Vzdělávání,  setkávání,  sdílení  -  nejen  pro  ženy  50+

Historie spolku Ženy50    2017 - 2. pololetí

Vánoční posezení  (14. 12.)

ze setkání Proběhlo milé předvánoční setkání na závěr roku 2017.

Kde ženy vládnou  (7. 12.)

Autorka knihy Kde ženy vládnou, Kateřina Karásková, nás pozvala na výpravu do míst, kde jsou za slabší pohlaví považováni muži!

Poznali jsme mexické indiánky, které své muže překonávají nejen inteligencí, ale i objemem. V Indonésii existuje jediný muslimský matriarchát. Vysoko v čínských Himálajích žije etnikum vyznávající volnou lásku. A nakonec na severovýchodě Indie jsme se seznámili s kmenem, jehož muži zoufale bojují za rovnoprávnost.
Přednáška byla postavena na zábavných historkách. Fotky, malby, videa a hudba dokreslovaly atmosféru občas až bizarních setkání s místními lidmi. Animované ilustrace vysvětlovaly základní rysy každého kmene.

Irsko - smaragdový ostrov aneb 40 odstínů zelené  (30. 11.)

z přednášky Se zážitky z putování po Irsku se s námi podělila Jana Janderová. Povídání bylo doplněno promítáním fotografií dané oblasti a příjemně zpestřeno ochutnávkou irské whisky a piva.

Komentovaná prohlídka Kleinova paláce       (23. 11.)

ilustrační foto z prohlídkyKleinové byli známou podnikatelskou rodinou, pocházející z Loučné nad Desnou. Největší slávy dosáhli v 19. století budováním železničních tratí v Rakousku-Uhersku, s využitím železáren v Sobotíně. Několik členů rodu bylo za své zásluhy povýšeno do šlechtického stavu. Největší zakázky firmy se často realizovaly v Brně či jeho okolí, a proto rodina hledala důstojné sídlo právě tam.
Na místě původního měšťanského domu, jehož historie se datuje až do 14. století, byl v letech 1847 až 1848 vystavěn bratry Kleinovými trojpodlažní novorenesanční měšťanský palác. Budova byla postavena podle projektu vídeňského architekta Ludwiga von Förstera, který na projektu spolupracoval jak s Franzem Kleinem, tak s dalším architektem Theofilem Hansenem.
 Historií Kleinova paláce nás obsažně a poutavě provedla Mgr. Lucie Plchová.

Tři prameny zdraví       (16. 11.)

z přednášky Je řada technik a "zaručeně osvědčených" návodů, jak si zachovat či zlepšit zdraví. Trh je jimi v dnešní době doslova zahlcen a stále se objevují nové, údajně lepší, dokonalejší, účinnější.
Na přednášce jsme se seznámili s některými z nich:
- klasická lymfodrenáž
- shiatsu
Lektorka RNDr. Hana Podhajská, PhD. odpovídala na otázky:
Co si vlastně pod těmi slovy mám představit?
Jak se takové techniky provádí?
Jaký mají účinek a proč?

Abeceda paměti (seznamovací)    (od 13. 11.)

 A jako asociace, B jako bludiště a borůvky, C jako cvičení. D jako denodenně, E jako emoce, F jako fantazie, G jako génius a gesto. H jako hemisféry, humor a háčky, CH jako chuť a chunkování, I jako imaginace. J jako jazyk, jídelníček, jména a jogging, K jako kategorizace, koncentrace, kalendář, L jako LOCI. M jako mozek, motivace, myšlenkové mapy, mnemotechniky. N jako nápad, O jako opakování, P jako příběh, pozornost, představivost a pohyb. R jako radost, rým, S jako smysly, soustředění, ze seminářeT jako trénink, tvořivost. U jako učení, V jako vůle, vědomosti, vybavování a vizualizace. W jako www, X jako Xenie, Y jako YO! a Z jako zapamatování.

Abeceda paměti je seminář pro všechny nové zájemce, kteří si chtějí vyzkoušet, co je to trénink paměti. V pěti večerních lekcích projdeme celou abecedu paměti a vydláždíme tak cestu k dalšímu poznávání tajů a možností našeho mozku. Čekají nás základní paměťové techniky, procvičení koncentrace pozornosti, slovní a jiné hříčky.
Vede Ing. Marcela Cvachová, certifikovaná trenérka paměti III. st.

