Vzdělávání,  setkávání,  sdílení  -  nejen  pro  ženy  50+

Historie spolku Ženy50    2016 - 2. pololetí

Vánoční posezení      (15. 12. 2016)

Ve čtvrtek 15. prosince proběhlo vánoční posezení - milé setkání v předvánočním čase.

Finanční gramotnost - užitečné vědomosti      (1. 12. 2016)

To   nejdůležitější   z   finančního oboru   a   prostředí   shrnuté   do   jedné   přednášky:
základní principy investování, jak si vedou naše peníze v penzijních fondech a co je na tomto poli nového, co to je finanční gramotnost, co nás čeká v budoucnu a o čem se mluví v  oblasti finančnictví (záporné sazby v  bankách, nový typ měny bitcoin, pojištění vkladů v bankách apod.). O tom všem jsme si povídali s  Gabrielou Linhartovou.

Dobrých rad není nikdy dost...       (24. 11. 2016)

Na slovo vzatý odborník z řad Policie České republiky nás učil, jak se bezpečně chovat u bankomatu, jak rozeznat falešné bankovky, zda je směnka vymahatelná a vše, co nás zajímalo ohledně bankovek, jejich historie a kuriozit. To vše proložené ukázkami, skutečnými příběhy a humorem. Poučná přednáška, která nám přinesla nejednu užitečnou informaci pro denní život.

Abeceda paměti (seminář)       (zahájení 14. listopadu 2016)

A jako asociace, B jako bludiště a borůvky, C jako cvičení. D jako denodenně, E jako emoce, F jako fantazie, G jako génius a gesto. H jako hemisféry, humor a háčky, CH jako chuť a chunkování, I jako imaginace. J jako jazyk, jídelníček, jména a jogging, K jako kategorizace, koncentrace, kalendář, L jako LOCI. M jako mozek, motivace, myšlenkové mapy, mnemotechniky. N jako nápad, O jako opakování, P jako příběh, pozornost, představivost a pohyb. R jako radost, rým, S jako smysly, soustředění, T jako trénink, tvořivost. U jako učení, V jako vůle, vědomosti, vybavování a vizualizace. W jako www, X jako Xenie, Y jako YO! a Z jako zapamatování.  Abeceda paměti je seminář pro všechny, kteří si chtějí vyzkoušet, co je to trénink paměti. V pěti lekcích projdou účastníci celou abecedu paměti a vydláždí si tak cestu k dalšímu poznávání tajů a možností našeho mozku. Čekají je základní paměťové techniky, procvičení koncentrace pozornosti, slovní a jiné hříčky. Kurz vede Ing. Marcela Cvachová. Do kurzu se příhlásilo 12 žen.

Relaxace tvorbou aneb přednáška trochu jinak  (10. 11. 2016)

Soustředění a uvolnění přichází i při tak prosté činnosti, jako je kreslení. Že někdo kreslil naposledy na základní škole? Nevadí, o to větší radost zažije, když uvidí, že to jde i jinak - zábavně a bez znalosti techniky. Možná zjistí, jak se při tom cítí dobře a začne si kreslit i doma. Jen tak pro radost. A nebo cíleně, aby došlo k uvolnění nahromaděného napětí po náročném dni.
Vyzkoušeli jsme si také další jednoduché způsoby nastavení svého psychického stavu do klidu (dechová cvičení, pohled do plamínku, poslech hudby).
Toto tvoření ve spojení s relaxací pro nás připravila  PaedDr. Lenka Rogožanová.

Civilizační choroby a jak z toho ven      (3. 11. 2016)

Velice poutavá přednáška výživového poradce Vlastimila Ponči se zabývala hlavními příčinami problémů civilizačních chorob nejen z pohledu metabolického, ale také společenského.

Přemyslovský stát      (jediná domácí dynastie na českém trůně)

přednáška O Přemyslovcích nám 20. října přednášela  PhDr. Hana Jonáková:

  • první Přemyslovci - báje, legendy, pověry a písemné prameny
  • vliv křesťanství na rozvoj přemyslovského státu - nejstarší písemné památky
  • věčný kníže Václav - zlomky vzpomínek z naší paměti
  • přemyslovské ikony

Ve stopách Aztéků a Mayů aneb Cesta Mexikem (13. října)

přednáška Objevil Kryštof Kolumbus Ameriku? Žijí ještě dnes potomci Mayů a Aztéků? V čem se liší aztécké, mayské a egyptské pyramidy?
Odpovědi na tyto otázky a ještě další zajímavosti o životě v Mexiku jsme se dozvěděli na dalším cestovatelském posezení s Věrou Pakostovou a s fotkami, které si přivezla.

