Vzdělávání,  setkávání,  sdílení  -  nejen  pro  ženy  50+

Historie spolku Ženy50    2017 - 1. pololetí

LUŽICKÉ HORY     s přejezdem na německou stranu   (28. 6. - 2. 7. 2017)

z pobytu Pro rok 2017 nám připravila Věrka Pakostová opět zajímavý pobyt do - pro nás méně známé - oblasti, a to Lužických hor. Zúčastnilo se ho 30 žen. Počasí si s námi tentokrát pohrálo, zažily jsme několik bouřek, měnily plán akcí, ale nakonec jsme zhlédly vše, co bylo v programu, a ještě něco navíc.
z pobytu Cestou na místo ubytování v České hospodě v Heřmanicích jsme se prošly ve Staré Boleslavi po stopách Sv. Václava. Další dny jsme obdivovaly Sklářské muzeum v Novém Boru, ve stejném městě jsme navštívily i sklárnu Slavii, kde dvě z nás dostaly příležitost vyzkoušet si, jak je náročné foukat do sklářské píšťaly. V Jablonném v Podještědí jsme navštívily barokní chrám Sv. Vavřince s hrobkou Sv. Zdislavy. Přejely jsme i do Německa, prošly si malebné městečko Zittau a měly možnost zhlédnout světový unikát - Žitavské postní plátno. Ani hrad a klášter Oybin nás nezklamal. Jako lahůdku si pro nás Věrka připravila jeskyně Pekelné doly a Pusté kostely, kde jsme využily i připravené baterky.
V sobotu nás čekal pěší výlet na vrch Klíč - vyhlídka z něj opravdu stála za vydýchané plíce a tíhu v nohách. Jenže poté jsme šly dál, do obce Hamr, a těch 14 km nám přišlo mnohem, mnohem delších. Samozřejmě jsme se cestou rozpadly na několik výkonnostních skupin, ta poslední přišla promočená za bouřlivého přivítání těch, které již seděly v hospůdce u piva, čaje i něčeho ostřejšího. Ale mnohé překonaly samy sebe a budou na svůj výkon rády vzpomínat.
V neděli, cestou do Brna, nás svou jedinečnou krásou překvapil zámek Zákupy a poslední zastávka v Českém Dubu s prohlídkou Johanitské komendy nás rovněž okouzlila, i díky poutavému výkladu pana průvodce. Do Brna jsme dojely s řidičem Michalem až před sedmou hodinou, plné dojmů, unavené, ale spokojené.

Výlet na Zelenou horu - památku UNESCO    (24. června)

z výletu K cíli naší cesty jsem došli příjemnou procházkou kolem řeky Sázavy. Poutní kostel Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře patří mezi nejvýznamnější stavby barokní gotiky architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Tento vrcholný Santiniho výtvor byl zařazen na seznam památek UNESCO v roce 1994. Během komentované prohlídky jsme se seznámili se zajímavou historií nejen stavby samotné, ale i přilehlého zámku a bývalého kláštera. Od kostela je překrásný výhled do krajiny Žďárských vrchů.
Na zpáteční cestě jsme se věnovali nejstarší části města. Na místě bývalé tvrze dnes můžeme obdivovat architekturu, která nám připomene strmé uličky skalnatých přímořských městeček. Mezi kaplí Svaté Barbory a kostelem Svatého Prokopa se vysoko k nebi vypíná starobylá lípa, pár metrů odtud je Tvrz - budova postavená kolem roku 1300 jako sídlo městských rychtářů, dnes místo zajímavých výstav. Na opačné straně je k vidění budova renesanční radnice, jejíž klasicistní průčelí se otevírá do náměstí Republiky.
A náš výlet jsem zakončili výbornou francouzskou kávou v kavárně U tety Hany.
Výlet   připravila   RNDr. Hana Podhajská, Ph.D.