Seminář Labyrintem paměti    (od 13. 11.)

Seminář o pěti lekcích pro všechny, kteří se již seznámili se základními paměťovými technikami (číslo-symbol 1-10 (12), kategorizace, příběh, LOCI) a chtějí je používat a procvičovat. Další hravou cestou Labyrintem paměti provází Marcela Cvachová, certifikovaná trenérka paměti. Tentokrát se účastníci nechají inspirovat ročním obdobím a jeho zvyky a obyčeji...

Kresba jako cesta k duši  (9. 11.)

z tvoření "Učím děti na základní umělecké škole ve výtvarném oboru. Vlastně neučím, ta trocha teorie (studené versus teplé barvy, odstíny, valéry, barvy základní, podvojné apod.) je jen nepatrným zlomkem. Zadám téma a děti tvoří. A když vytváří na bílé ploše novou realitu, tak nezlobí, jsou soustředěné a většinou nechtějí po dvou hodinách končit a jít domů. Každý z jejich výtvorů je jiný, protože i každá jejich duše je jedinečná.
Pojďme si taky zahrát jako děti na tvůrce a podívat se do své duše prostřednictvím barev a tvarů, které se objeví na bílém papíře. Vše, co přeneseme ve své představě na čistý list papíru, je obrazem naší duše. Jak si pak může někdo myslet, že kreslit a malovat nedokáže, že k tomu nemá dispozice nebo příslušný výtvarný talent? Každý umí zaplnit bílou plochu.
Dozvíme se i něco o využití výtvarné činnosti v rámci tzv. katatymně imaginativní terapie, která v rukou odborníka dokáže pomáhat při řešení různých životních potíží a psychických poruch."
To jsou slova lektorky PaedDr. Lenky Rogožanové, pod jejímž vedením jsme uskutečňovali výše vyřčené.

Chruščov dal, Putin vzal, a stejně je všechno jinak  (2. 11.)

z přednášky Tam, kde spokojeně žil A. P. Čechov, Ajvazovskij namaloval své nejlepší obrazy a v roce 1945 tři muži rozhodli o osudu poválečné Evropy, tam Česká televize vidí hlad, bídu, svrab a neštovice. Proč se tedy na nábřeží tančí, fontány do noci chrlí pitnou vodu a města jsou ozářena tisíci výbojek? Kdo lže? Čeští novináři nepřinesli jediný důkaz svých tvrzení, kdežto povídání o Krymu se bude opírat o dokumentovaná fakta bez politické marmelády.
Přednášela PhDr. Dana Dolníčková.

Mendelianum - atraktivní svět genetiky    (26. 10.)

z exkurze Ve čtvrtek 26. října jsme absolvovaly (opět jen ženy) velmi zajímavou komentovanou prohlídku Mendeliana se skvělou průvodkyní.
MENDELIANUM je interaktivní muzeum a centrum J. G. Mendela postavené na pevných historických základech a využívající celou řadu moderních prvků. V rámci své nové koncepce pro 3. tisíciletí představuje Mendelianum Mendela jako moderního vědce a mnohostrannou osobnost.
V historické místnosti s původním dřevěným malovaným stropem, kam Mendel často docházel, nás uvítala jeho vosková figurína. Jedinečné jsou několikametrové modely DNA a genové exprese doplněné 3D animacemi, které umožňují návštěvníkům aktivní vstup do buňky.

Vytvořte si svůj vlastní skleněný šperk    (20. - 22. 10.)

Třetí tvořivý víkend ve Škrdlovicích. Ve Studiu Glass Doležal si dalších osm účastnic vytvořilo několik originálních skleněných šperků pod odborným vedením Jindřicha Doležala a Milušky Středové.

Zrak a péče o něj    (19. října 2017)

z přednášky Na přednášce jsme se dozvěděli:
- co prospívá našemu zraku
- proč jsou důležité pravidelné oční kontroly
- syndrom suchého oka - jak se projevuje a jeho léčba
- šedý zákal - jaké jsou projevy katarakty a jak se léčí

Po krátké přednášce následovalo měření a kontrola zraku přítomných optometristou a zdravotní sestrou, kteří i zodpověděli dotazy a vše vysvětlili. Přednášeli odborníci z  Oční kliniky NeoVize Brno .

