Vzdělávání,  setkávání,  sdílení  -  nejen  pro  ženy  50+

Historie spolku Ženy50    2019 - 1. pololetí

Za  krásami  Neziderského  jezera  a  rakouského  baroka     (22. června 2019)

z výletu

Na předposlední sobotu před prázdninami pro nás Věra Pakostová připravila výlet do rakouského Burgenlandu k Neziderskému jezeru (Neusiedlersee). Naším prvním cílem bylo kouzelné městečko Rust, které leží na jeho břehu. Říká se mu také „město čápů“ a opravdu své pověsti dostálo – snad na každém druhém komínu hnízdo a v něm čapí rodinka. Díky tomu, že ještě nevypukla pravá turistická sezóna, panoval v jeho uličkách a na náměstí úžasný klid a pohoda. Někdo podnikl vycházku po břehu jezera, většina zvolila okružní plavbu lodí. Z vody je vlastně jezero nejlépe vidět, neboť jeho břehy jsou zarostlé vysokým rákosím, které skýtá útočiště vodnímu ptactvu a z něhož vykukují rákosové střechy dnes už jen rekreačních domečků na kůlech a stěžně zakotvených plachetnic.

Druhým cílem výletu byl zámek Hof, z jehož teras už je na dohled Bratislava. Obrovský barokní areál s impozantním zámkem, který začal v roce 1725 budovat princ Eugen Savojský, patřil císařovně Marii Terezii a za Františka Josefa I. byl pod vojenskou správou. Až do roku 1955 zde hospodařila Rudá armáda a teprve roku 2002 začala jeho nákladná obnova. Snad největší chloubou jsou terasové zahrady s kašnami a umělým vodopádem. Zámkem nás provedli slovenští průvodci a dozvěděli jsme spoustu zajímavých informací nejen o zámku, ale i o životním stylu v době Marie Terezie. A kdyby nás ze zahrad nevyhnala bouřka s prudkým deštěm, vůbec by se nám nechtělo odjíždět…. 

Piešťany - termální  lázně  s  tradicí      (29. května - 2. června 2019)

Na pobyt do Piešťan nás ve středeční dopoledne odjíždělo 36, převažovaly jako vždy dámy. A pobyt v tomto lázeňském městě byl od samého začátku nabitý pěknými zážitky. Hned v den příjezdu, po obědě a ubytování v hotelu Alegro na břehu vodní nádrže Slňava, nás čekala komentovaná prohlídka Lázeňského ostrova. Dozvěděli jsme se mnoho informací o člověku, který pro vznik lázní udělal nejvíc, panu Ludovítu Winterovi. Jeho socha na nás čekala na lavičce uprostřed Kolonádového mostu.

z pobytu

Další dny jsme zvládli návštěvu zámku Bojnice, nejkrásnějšího zámku Slovenska, který nás navíc překvapil přírodní jeskyní. Ta byla objevena při kopání hradní studny. Mnozí z nás zavítali i na prohlídku Trenčína. Nezanedbávali jsme ani samotné Piešťany, někteří jsme si zaplavali ve venkovním bazénu s polotermální vodou 33 stupňů teplou v parku hotelu Splendid, jiní prozkoumali v lázeňském domě Irma, co znamená „zrkadlisko“  a „bahnisko“. Samotná procházka Lázeňským ostrovem byla kouzelná, např. starou topolovou alejí, uchvátil nás i kvetoucí tulipánovník.

Bonusem našeho pobytu, o kterém jsme předem nevěděli, bylo sobotní otvírání letní lázeňské sezóny, s celodenním doprovodným programem, ať již vzpomeneme průvod městem, vynikající koncert skupiny Cimbal Brothers, nebo večerní koncert Dalibora Jandy, který mnohé z nás přitáhl přes pozdní večerní hodinu.

Myslím, že Piešťany nás v žádném případě nezklamaly.