ROZHLEDNA PODVRŠÍ - VESELICE      (10. června)

z výletu V sobotu 10. června jsme se probudili do deštivého rána, což asi mnohé odradilo od plánovaného výletu na rozhlednu na kopci Podvrší u Veselice. Na nádraží v Brně-Židenicích se nás tím pádem sešlo jen 7 "statečných" žen. V Blansku nás pak očekávala naše průvodkyně Jarmila Konečná. V dešti jsme dojely do Veselice a stále ještě v dešti jsme vystoupaly na rozhlednu, z které byl i v tomto počasí úžasný výhled do kraje. Poté jsme se zahřály čajem či kávou v Muzeu včelařství Moravského krasu a vyslechly zde přednášku o včelách. Když jsme opět vyšly ven, čekala nás blankytně modrá obloha s bílými mráčky. Letní počasí nás provázelo celou cestu lesem přes obec Obůrka, zajímavým kaňonem, který vytvořila říčka Palava, jejíž tok jsme sledovaly až k přehradě, kde jsme si v restauraci Myslivna daly lehké občerstvení a užívaly si nádherný den. Zbytek cesty již vedl Blanskem, kolem dřevěného kostelíka sv. Paraskivy, který byl původně postaven jako pravoslavný v Nižním Selišti na Podkarpatské Rusi v létech 1601-1641. Po stavbě nového zděného kostela chátral. Pro jeho záchranu ho odkoupila Československá církev husitská. Byl vlakem převezen do Blanska, zrestaurován a v roce 1937 byl předán k užívání.
Dále jsme si kromě vnější prohlídky zámku a parku dopřály sladkou tečku za naším putováním v místní cukrárně. Výlet se nám opravdu vydařil, třebaže ještě v 9.00 hod. ráno bychom takový obrat počasí nepředpokládaly.

Kutná Hora, město prodchnuté historií   (25. - 28. 5. 2017)

z pobytuVe čtvrtek 25. května jsme odjeli - tradičně od hlavní brány BVV - na čtyřdenní pobyt do Kutné Hory. Sešlo se nás 42 žen + jeden muž, pokud nepočítám řidiče našeho autobusu, Michala.
Kutná Hora je město, kde dýchá historie ze všech ulic, domů i kostelů. Každý z nich svou vlastní řečí vypovídá o tom, co bylo v jeho době, a tato mozaika skládá nevšední obraz dávno zašlých časů.
Neomezili jsme se však jen na památky Kutné Hory, ale navštívili jsme i hrad Český Šternberk, Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem, zámek Dětenice, kde jsme kromě prohlídky zámku, kterým nás provázela místní čarodějnice, zavítali i do zámeckého pivovaru, naobědvali se v přilehlé krčmě a nadšeně fandili při rytířském turnaji. A dokonce jsme stihli i malou procházku kolonádou v Poděbradech. V neděli, na zpáteční cestě do Brna, jsme se ještě zastavili v Sázavském klášteře a obdivovali expozici skla v huti František. Celou dobu jsme měli neuvěřitelně krásné počasí.

Koncert k 10. výročí činnosti spolku Ženy50 a ke Dni matek

koncert 2017Výroční 10. koncert ke Dni matek, který naše organizace uspořádala 21. května 2017, byl zároveň i oslavou desetiletého působení spolku Ženy50. Koncert se konal na Údolní 39, v Sále Otakara Motejla.
 I v letošním roce byl tento koncert věnován jako dárek ženám, nejen maminkám a babičkám. Kromě krásných melodií a písní v podání špičkových interpretů návštěvníky čekalo i několik překvapení. Již při vstupu do budovy si mohli vybrat nějakou pozornost, u dveří do sálu pak dostávali pamětní keramické přívěsky k 10. výročí. V předsálí měli možnost zhlédnout vybrané fotografie "fotoženek" - účastnic oblíbených kurzů "Fotografujeme pro radost" a "Kreativní fotografie".
Hudební stránku koncertu připravila doc. Mgr. Šárka Králová a moderovala již tradičně Monika Brindzáková.

Krásné umělecké zážitky nám připravil soubor "Solitutticelli Cello Ensemble", který založil člen brněnské filharmonie Rudolf Mrazík. Mladí umělci vystupují v netradičním složení čtyř violoncell, ve svém repertoáru mají nejen díla z klasické hudby, ale také pop rock, jazz a filmovou hudbu.