Z Vranova na Nový hrad    (sobota 14. října 2017)

z výletu Nový hrad je opravená zřícenina nad údolím řeky Svitavy, mezi Blanskem a Adamovem, v katastru obce Olomučany. Vznikl na místě staršího předsunutého opevnění, tzv. Starého hradu, který posléze zcela nahradil. Ze Starého hradu se do současnosti zachovaly malé zbytky zdí, terénní deprese a dva široké příkopy, zatímco hradby Nového hradu stojí prakticky v původní výšce. Od roku 1958 je hrad chráněn jako kulturní památka ČR.
Na tomto hradě se natáčel film V erbu lvice, pohádka Sněžný drak či pohádka Tajemství Lesní země.
My jsme na Nový hrad vyrazili z Vranova po červené, dostali se na Kateřinský most a stále po červené došli na Nový hrad - zde v tento den probíhal říjnový historický jarmark, bylo možné se občerstvit v hradním šenku, kde bylo k dostání nejen pivko, ale také limonáda, medovina a kafe, někteří ochutnali i klobásky - byly vynikající. Ke koupi byly i ručně vyráběné šperky, nakládané marmelády, čatni i malované obrázky.
Na zpáteční cestu jsme se vydali po červené a navazující zelené do Adamova a odtud vlakem do Brna.
Výlet připravila Zdenka Vališová.

Vytvořte si svůj vlastní skleněný šperk    (13. - 15. 10.)

ve Škrdlovicích Druhý tvořivý víkend ve Škrdlovicích. Ve Studiu Glass Doležal si každá z deseti účastnic vytvořila několik originálních skleněných šperků pod odborným vedením Jindřicha Doležala a Milušky Středové. Jindřich a Miluška byli opět nejen trpěliví a ochotní lektoři, ale i výborní hostitelé. V prostorách jejich útulného penzionu, kde byl pečlivě promyšlen každý detail, jsme se cítily opečovávány a hýčkány. Přispěla k tomu i luxusní masážní vířivka a infrasauna. Kromě tvořivé části pobytu byl prostor i na procházku okolní přírodou - k Velkému Dářku, ale i Škrdlovicemi s památnou lípou, novým kostelíkem a dalšími zajímavostmi. Vyšel nám opravdu nádherný podzimní víkend, navíc rostly houby, takže mnohé se vracely obtěžkány taškami se suchohřiby i praváky.

Jak se orientovat ve světě financí           (12. října 2017)

 Gabrielou Linhartovou jsme si povídali o tom, co je finanční gramotnost, jaká je dnešní podoba penzijních fondů a stavebního spoření, o kryptoměně Bitcoin a dalších zajímavostech ze světa financí.

Deset zamyšlení nad životem      (seminář od 10. 10. 2017)

V úterý 10. října 2017 byl zahájen desetidílný seminář, který vede psychiatr MUDr. Ivan Peška.

Jednotlivé lekce se vztahují k těmto tématům:
1. zamyšlení: 8 věků života podle E. H. Eriksona
2. zamyšlení: Jak porozumět světu dnešních mladých lidí
3. zamyšlení: Muži x ženy (voda x oheň?)
4. zamyšlení: Krize středního věku, syndrom prázdného hnízda
5. zamyšlení: Lidské závislosti
6. zamyšlení: Matky a dcery, matky a synové
7. zamyšlení: Babička a vnouče, snacha a tchýně
8. zamyšlení: Stáří jako ztráta životního programu?
9. zamyšlení: Alzheimerova nemoc a jiné příčiny demence
10. zamyšlení: Umírání a smrt

Naše pralesy           (5. října 2017)

Povídání o malých zbytcích pralesů v naší zemi. Ukázali jsme si jednotlivé typy pralesů - dozvěděli se, že stáří některých se odhaduje na 12 000 let, kdy u nás končila poslední doba ledová. Řekli jsme si, kde se nalézají nejbližší pralesy, co se v nich děje a proč jsou o tolik bohatší než hospodářský les.
Přednáška byla doprovázena nádhernými fotografiemi. Se zaujetím přednášel   Ing. arch. Karel Březina.