Zahájení angličtiny pro začátečníky    (13. října)

kurz angličtiny Zahájili jsme kurz angličtiny pro začátečníky (čtvrtek 16.05 - 17.05 hod.). Délka kurzu je 16 lekcí. Vede Eva Janderová.

Zahájení kurzů němčiny      (středa 12. října)

Zahájení kurzů němčiny pro mírně pokročilé a pokročilé, v délce 16ti lekcí.
Mírně pokročilí: 16.00 - 17.30 hod.
Pokročilí: 17.30 - 19.00 hod. Vede Mgr. Jiřina Fialová.

Zahájení angličtiny pro mírně pokročilé    (12. října)

Zahájili jsme pokračování kurzu angličtiny pro mírně pokročilé (středa 14.30 - 15.45 hod.). Délka kurzu je 16 lekcí. Vede Eva Janderová.

Angličtina pro pokročilejší začátečníky      (od 11. 10. 2016)

V úterý 11. října byl zahájen kurz angličtiny s lektorkou Bc. Terezou Menšíkovou. Proběhne 16x, délka jedné lekce je 1,5 hod.

Deset zamyšlení nad životem      (seminář od 11. 10. 2016)

V úterý 11. října 2016 byl zahájen desetidílný seminář, který vede psychiatr MUDr. Ivan Peška.

Jednotlivé lekce se vztahují k těmto tématům:
1. zamyšlení: 8 věků života podle E. H. Eriksona
2. zamyšlení: Jak porozumět světu dnešních mladých lidí
3. zamyšlení: Muži x ženy (voda x oheň?)
4. zamyšlení: Krize středního věku, syndrom prázdného hnízda
5. zamyšlení: Lidské závislosti
6. zamyšlení: Matky a dcery, matky a synové
7. zamyšlení: Babička a vnouče, snacha a tchýně
8. zamyšlení: Stáří jako ztráta životního programu?
9. zamyšlení: Alzheimerova nemoc a jiné příčiny demence
10. zamyšlení: Umírání a smrt


Bulletin Ženy 50+         (říjen)

bulletin 4/2016 Začátkem října vyšlo čtvrté číslo bulletinu Ženy 50+ v roce 2016.

Labyrintem paměti: Parisův kód       (zahájení 10. října 2016)

Seminář pro všechny, kteří se již seznámili se základními paměťovými technikami. Byli pozváni na další dobrodružnou, ale zároveň zábavnou cestu Labyrintem paměti. Tentokrát proniknou hlouběji - zámek na dveřích, které vedou k pokročilejším technikám paměťových mistrů, jim otevře Parisův kód, aneb systém kódování číslic do souhlásek. Účastnice se opět setkají s příběhy, procvičí koncentraci, slovní zásobu i své prsty...
Kurz vede Ing. Marcela Cvachová.

Abeceda paměti (seminář)       (zahájení 10. října 2016)

abeceda pamětiA jako asociace, B jako bludiště a borůvky, C jako cvičení. D jako denodenně, E jako emoce, F jako fantazie, G jako génius a gesto. H jako hemisféry, humor a háčky, CH jako chuť a chunkování, I jako imaginace. J jako jazyk, jídelníček, jména a jogging, K jako kategorizace, koncentrace, kalendář, L jako LOCI. M jako mozek, motivace, myšlenkové mapy, mnemotechniky. N jako nápad, O jako opakování, P jako příběh, pozornost, představivost a pohyb. R jako radost, rým, S jako smysly, soustředění, T jako trénink, tvořivost. U jako učení, V jako vůle, vědomosti, vybavování a vizualizace. W jako www, X jako Xenie, Y jako YO! a Z jako zapamatování.  Abeceda paměti je seminář pro všechny, kteří si chtějí vyzkoušet, co je to trénink paměti. V pěti lekcích projdou účastníci celou abecedu paměti a vydláždí si tak cestu k dalšímu poznávání tajů a možností našeho mozku. Čekají je základní paměťové techniky, procvičení koncentrace pozornosti, slovní a jiné hříčky. Kurz vede Ing. Marcela Cvachová.

