Vzdělávání,  setkávání,  sdílení  -  nejen  pro  ženy  50+

Historie spolku Ženy50    2020 - 1. pololetí

Bulletin Ženy 50+         (duben 2020)

bulletin 2/2020

Začátkem dubna vyšlo druhé číslo bulletinu Ženy 50+ v roce 2020.

Informační  medicína  -  mýtus,  nebo  skutečnost?  (12. března 2020)

Žijeme v době, kdy informace vládnou světu. Kdo má správné informace, může dosáhnout úspěchu a bohatství. Přesto v některých oblastech tvrdošíjně setrváváme na materialistickém pojetí světa a jednou z těchto oblastí je i medicína. Jako příčinu nemocí nám předkládá různé viry a bakterie nebo jedovaté látky, případně stres. Ale co rozhoduje o tom, jestli budeme nemocní? Je možné pouze pomocí informace spustit sebeúzdravné schopnosti člověka? A může být Informační medicína metodou pro nové tisíciletí?

O Informační medicíně a o praktických zkušenostech terapeutky metody řízené a kontrolované detoxikace jsme si povídali s Bc. Lucii Krejčí – terapeutkou a lektorkou.

Angličtina  pro  začátečníky    (od 5. března 2020)

Zahájili jsme kurz angličtiny pro začátečníky (čtvrtek 16.00 - 17.00 hod.). Délka kurzu je 16 lekcí. Vede Eva Janderová.

Zpívání  pro  radost  i  pro  zdraví      (pondělí 2. března 2020)

Za kytarového doprovodu paní Lídy Lazarové jsme si opět krásně zazpívaly písničky našeho mládí, lidovky, country...

Rakouskem  ve  stopách  nacistického  zlata      (čtvrtek 27. února 2020)

V přednášce jsme zavítali do míst, kde před pětasedmdesáti lety zmizelo nacistické zlato a umělecké sbírky. Navštívili jsme kraje, města a jezera spjatá s hnědočernou historií Rakouska.
Průvodkyni na této zajímavé cestě nám dělala  PhDr. Dana Dolníčková.

Prohlídka  v  Janáčkově  divadle      (čtvrtek 20. února 2020)

z prohlídky

Prohlídky divadelních budov jsou mezi návštěvníky velmi oblíbené. Ve všech budovách Národního divadla Brno jsou k dispozici fundovaní průvodci, kteří zájemce seznámí nejen s jejich historií a stavebním vývojem, ale sdělí i nejrůznější zajímavosti a pikantnosti, které se jen tak neuslyší. My jsme tentokrát zavítali do Janáčkova divadla a dostali se s průvodcem také do míst běžným divákům nepřístupných, jako je zákulisí nebo technické prostory divadla. 

Výlet  za  kulturními  památkami  Třebíče      (sobota 15. února 2020)

z výletu
Za slunečného sobotního dne jsme odjeli vlakem do Třebíče, která zájemcům nabízí opravdu mnoho kulturních památek. Pro tentokrát jsme se zaměřili na třebíčský zámek a románsko-gotickou baziliku sv. Prokopa, která patří ke klenotům evropského stavitelství. V roce 2003 byla zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na zámku i v bazilice jsme měli rezervovány komentované prohlídky. Ve volném čase bylo možné zhlédnout další expozice, projít se židovským městem nebo si dát třeba kávu v cukrárně. Výletu se zúčastnilo 28 osob a bazilika dozajisté každého okouzlila. "Třešničkou na dortu" tohoto výletu se stal pohled na západ sluníčka, který zabarvil široký obzor do zářivě rudé. Měli jsme možnost si ho vychutnat na zpáteční cestě do Brna.