Mezi dalšími hosty večera byl ozdobou koncertu světový barytonista, držitel ceny Thalie, Vladimír Chmelo, který je jedním z mála českých a slovenských pěvců, kteří zpívali v newyorské Metropolitní opeře, milánské Scale, nebo v teatro Colon v Buenos Aires. Pravidelně se objevuje na evropských scénách (Hamburk, Berlín, Palermo, Janov, Bonn, Essen, Wroclav, Graz, Innsbruck, Vídeň). Několikrát se také představil japonskému publiku společně s pražským, brněnským a bratislavským národním divadlem, se kterými úzce spolupracuje dodnes.
K několika písním přizval doktorku Janu Chaloupkovou, která již od mládí velmi silně inklinovala k hudbě a původně chtěla studovat operní zpěv.

Klavír patřil pedagogovi JAMU doc. Janu Královi, který se po studiu na JAMU vedle sólové hry na klavír věnoval komorní hře a během následujících let se vyprofiloval ve vyhledávaného komorního hráče.
V současnosti spolupracuje s významnými umělci všech věkových kategorií v ČR i v zahraničí.

Koncert s vybranými účinkujícími připravila doc. JAMU klavíristka Šárka Králová, která si pro publikum připravila v závěru koncertu malé překvapení v podobě vlastního aranžmá hudby z filmu Piano pro klavír a violoncellový kvartet.

Akci finančně podpořil Magistrát města Brna a MČ Brno-střed.


Vodní dílo Dlouhé stráně - unikát ČR      (13. 5. 2017)

ze zájezdu Druhou květnovou sobotu jsme podnikli výlet na přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně. Během tříhodinové exkurze jsme navštívili dolní i horní nádrž, podzemí elektrárny a rovněž vyslechli přednášku a shlédli dokument o tomto vodním díle.
Naším cílem po odjezdu z Brna byly Kouty nad Desnou. Po příjezdu do začátku exkurze byl volný program, během kterého jsme navštívili Koutecký les, zašli si na kávu, případně oběd. Exkurze proběhla od 13.00 do 16.00 hod.

Víte si rady se svou mateřštinou?      (20. dubna 2017)

z přednášky

  • Jazyk není jen pravopis a gramatika.
  • Co je jazykový styl?
  • Slova "půjčená" a slova módní.
  • K čemu potřebujeme větný rozbor
  • Čemu nás odnaučily esemesky?

Výše zmíněné body jsme probírali s  PhDr. Hanou Jonákovou.

Čtyři zamyšlení nad životem      (seminář, od 18. dubna 2017)

Po velikonočním pondělí byl zahájen seminář s psychiatrem Ivanem Peškou, kde ve čtyřech lekcích budeme besedovat o tom, co je skupinová terapie, o úzkosti a strachu, o smyslu života, o samotě, o tom, jak budovat důvěru v sebe, jak se mít ráda.

Vytvořte si svůj vlastní skleněný šperk    (7. - 9. 4.)

ve Škrdlovicích Tvořivý víkend ve Škrdlovicích. Ve Studiu Glass Doležal si každá ze šesti účastnic vytvořila několik originálních skleněných šperků pod odborným vedením Jindřicha Doležala a Milušky Středové. Jindřich a Miluška byli nejen trpěliví a ochotní lektoři, ale i výborní hostitelé. V prostorách jejich útulného penzionu, kde byl pečlivě promyšlen každý detail, jsme se cítily opečovávány a hýčkány. Přispěla k tomu i luxusní masážní vířivka a infrasauna. Kromě tvořivé části pobytu byl prostor i na procházku okolní přírodou - k Velkému Dářku a Novému rybníku, ale i Škrdlovicemi s památnou lípou, novým kostelíkem a dalšími zajímavostmi.

Velikonoční malování    (6. 4.)

z malování Pod vedením Táni Nedvědové proběhlo velikonoční malování vyfouklých vajíček, šnečích ulit i kamínků.

Bulletin Ženy 50+         (duben)

bulletin 2/2017 Začátkem dubna vyšlo druhé číslo bulletinu Ženy 50+ v roce 2017.

Málo známá Svanetie    (23. 3.)

z přednášky Hory severní Gruzie. Lokalita, kde do roku 1937 neznali kolo. Žijí zde prapotomci Argonautů (řeckých mořeplavců). Výstupy na okolní hory. Vše proloženo snímky a poutavým vyprávěním pana Ing. Arnošta Madra.