Luhačovice, hotel Ambra - nechejte se hýčkat!
      (5. - 9. října 2016)

z pobytuDalší z řady pobytů v Luhačovicích, spojený se zdravotním cvičením pod vedením Dáji Maťové, a to na suchu i v bazénu. Pět dnů proběhlo v duchu relaxace, odpočinku, masáží a dalších procedur, procházek po promenádě, pití minerální vody a v neposlední řadě milých setkání a popovídání s přáteli.
 

Labyrintem paměti (v rámci BDPZ)       (29. 9. 2016)

z přednášky V rámci Brněnských dnů pro zdraví proběhla pod vedením Ing. Marcely Cvachové ve čtvrtek 29. září ukázková dvouhodinová lekce tréninku paměti. 21 účastníků se dozvědělo, proč a jak je dobré trénovat paměť - stručnou teorii a praktická cvičení.

5+ pohromadě (výlet)       (24. 9. 2016)

z výletu Podzim jsme přivítaly (17 žen) prožitkovou vycházkou v Arboretu Křtiny. Byla zaměřena na všech 5 smyslů. Vnímaly jsme přírodu očima, sluchem, ale i hmatem, čichem, mnohé z nás i něco ochutnaly... Přenášely jsme různé dary přírody na papír i do hlíny, vymalovaly pestrobarevnými křídami kámen a pak ho spláchly vodou, zobrazily jsme strom a posléze vytvořily jeho obtisk. Tyto zážitky si pro nás nachystala Táňa Nedvědová, spolu se spoustou zajímavostí o  přírodě, hlavně o stromech. Na závěr jsme pak z arboreta prošly do Křtin stezkou s vyobrazením planet sluneční soustavy a uvědomily si jejich velikost i vzdálenost mezi sebou. Ve Křtinách jsme samozřejmě nemohly vynechat návštěvu známého chrámu podle návrhu nejvýznamnějšího českého barokního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla. A poté již byl čas na občerstvení a kávu a taky prohlídku jarmarku u příležitostí Dne Křtin. Byl to pohodový, inspirující den za krásného podzimního počasí.

KREATIVNÍ FOTOGRAFIE ("Cesty k tvůrčímu vyjádření ve fotografii")

(dvouměsíční kurz pro středně pokročilé a pokročilé fotografy)

Motto:
"Fotografie je v současnosti vůbec nejpopulárnějším způsobem kreativního vyjadřování na světě."
Michael Freeman
fotokurz
Kurz je určen pro pokročilé nebo mírně pokročilé fotografky, např. pro "fotoženky" (absolventky kurzu pro začátečníky "Fotografujeme pro radost"), které by rády společně s ostatními objevovaly a prohlubovaly svoji tvořivost v oblasti fotografie, tedy pro ty, které chtějí od fotografování více než jen prosté zaznamenání skutečnosti.
Kurz byl zahájen v pátek 16. září 2016. Proběhne 8 lekcí v délce 2,5 hod. a jeden fotovýlet. Kurzu, který vede Alice Prokopová, se účastní 8 žen.


Chorvatsko - Gradac - relaxační pobyt       (26. 8. - 4. 9. 2016)

Gradac Na přelomu srpna a září 2016 se uskutečnil, ve spolupráci s cestovní kanceláří KM TRAVEL, pobyt v Chorvatsku, v přímořském letovisku Gradac, v apartmánovém domě Vila Vinka.
Týden jsme si užívali slunečného počasí, průzračného moře a účastnili se různých výletů. Prostě klid, pohoda, relaxace...

Zámek v Jaroměřicích a kozí farma v Ratibořicích    (23. 7.)

z výletu V letní den, v sobotu 23. července, jsem zavítali na kozí biofarmu v Ratibořicích. Po její komentované prohlídce, ochutnávce i nákupu výrobků z kozího mléka jsme odjeli do Jaroměřic nad Rokytnou, kde nás čekala prohlídka zámku a chrámu sv. Markéty. Prošli jsme se samozřejmě i po zámecké zahradě, případně poseděli v cukrárně. Na závěr dne jsme odjeli do Mohelna na hadcovu step. Mnozí si prošli cca 4km úsek, vedoucí k mlýnu a řece Jihlavě, někteří se kochali stepní květenou v její horní části.
Výletu se zúčastnilo 33 osob, připravila Jana Jarušková.

Bulletin Ženy 50+         (červenec)

bulletin 3/2016 Začátkem července vyšlo třetí číslo bulletinu Ženy 50+ v roce 2016.

Zpět

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.

logo   © 2007 - 2021  Ženy50, z. s.     poslední aktualizace   23. ledna 2021