Z   Hořic   do   Černé   Hory      (sobota 18. května 2019)

k výletu

Po předešlých deštivých dnech se na náš sobotní výlet z Hořic do Černé Hory udělalo nádherné počasí, což bylo samozřejmě velmi příjemné. Vlakem jsme se přepravily (14 žen) z Brna do Blanska, kde nás již čekala naše průvodkyně Jarmila Konečná. Přestoupily  jsme na autobus a nechaly se vyvézt do Hořic. Tím pádem jsme se vyhnuly stoupání a mohly si vychutnat svěží a voňavou jarní přírodu na vrcholové trase, posléze se svažující do Černé Hory. Celkově jsme ušly kolem 10 km. Na závěr výletu jsme si dopřály občerstvení v Pivovaru Černá Hora a poté se autobusem vrátily zpět do Brna.

z výletu

Koncert   ke   Dni   matek    (neděle 12. května 2019)

Ani v roce 2019 jsme neporušili naši tradici a ke Dni matek jsme věnovali maminkám a ženám dárek plný písniček a humorného povídání. 
Tentokrát vystoupili VINAŘŠTÍ ROMANTICI se Zdeňkem JUNÁKEM, který kromě zpěvu a hry na kytaru celý koncert také provázel mluveným slovem.
A zájem o tento, v pořadí 12. koncert, předčil veškerá naše očekávání. Ženy a - jak Zdeněk Junák z podia vtipně poznamenával - "semtam muži" seděli opravdu, kde se dalo, tj. na všech přidaných židlích, které jsme nosili z přilehlých místností, i na stolech vzadu. Ale samotný koncert a spousta veselých historek v podání Zdeňka Junáka jistě za trochu toho nepohodlí stálo.

z koncertu

Soubor Vinařští romantici založil Zdeněk Junák se svými kolegy a kamarády v roce 1996. Dnes vystupují ve složení Josef Hanák (kontrabas), Alfons Jelínek (klávesy), Zdeněk Šmukař (housle, zpěv), Jan Kružík (housle, zpěv) a Zdeněk Junák (kytara, zpěv).
V jejich podání jsme slyšeli lidovky, ale i písně Vladimíra Vysockého či Waldemara Matušky. Byl to opravdu nezapomenutelný zážitek!

z koncertu

Koncert se uskutečnil v sídle Kanceláře veřejného ochránce práv v Sále Otakara Motejla, na Údolní 39 v Brně.
A protože to byl dárek ženám k jejich svátku, vstup byl již tradičně ZDARMA.

Pozvánku na koncert si můžete stáhnout ZDE

Pohodová   vycházka   Soběšice - Ořešín      (sobota 11. května 2019)

Táňa Nedvědová zopakovala (tentokrát za lepšího počasí) pro zájemce  pohodovou prožitkovou procházku vlídným terénem po lesních pěšinách, bez velkého stoupání, ze Soběšic do Ořešína, v délce cca 14 km.

Poznávací a relaxační pobyt v Pieninách  (neděle 28. dubna - pátek 3. května 2019)

na pltích po Dunajci

Na přelomu dubna a května jsme se vypravili s cestovní agenturou Autobusem.eu na pobyt do nově vybudovaného třípatrového komfortně zařízeného hotelu Eland*** ve Spišské Staré Vsi, v kouzelném regionu Zamaguria, na okraji Pieninského národního parku, který je známý svou krásnou krajinou, zejména řekou Dunajec - vyhledávanou oblastí vodáků a turistů. Park nabízí tradiční folklor a architekturu, zejména ve vesnici Červený Klášter (9 km od hotelu) s Muzeem národní kultury.

Podrobně

Umíme si pomáhat sami (intuitivní kresba) - pokračování    (25. dubna 2019)

V rámci dvouhodinového workshopu absolventky první lekce pod vedením lektorky Květy Franclové dále pokračovaly pomocí intuitivní kresby v uvolňování vztahů, smutků, strachů, bloků i bolestí fyzického těla.

Pohodová   vycházka   Soběšice - Ořešín      (sobota 13. dubna 2019)

z vycházky

Táňa Nedvědová připravila pro zájemce  pohodovou procházku vlídným terénem po lesních pěšinách, bez velkého stoupání, ze Soběšic do Ořešína, v délce cca 14 km.

Vytvořte   si   svůj   vlastní   skleněný šperk     (12. - 14. dubna 2019)

Zažily jsme (9 žen) další příjemně tvořivý víkend ve Studiu Doležal ve Škrdlovicích. Čtyři z nás přijely opakovaně, další se zúčastnily poprvé, ale každá z nás si odvezla krásné skleněné šperky a některé i misky. Jako lektoři nám pomáhali, vždy vstřícní a laskaví,  Ing. Jindřich Doležal a Miloslava Středová. 

tvorba skleněných šperků

Přestože předpověď počasí na tento víkend nebyla vůbec příznivá, v sobotní odpoledne jsme zvládly v pohodě i procházku k Velkému Dářku a po Škrdlovicích. Nedělní ráno však předpovědi dostálo a přivítalo nás dokonce sněhovým popraškem. 
Domů jsme odjížděly zrelaxované a s uspokojením z povedených, vlastnoručně vytvořených skleněných přívěsků, náušnic, broží, sponek i misek.

