového těžiště v životě po zlomové události  (31. 3.)

Prožila jste léta v pěkném vztahu s druhým člověkem, který teď "odešel" a vy zůstala sama? Cítíte smutek, samotu, prázdnotu..., s nimiž si neumíte poradit, nevíte, jak v životě dál? Věnovala jste péči blízkému člověku, který tu teď již není a vy najednou nevíte, jaký smysl dát svému životu? Jak překonat pocity šedi a prázdnoty, když druhý "odejde", není o koho pečovat, nemáme pro koho žít, odešli jsme do penze a připadáme si nepotřební?
Právě o tom byla přednáška psychiatra MUDr. Ivana Pešky. Zamýšlel se s námi, jak najít v životě po zlomové události nové těžiště.

VELIKONOČNÍ MALOVÁNÍ       (24. 3.)

Pod vedením Táni Nedvědové proběhlo velikonoční malování, kdy jsme zdobily vyfouklá vajíčka a kreslily na kameny.

Mapy paměti       (17. 3.)

Pod vedením paní Marcely Cvachové, certifikované trenérky paměti, jsme se podívali na to, co je to myšlenková mapa, proč funguje tak dobře, kdy ji můžeme použít, jak postupovat a co všechno k tomu potřebujeme.

Jak zpevnit svaly pánevního dna       (10. 3.)

Co je to pánevní dno a co bychom o něm měly vědět. Proč je důležité jej posilovat a jak? Týká se nás inkontinence?
Cviky na doma i do kanceláře.
Opět skvěle přednášela Mgr. Jana Papírníková, fyzioterapeutka.

Komentovaná prohlídka Knihovny Jiřího Mahena   (3. 3.)

Komentovanou prohlídku Knihovny Jiřího Mahena, největší veřejné městské knihovny na Moravě a druhé největší v České republice, jsme absolvovali v doprovodu vynikající a nadšené průvodkyně, paní Jany Šubrové, vedoucí Útvaru služeb Ústřední knihovny.
V březnu 2015 knihovna otevřela, po více než roční rekonstrukci, další místnosti, např. z původně nevyužitých půdních prostor byl vybudován nový sál pro kulturně-společenské a vzdělávací akce knihovny s kapacitou cca 100 osob. Vznikl Knihovní klub s možností občerstvení, Zákaznické centrum, nové prostory získal i Family Point.
Měli jsme možnost projít celou knihovnou z nejvyšších pater až dolů a zavítat i do míst, kde se obyčejný návštěvník nedostane.

Zahájení angličtiny pro mírně pokročilé začátečníky    (2. 3.)

Zahájili jsme pokračování kurzu angličtiny pro mírně pokročilé začátečníky (středa 14.30 - 15.45 hod.). Délka kurzu je 16 lekcí. Vede Eva Kosmáková.

Zahájení angličtiny pro mírně pokročilé začátečníky    (1. 3.)

Zahájili jsme kurz angličtiny pro mírně pokročilé začátečníky (úterý 17.00 - 18.30 hod.). Délka kurzu je 16 lekcí. Vede Mgr. Jitka Havířová.

Labyrintem paměti (seminář)         od 29. 2.

V pondělí 29. února byl zahájen seminář Labyrintem paměti o pěti lekcích (17.00 - 18.00 hod.). Vede Ing. Marcela Cvachová.

FOTOGRAFUJEME PRO RADOST ("Cesty k fotografii")   od 26. 2.

V pátek 26. února 2016 byl zahájen, pod vedením Alice Prokopové, fotografický seminář. Proběhne 8 lekcí, trvajících 2,5 hodiny + jeden malý fotovýlet.

Celá pravda o stárnutí obličeje    (25. února 2016)

Tentokrát místnost na Anenské opravdu "praskala ve švech". Na přednášku Xany Bati přišlo 29 žen. Dozvěděly jsme se:

 • Co prozrazuje náš věk, stereotypy hodnocení a fragmentární pohled.
 • Co je škodlivého na krémech a proč nám nepomáhají zachovat mládí?
 • Ošetření pokožky ultrazvukem: co následuje za efektem dočasného vytažení kůže
 • Jak ničí kolagenová vlákna foto a lazerové přístroje.
 • Proč je mezoterapie pro fyziologii organizmu bludným kruhem.
 • "Zázračná" kyselina hyaluronová a mýtus o tom, že musíte za každou cenu pokožku hydratovat.
 • Jak botoxové injekce přispívají k urychlenému stárnutí.
 • Jaká je skutečná příčina vzniku vrásek.
 • Co má "za sebou" každá obličejová vráska.
 • Jaký je rozdíl mezi mimickými a žvýkacími svaly.
 • Dva typy stárnutí obličeje podle kostně lebečních deformací.
 • Který krční obratel naší páteře je nejdůležitější pro zachování krásy a mládí.

Zahájení kurzů němčiny      (středa 24. února)

Zahájení kurzů němčiny pro mírně pokročilé a pokročilé, v délce 16ti lekcí.
Mírně pokročilí: 16.00 - 17.30 hod.
Pokročilí: 17.30 - 19.00 hod. Vede Mgr. Jiřina Fialová.

Vzpomínky na zašlé časy    (18. února 2016)

Více než 20 žen si přišlo zavzpomínat na dobu svého dětství, spojenou s vůní bábovky, kterou servírovala maminka či babička v bílé zástěře.
Taky jsme se přenesly do minulého století, do let třicátých a čtyřicátých, kdy dámy nevyšly z domu bez klobouku a rukaviček. O svoji sbírku těchto doplňků oblečení se s námi ráda podělila paní Marie Pávková. A nechyběly ani 2 bábovky!

Přijďte se zasmát tak, jak jste se dosud nikdy nesmáli!    (11. února 2016)

Další setkání s Aničkou Černou, certifikovanou instruktorkou jógy smíchu. A opravdu jsme se nasmály! Výbuchy veselí 20 žen se nesly celou budovou na Anenské.

Safari - neopakovatelná krása okamžiku    (4. února 2016)

Tučňáky, tuleně, hrochy, antilopy, nosorožce, slony a samozřejmě velké kočky - to vše lze potkat v Jižní Africe a kromě toho ještě spoustu dalších zajímavých věcí. Povídání o Jihoafrické republice a Svazijsku, doplněné fotkami nejen ze safari, pro nás připravila   Věra Pakostová.

PC kurz - tvorba webových stránek    (od 2. února 2016)

V úterý 2. února 2016 byl zahájen počítačový kurz, ve kterém se zájemci učí vytvářet webové stránky v redakčním systému inPage. Probíhá od 16.30 do 18.30 hod., ve 4 lekcích. Vede Jana Jarušková.

Pracujeme na počítači s grafikou    (od 1. února 2016)

V pondělí 1. února 2016 byl zahájen počítačový kurz, ve kterém se zájemci naučí pracovat v grafickém programu GIMP. Probíhá od 16.30 do 18.30 hod., v 10 lekcích. Vede Jana Jarušková.

Seminář o finanční gramotnosti II    (od 18. ledna 2016)

V lednu byl zahájen pokračovací seminář o finanční gramotnosti o pěti lekcích. Vede Gabriela Linhartová.

Bulletin Ženy 50+         (leden)

Začátkem ledna vyšlo první číslo bulletinu Ženy 50+ v roce 2016.

Zpět

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.

logo   © 2007 - 2021  Ženy50, z. s.     poslední aktualizace   23. ledna 2021