Seminář Labyrintem paměti s myšlenkovou mapou    (od 20. 3.)

ze semináře Labyrintem paměti účastnice provází Marcela Cvachová, certifikovaná trenérka paměti. Tentokrát si na cestu pořídí mapu. A ne ledajakou, ale myšlenkovou A ne jednu, ale hned několik - na plánování a vytváření nejrůznějších koncepcí, na řešení problémů, na učení novým věcem, na hledání nápadů, na zápisy z porad, schůzek a jednání, na co si jen vzpomenete...

Den s tréninkem paměti podle myšlenkové mapy    (16. 3.)

z přednášky Na přednášce jsme se zaměřili na praktické tipy, jak nenásilně a přirozeně trénovat svou paměť od rána až do večera. Své poznatky jsme si zaznamenali pomocí myšlenkové mapy - stručně jsme se seznámili s tím, proč mapy tak skvěle fungují a co k jejich tvorbě potřebujeme.
V rámci Národního týdne trénování paměti přednášela Marcela Cvachová, certifikovaná trenérka paměti.

Místo deprese v našem životě    (9. března)

z přednášky Deprese je obtížný úsek života mnoha lidí a její výskyt se v poslední době bohužel zvyšuje. Pokud snad postihne i nás, máme ji skrývat před okolím, řešit ji pokud možno sami nebo nanejvýš s obvodním lékařem? Můžeme ji vůbec sami ovlivnit? Jde o nevyhnutelnou životní fázi, nebo je možné jí zcela předejít?
Tyto a další otázky jsme se - společně s panem doktorem Běťákem, zkušeným psychologem a psychoterapeutem s více než čtyřicetiletou praxí a především nesmírně moudrým a jemným člověkem - pokoušeli alespoň částečně vyjasnit.

Beseda o Íránu    (2. 3.)

z přednášky Takto nás na svoji velmi zajímavou přednášku zvala   Jana Eremiášová:
"Loni jsem procestovala část Íránu. Hodně mých známých nevěřícně kroutilo hlavou a začalo mě považovat za dobrodružku, nicméně opak je pravdou. Írán je v současnosti velmi bezpečnou zemí - ovšem pozor, neplést s Irákem! Většina lidí tyto dvě země díky podobně znějícím názvům zaměňuje a Irák skutečně pro turisty příliš bezpečnou destinací není!!! Obyvatelé Íránu jsou Peršané, tedy nikoliv Arabové, a hovoří farsí, novodobou verzí perštiny. Země se po mnoha letech izolace znovu dychtivě otvírá světu a lidé to dosud nemnohým západním turistům dávají najevo, jsou velmi přátelští a snaží se přes často značnou jazykovou bariéru něco dozvědět o našem životě. Skutečně jsem tak vstřícnou reakci jinde na světě ještě nezažila. Íránci mají velmi vytříbený smysl pro kulturu a uctívají zejména své slavné básníky. Pozoruhodná země, pozoruhodný národ. Pouze s oblečením jsem tam měla problém, povinný šátek na hlavě v  třicetistupňovém vedru mě hodně, hodně rozčiloval...
Pokud vás tahle země zajímá, přijďte si o ní popovídat s obdivovatelkou její kultury."

Pokračování angličtiny pro začátečníky    (2. března)

Zahájili jsme pokračování kurzu angličtiny pro začátečníky (čtvrtek 16.05 - 17.05 hod.). Délka kurzu je 8 lekcí. Vede Eva Janderová.

Fortis Training - přijďte se dozvědět více    (23. 2.)

z přednášky Ty, které bolí záda nebo dokonce "celý člověk" a chtějí s tím "něco dělat", měly možnost přijít na zajímavou a inspirativní přednášku rehabilitační lékařky a manažerky unikátního švýcarského systému Fortis Training, který je dosažitelný právě v našem městě. Dozvěděly se, jak je možné silovým cvičením podstatně zlepšit stav tělesné schránky a pozitivně tak ovlivnit procesy, které přichází s přibývajícím věkem. Uslyšely i příběhy lidí, kteří využili této příležitosti. Přednášela MUDr. Jana Martinková.