První   pomoc        (11. dubna 2019)

Velmi užitečnou, informacemi nabitou přednášku o první pomoci pro nás připravila Ing. Ivana Křižáková.

k přednášce

OSNOVA PŘEDNÁŠKY:

CO SE STALO? 
- jak poznat co se stalo, příznaky a diagnostika pro laické zachránce
CO MUSÍM UDĚLAT? – NEJDŮLEŽITĚJŠÍ KROK 
- někdy stačí jen málo, ale včas a správně
CO MŮŽU UDĚLAT? 
- když mám čas, možnosti, lékárničku, pomocníky...
CO NIKDY NESMÍM UDĚLAT!
- časté omyly a chyby zachránců, co nedělat (např. vytahování jazyka, vyhmatávání tepu, přikládání dlah, stabilizovaná poloha... lidé jsou často velmi překvapeni, co se dříve učili a dnes se nesmí - nebo jen omezeně - používat)
Jak PŘEDCHÁZET úrazům? 
- zásady BOZP z praxe záchranářů pro prevenci vzniku pracovních úrazů 

HLAVNÍ ZÁSADY A NOVINKY V POSKYTOVÁNÍ PRVNÍ POMOCI

 • Právní odpovědnost při poskytování první pomoci - co můžu, co musím a jak
 • Bezpečnost zachránce a zábrany při poskytování první pomoci - jak postupovat, chránit sebe a jak si poradit při zábranách poskytnout první pomoc (obavy z krve, zvratků, panika, strach...)
 • Aktivace složek IZS - tísňová volání 
  - jak rychle poznat, co se stalo, komu, v jakém pořadí a jak pomoci 
  - efektivní přivolání záchranné služby, jak a kdy volat 112/155, obsah sdělení
  - neznám adresu - různé možnosti identifikace místa 
  - postup na pracovišti při pracovním úrazu, co udělat před příjezdem záchranářů 
 • Aplikace "Záchranka"
 • Povinnosti při poskytování první povinnosti
 • Priority při poskytování první pomoci
 • Postup poskytnutí první pomoci při život ohrožujících stavech

Bulletin Ženy 50+         (duben)

bulletin Ženy 50+

Začátkem dubna vyšlo druhé číslo bulletinu Ženy 50+ v roce 2019.

Jak   zhubnout   do   plavek   a   pro   zdraví          (4. dubna 2019)

z přednášky

Na přednášce byla probírána následující témata s tím, že přednost měly dotazy přítomných: 

1. Proč vlastně tloustneme. Někdy to může být jinak, než si myslíme. 
2. Co musíme pochopit, abychom zhubli. 
3. Co musíme udělat, abychom zhubli. 
4. Jak si správně nastavit výživový program a fyzickou aktivitu s ohledem na cíl, věk a zdravotní stav. 
5. Jak zabránit JOJO efektu. 
6. Jak se správně motivovat, udržet si nastavený režim a nevzdat to po několika měsících, nebo dokonce týdnech.

Přednášel a besedu vedl Vlastimil Ponča, výživový poradce

Příběh   trhovkyně      (28. března 2019)

k exkurziProcházka po zaniklých i stále fungujících tržištích nás seznámila s tím, jaké zboží se dalo na různých místech a v různých obdobích v minulosti v  Brně koupit. Dozvěděli jsme se také o  kupeckých praktikách a pověstných fíglech, i o výřečnosti obchodníků. V  neposlední řadě jsme poodhalili střípky osobních příběhů trhovkyň. Provázela nás Zdeňka Pitrunová, etnoložka a religionistka. Jako bonus k této procházce jsme dostali návštěvu Mincmistrovského sklepa, kde jsme kromě zajímavých informací místní průvodkyně a zhlédnutí několika videí byli i svědky tradiční ražby dvou mincí zdejším mincmistrem. 

Naše   stromy      (21. března 2019)

Po loňské přednášce o pozoruhodných stromech Austrálie a Oceánie připravil tentokrát   Ing. arch. Karel Březina přednášku o našich stromech. 
Bylo to zajímavé povídání o stromech rostoucích především v našich lesích, ale také v naší krajině. Dozvěděli jsme se, jak nejběžnější stromy lehce poznáme, jak a kde rostou, jakého stáří se mohou dožít, jaké velikosti dorůst. Jaký mají na nás vliv. Vyprávění bylo doprovázeno hezkými snímky. 