Kněžna  Zaháňská      (13. února 2020)

z přednášky

Kateřina ZaháňskáByla jednou z nejatraktivnějších a nejvlivnějších žen počátku 19. století. Vzdělaná, duchaplná, znali ji ve všech velkých městech, kam tak ráda cestovala: v Paříži, Londýně, Praze, v Římě. Vymykala se zcela dobové představě - nemalovala a nehrála na žádný hudební nástroj. Zato uměla debatovat s politiky a vynikala důvtipem. Češi znají Kateřinu Zaháňskou (8. února 1781 - 29. listopadu 1839) hlavně jako paní kněžnu z Babičky Boženy Němcové. Byla to osudová žena a osudová byla i největší láska jejího života - měla vztah k ministru zahraničí a rakouskému kancléři Klemensu Metternichovi.

Na přednášce Ing. arch. Karla Březiny jsme se seznámili s barevným životním příběhem této šlechtičny a také s dobou, kdy žila.

Zahájení kurzů němčiny      (od 12. února 2020)

Zahájení kurzů němčiny pro mírně pokročilé a pokročilé, v délce 16 lekcí.
Mírně pokročilí: 15.30 - 17.00 hod.
Pokročilí: 17.00 - 18.30 hod. Vede Mgr. Jiřina Fialová.

Angličtina pro pokročilejší      (od 11. února 2020)

V úterý 11. února byl zahájen kurz angličtiny pro pokročilejší s lektorkou RNDr. Hanou Podhajskou, Ph.D. Proběhne 16x, délka jedné lekce je 1,5 hod.

Cesta  po  Pobaltí      (6. února 2020)

z přednášky

Na svoji přednášku nás pozvala Věrka Pakostová takto:

"Litva, Lotyšsko, Estonsko – to jsou tři malé státy na severovýchodě Evropy.
Riga, Tallin, Vilnius – to jsou jejich historická a starobylá hlavní města, ale víte, které kam patří?
Země, které leží na území, o které se už před staletími přetahovali Poláci, Švédové, Dánové a Rusové, území, na němž ve středověku vládli a budovali své hrady němečtí rytíři, a kde se narodila paní kněžna z Babičky Boženy Němcové. Země, jejichž dějiny jsou velmi pohnuté a navzájem provázané, a také dost podobné těm našim. Země, kde najdete nádherné středověké památky i sovětské paneláky. A hlavně zde žijí lidé, kteří si dokázali uhájit vlastní identitu navzdory všem okupacím.
To vše je Pobaltí…
Přijďte se s ním trochu seznámit prostřednictvím povídání, doplněným fotografiemi Věry Pakostové. Možná si už potom zapamatujete jejich hlavní města a budete vědět, co jsou to cepelíny."

A vzhledem k tomu, že naše podkrovní místnost se zájemkyněmi zcela zaplnila, bylo toto pozvání úspěšné. Ostatně - Věrka byla jako vždy pečlivě připravena a své zasvěcené vyprávění doplnila i krásnými fotografiemi.

Zpívání  pro  radost  i  pro  zdraví      (pondělí 3. února 2020)

zpívání pro radost

Za kytarového doprovodu paní Lídy Lazarové jsme si krásně zazpívaly písničky našeho mládí, lidovky, country...

Výlet   do   Blanska      (čtvrtek 23. ledna 2020)

z výletu

Nebe bylo průzračně modré od samého rána a slunečné počasí vydrželo po celý den. A to ještě více umocňovalo příjemnou atmosféru prvního výletu v roce 2020. Tentokrát naše cesta vedla na blanenský zámek, v jehož prostorách sídlí Muzeum Blanenska. Navštívily jsme (16 žen) během komentované prohlídky tyto expozice:

  • Historické interiéry zámku
  • Bydlení na blanenském zámku
  • Blanenská umělecká litina
  • Planetami Malého prince - výstava umělecké sklářky Alice Dostálové

Po prohlídce se některé z nás ještě vypravily procházkou k přehradě a sladkou tečkou za pohodově stráveným dnem se stala návštěva místní cukrárny. Výlet připravily Jana Jarušková a Jarmila Konečná.

Bulletin Ženy 50+         (leden 2020)

bulletin 1/2020

Začátkem ledna vyšlo první číslo bulletinu Ženy 50+ v roce 2020.

Zpět

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.

logo   © 2007 - 2021  Ženy50, z. s.     poslední aktualizace   23. ledna 2021