Zahájení kurzů němčiny      (středa 22. února)

Zahájení kurzů němčiny pro mírně pokročilé a pokročilé, v délce 16ti lekcí.
Mírně pokročilí: 16.00 - 17.30 hod.
Pokročilí: 17.30 - 19.00 hod. Vede Mgr. Jiřina Fialová.

Hradní a zámecká strašidla    (16. 2.)

z přednášky Přednáška se zaměřila na výskyt paranormálních jevů na hradech a zámcích v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Zprávy o různých jevech a zjeveních. Historické zprávy. Zmínky o některých současných případech. Legenda o bílé paní. Výklad s uvedením zajímavých informací spojených s historickými souvislostmi. Přednášel   Ing. arch. Karel Březina a zájem byl opravdu velký (20 osob).

Zahájení angličtiny pro mírně pokročilé    (15. února)

Zahájili jsme pokračování kurzu angličtiny pro mírně pokročilé (středa 14.30 - 15.45 hod.). Délka kurzu je 11 lekcí. Vede Eva Janderová.

Angličtina pro pokročilejší začátečníky      (od 14. 2. 2017)

V úterý 14. února byl zahájen kurz angličtiny s lektorkou Bc. Terezou Menšíkovou. Proběhne 16x, délka jedné lekce je 1,5 hod.

KREATIVNÍ FOTOGRAFIE ("Cesty k tvůrčímu vyjádření ve fotografii")

(dvouměsíční kurz pro středně pokročilé a pokročilé fotografy)

Motto:
"Fotografie je v současnosti vůbec nejpopulárnějším způsobem kreativního vyjadřování na světě."    
Michael Freeman

fotokurz Kurz je určen pro pokročilé nebo mírně pokročilé fotografky, např. pro "fotoženky" (absolventky kurzu pro začátečníky "Fotografujeme pro radost"), které by rády společně s ostatními objevovaly a prohlubovaly svoji tvořivost v oblasti fotografie, tedy pro ty, které chtějí od fotografování více než jen prosté zaznamenání skutečnosti.
Kurz byl zahájen v pátek 10. února 2017. Proběhne 8 lekcí v délce 2,5 hod. a jeden fotovýlet. Kurzu, který vede Alice Prokopová, se účastní 7 žen.

Pánevní dno a jeho problematika. Inkontinence.    (9. 2.)

z přednášky Tajemství pánevního dna, jak jej cvičit a jak relaxovat. Inkontinence nemusí být Váš problém.
Cviky na doma, do kanceláře, pánevní dno jako součást běžného života. Další výborná přednáška fyzioterapeutky Mgr. Jany Papírníkové.

Srí Lanka - Perla Indického oceánu    (2. února 2017)

z přednášky "Když jsem na ni odjížděla, nic moc jsem o ní nevěděla. Teď vím, že je nádherná - zelený ostrov s vůní koření, čajovníkových plantáží, divokých slonů, tisíců Buddhů a tisíců schodů. Země, která se přímo jmenuje Krásná země, země s dlouhou historií a s osmi památkami UNESCO."
Povídání z cesty po Srí Lance doplněné fotkami pro nás připravila   Věra Pakostová.

Přijďte se zasmát tak, jak jste se dosud nikdy nesmáli!    (26. ledna 2017)

z workshopu Další setkání s Aničkou Černou, certifikovanou instruktorkou jógy smíchu. A opravdu jsme se nasmály! Výbuchy veselí 18 žen opět rozezvučely celou budovou na Anenské.

Jak žít zdravěji     (seminář od 16. 1. 2017)

ze semináře 16. ledna 2017 byl zahájen seminář o pěti lekcích, který vede výživový poradce Vlastimil Ponča. Seminář se zabývá následujícími tématy:
- jak správně nakupovat
- detoxikace a regenerace
- vyvážená strava
- zásady výživy ve vyšším věku a v rekonvalescenci
- jak si udržet kondici, vitalitu a duševní pohodu co nejdéle

Bulletin Ženy 50+         (leden)

bulletin 1/2017 Začátkem ledna vyšlo první číslo bulletinu Ženy 50+ v roce 2017.

Zpět

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.

logo   © 2007 - 2021  Ženy50, z. s.     poslední aktualizace   23. ledna 2021