Abeceda  paměti:  Hrátky  s  textem      (od 18. března 2019)

ze seminářeAbeceda paměti byl seminář pro všechny nové i staronové zájemce, kteří si chtěli vyzkoušet nebo zopakovat, co je to trénink paměti. V pěti večerních lekcích jsme se zaměřili na některé paměťové techniky (především akronym, akrostich, strategie prvního písmene), metody efektivního čtení a pohráli jsme si i s českým jazykem. Seminářem nás provedla Ing. Marcela Cvachová, certifikovaná trenérka paměti III. st. 

Labyrintem   paměti:   Balíček   karet      (od 18. března 2019)

ze seminářeIng. Marcelka Cvachová, certifikovaná trenérka paměti III. st., nás pozvala na další procházku labyrintem paměti. Pro případ, že bychom zabloudili a nudili se při čekání na vysvobození, jsme si s sebou vzali balíček karet - ten posloužil (slovy stejnojmenné písničky) "jako bible, modlitební knížka i kalendář". Labyrinty, bludišti, příběhy a karetními hrami nás provedla Marcelka Cvachová v pěti lekcích semináře. 


Sedm pomocníků k získání dobré paměti      (11. března 2019)

z přednášky Na přednášce jsme se dozvěděli, na co se zaměřit, aby naše paměť fungovala lépe a radostněji. Pomocníky máme všichni na dosah - představili jsme si je a ukázali si, jak je zapojit, aby pracovali v náš prospěch... Lekcí tréninku paměti nás provázela Ing. Marcela Cvachová, certifikovaná trenérka paměti III. st.

Výstava kamélií na zámku Rájec nad Svitavou  (sobota 9. března 2019)

z výletu Od 8. do 17. března 2019 probíhala akce Svátky kamélií - výstava kamélií na státním zámku Rájec nad Svitavou. Výstava se uskutečnila v interiérech rezprezentačního přízemí a zámecké kaple. Letošní téma zavedlo návštěvníky do vánočních, velikonočních, plesových či narozeninových časů a připomenulo jejich tradice ve spojení se zámeckými interiéry, keři a květy kamélií a dašími rostlinami.
V sobotu 9. března jsme se na tuto výstavu vypravili v hojném počtu společně.

URINOTERAPIE V DENNÍM ŽIVOTĚ
aneb léčba vlastní močí      (7. března 2019)

z přednášky Moč je praktická lékárnička uložená v močovém měchýři. Účinné látky, které moč obsahuje, se používají ve farmaceutickém i kosmetickém průmyslu, aniž si toho někdo všimne.

Moč se používá odedávna. Mnohdy to byl jediný dostupný léčebný prostředek. Používala se nejen k léčení, ale i k barvení látek, ke zrání sýrů, na popraskanou kůži, k desinfekci, ke klíčení rostlin a v mnoha dalších oborech.

Moč není pouze odpadní tekutina, která odvádí z těla nepotřebné látky. Pro člověka může být i dobrým pomocníkem při diagnostice vlastního zdravotního stavu.

Vlastnosti a použití moče jsou široké. Moč očišťuje organismus, odstraňuje usazeniny, obnovuje životně důležité orgány a další a další. Pokud se nad touto tekutinou ošklíbáme, ošklíbáme se vlastně sami nad sebou Není třeba hned vnitřní užívání. Zkusme potírání a budeme překvapeni, jak nám brzy zjemní pokožka. Stačí jedno. Vyzkoušet ji. Moč je medicína pro odvážné.

O zkušenostech s urinoterapií nám velmi poutavě přednášela Jiřina Vepřeková.

IMPRODÍLNA      (28. února 2019)

Na Improdílně jsme se seznámili se základními technikami divadelní improvizace, pomocí kterých improvizátoři dokáží vytvořit poutavý příběh na jevišti bez jakékoliv přípravy. Vyzkoušeli jsme si několik praktických cvičení, ve kterých jsme si ukázali, jak vytvořit postavu a jednoduchý příběh. Aktivity, které jsme si pod vedením Pavla Zikmunda vyzkoušeli, byly zábavné, hravé a hodně jsme se při nich nasmáli.