Angličtina pro mírně pokročilé začátečníky    (5. října 2017)

z kurzu Zahájili jsme pokračování kurzu angličtiny pro mírně pokročilé začátečníky (čtvrtek 16.00 - 17.00 hod.). Délka kurzu je 16 lekcí. Vede Eva Janderová.

PAMĚŤníci - Letem světem (procvičovací)           (5. 10. 2017)

Trénování paměti pro všechny, kteří se již seznámili se základními paměťovými technikami (číslo-symbol 1-20, kategorizace, příběh, LOCI) a chtějí je používat a procvičovat na cestě kolem světa. Čekají je staré známé i nové země, hory, řeky, významné osobnosti... Proběhne 5 lekcí v délce 1 hod.
Veda Ing. Marcela Cvachová, certifikovaná trenérka paměti III. st.

Zahájení kurzů němčiny      (středa 4. října 2017)

Zahájení kurzů němčiny pro mírně pokročilé a pokročilé, v délce 16ti lekcí.
Mírně pokročilí: 16.00 - 17.30 hod.
Pokročilí: 17.30 - 19.00 hod. Vede Mgr. Jiřina Fialová.

Angličtina pro pokročilejší      (od 3. 10. 2017)

V úterý 3. října byl zahájen kurz angličtiny pro pokročilejší s lektorkou RNDr. Hanou Podhajskou, Ph.D. Proběhne 16x, délka jedné lekce je 1,5 hod.

Angličtina pro začátečníky      (od 3. 10. 2017)

V úterý 3. října byl zahájen kurz angličtiny pro začátečníky s lektorkou RNDr. Hanou Podhajskou, Ph.D. Proběhne 16x, délka jedné lekce je 1,5 hod.

Bulletin Ženy 50+         (říjen)

bulletin 4/2017 Začátkem října vyšlo čtvrté číslo bulletinu Ženy 50+ v roce 2017.

Civilizační choroby a jak z toho ven (v rámci BDPZ)       (26. 9. 2017)

z přednášky V rámci Brněnských dnů pro zdraví proběhla tříhodinová přednáška Vlastimila Ponči. Přednáška se zabývala hlavními příčinami problémů civilizačních chorob nejen z pohledu metabolického a genetického, ale také společenského. Poté přešla do vysvětlení, zjednodušení a návrhu řešení.
Dozvěděli jsme se, jak je v tom všem důležitá kvalitní vyvážená strava, psychika a uvědomění si sama sebe. Pochopení problému a odhodlání něco změnit.

Luhačovice, hotel Ambra - nechejte se hýčkat!
      (20. - 24. září 2017)

Další z řady pobytů v Luhačovicích, spojený se zdravotním cvičením pod vedením Dáji Maťové, a to na suchu i v bazénu. Pět dnů proběhlo v duchu relaxace, odpočinku, masáží a dalších procedur, procházek po promenádě, pití minerální vody a v neposlední řadě milých setkání a popovídání s přáteli.
Pobytu se zúčastnilo 23 žen a 1 muž. A nálada byla výborná, třebaže nám počasí tentokrát moc nepřálo. Kromě jednoho dne stále pršelo, naštěstí jen drobně.

FOTOGRAFUJEME PRO RADOST ("Cesty k fotografii")

(dvouměsíční kurz pro začínající a mírně pokročilé fotografy)

Motto:
"To, co je ve fotografii nad veškerou techniku, je schopnost všímat si."    Elliott Erwitt

fotokurz Kurz je určen pro začátečníky (případně i mírně pokročilé fotografy), kteří mají chuť se o fotografování dozvědět více a chtějí objevovat svou vlastní kreativitu v této oblasti.
Kurz byl zahájen v pátek 15. září 2017. Proběhne 8 lekcí v délce 2,5 hod. a jeden fotovýlet. Kurzu, který vede Alice Prokopová, se účastní 7 žen.

Bulletin Ženy 50+         (červenec)

bulletin 3/2017 Začátkem července vyšlo třetí číslo bulletinu Ženy 50+ v roce 2017.

Zpět

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.

logo   © 2007 - 2021  Ženy50, z. s.     poslední aktualizace   23. ledna 2021