O PETROHRADU NA VLASTNÍ OČI      (21. února 2019)

z přednášky Mnozí se domnívají, že by bylo záhodno, aby Aurora vystřelila podruhé. Než se tak stane, vydali jsme se na přednášku PhDr. Dany Dolníčkové "O Petrohradu na vlastní očí". Měli jsme možnost prohlédnout si slavný křižník, přes most nad zálivem projít do Zimního paláce a Ermitáže, vydat se po stopách Rasputina kolem nesčetných vodních kanálů a nesčetných mostů a můstků, pro které se tomuto městu říká Benátky severu. Při troše štěstí nás zde mohou zastihnout bílé noci a můžeme ve dvě hodiny nad ránem obdivovat zlaté a barevné kopule pravoslavných chrámů. Když štěstí mít nebudeme, můžeme si dát dobrou večeři za dobrou cenu a než usneme přemýšlet o tom, kolikrát se ještě budeme muset do Petrohradu vrátit, abychom poznali alespoň minimum toho, co kouzelné město na Něvě nabízí.

Angličtina pro mírně pokročilé    (21. února 2019)

Zahájili jsme pokračování kurzu angličtiny pro mírně pokročilé (čtvrtek 16.00 - 17.00 hod.). Délka kurzu je 16 lekcí. Vede Eva Janderová.

Umíme si pomáhat sami (intuitivní kresba)      (14. února 2019)

z přednášky V rámci dvouhodinového workshopu jsme si vyzkoušely pod vedením zkušené lektorky Květy Franclové terapeutickým vykreslováním uvolňování vztahů, smutků, strachů, bloků i bolestí fyzického těla. Dozvěděly jsme se, jak si můžeme často pomoci sami díky intuitivní kresbě.

Angličtina pro pokročilejší      (od 12. února 2019)

V úterý 12. února byl zahájen kurz angličtiny pro pokročilejší s lektorkou RNDr. Hanou Podhajskou, Ph.D. Proběhne 16x, délka jedné lekce je 1,5 hod.

Co byste chtěli vědět o Evropské unii a bojíte se zeptat  (7. února 2019)

z přednášky Témata přednášky:

 • Co to je Evropská unie, kdo ji tvoří, jak se mě to týká?
 • Co se pro nás změnilo po vstupu ČR do EU?
 • Jak je to s těmi rovnými okurkami, igelitkami nebo s pomazánkovým máslem?
 • Jakým výzvám dnes v Evropě čelíme?
 • Proč existují evropské dotace? Jsou pro ČR přínosné?
 • Odkud se na ně berou peníze?
 • Jak dotace ovlivňují ekonomiku ČR?
 • Jak si ČR a její regiony stojí v rámci EU? Přibližuje se ČR Západu?
 • Budou dotace také po roce 2020?
 • Představení konkrétních již realizovaných, případně připravovaných projektů v regionu, spolufinancovaných z EU.

Přednášely:
Ing. Miroslava Jedličková,
koordinátorka informačních aktivit v Eurocentru Brno
Mgr. Angelika Gergelová,
regionální koordinátorka informačních aktivit o EU, Eurocentrum Brno

Zahájení kurzů němčiny      (středa 6. února 2019)

Zahájení kurzů němčiny pro mírně pokročilé a pokročilé, v délce 16ti lekcí.
Mírně pokročilí: 16.00 - 17.30 hod.
Pokročilí: 17.30 - 19.00 hod. Vede Mgr. Jiřina Fialová.

Deset zamyšlení nad životem      (seminář od 9. října 2018)

V úterý 8. ledna zahájil své pokračování v roce 2019 šestým zamyšlením desetidílný seminář, který vede psychiatr MUDr. Ivan Peška.

Jednotlivé lekce se vztahují k těmto tématům:
1. zamyšlení: 8 věků života podle E. H. Eriksona
2. zamyšlení: Jak porozumět světu dnešních mladých lidí
3. zamyšlení: Muži x ženy (voda x oheň?)
4. zamyšlení: Krize středního věku, syndrom prázdného hnízda
5. zamyšlení: Lidské závislosti
6. zamyšlení: Matky a dcery, matky a synové
7. zamyšlení: Babička a vnouče, snacha a tchýně
8. zamyšlení: Stáří jako ztráta životního programu?
9. zamyšlení: Alzheimerova nemoc a jiné příčiny demence
10. zamyšlení: Umírání a smrt

Bulletin Ženy 50+         (leden)

bulletin 1/2019 Začátkem ledna vyšlo první číslo bulletinu Ženy 50+ v roce 2019.

Zpět

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.

logo   © 2007 - 2021  Ženy50, z. s.     poslední aktualizace   23. ledna 2021