Vzdělávání,  setkávání,  sdílení  -  nejen  pro  ženy  50+

Úvodní stránka

Úřední  hodiny  v  Centru  Ženy50  na  Anenské  10

Kontaktovat nás můžete telefonicky kdykoliv a osobně na Anenské 10 nejlépe ve čtvrtky od 15.30 do 17.30 hod., nebo po telefonické domluvě jindy (728 740 449).

FOTOPÁTKY - akce pro všechny fotoženky

"Představuji si tyto "FOTOPÁTKY" jako takový fotoklubík, slučující v sobě: především samotné setkání fotoženek, ale také něco jako fotoporadnu (fotografická technika, úpravy fotografií v editoru/ech atp., prostě leccos, co se nestačilo probrat v kurzu), plánování akcí, promítání a komentování fotek atd. atd.," říká Alice Prokopová, která vás bude očekávat na Anenské 10, v době od 15.30 - 17.30 hod.
Termíny v roce 2020:  7. února, 6. března, 3. dubna, 15. května, 12. června, 10. července, 7. srpna, 4. září, 2. října, 6. listopadu a 4. prosince

Nové   číslo   bulletinu   Ženy 50+

bulletin

1. číslo / 2020   si můžete stáhnout zdesoubor pdf 4 MB

P Ř I P R A V U J E M E

Cesta  po  Pobaltí

k přednášce

Datum:     6. února 2020
Čas:     17.30 - 19.30 hod.
Místo:     Centrum Ženy50, Anenská 10


Litva, Lotyšsko, Estonsko – to jsou tři malé státy na severovýchodě Evropy.

Riga, Tallin, Vilnius – to jsou jejich historická a starobylá hlavní města, ale víte, které kam patří?

Země, které leží na území, o které se už před staletími přetahovali Poláci, Švédové, Dánové a Rusové, území, na němž ve středověku vládli a budovali své hrady němečtí rytíři, a kde se narodila paní kněžna z Babičky Boženy Němcové. Země, jejichž dějiny jsou velmi pohnuté a navzájem provázané, a také dost podobné těm našim. Země, kde najdete nádherné středověké památky i sovětské paneláky. A hlavně zde žijí lidé, kteří si dokázali uhájit vlastní identitu navzdory všem okupacím.

To vše je Pobaltí…

Přijďte se s ním trochu seznámit prostřednictvím povídání, doplněným fotografiemi Věry Pakostové. Možná si už potom zapamatujete jejich hlavní města a budete vědět, co jsou to cepelíny.

Vstupné 40 Kč / členky ZDARMA

Zpívání  pro  radost  i  pro  zdraví

ilustrační obrázek
Přijďte si společně zazpívat - lidovky, písničky našeho mládí, písničky k táboráku apod. Zpívání má nejen pozitivní vliv na psychiku, ale má i blahodárné zdravotní účinky (podporuje správné dýchání).
A zpívání ve skupině podobně naladěných osob má mnohem větší účinek a přináší více radosti, než osamocené zpívání doma.

Datum:     3. února, 2. března 2020 (pondělí)
Čas:     16.00 - 17.00 hod.
Místo:     Centrum Ženy50, Anenská 10, Brno
Na kytaru doprovází:     Ludmila Lazarová
Poznámka:     není potřeba se hlásit předem, platba na místě

Cena za 1 hodinu 50 Kč / členky ZDARMA

Informace u  Jany  Jaruškové  na  tel.  728 740 449,  nebo  e-mailem  na   info@zeny50.cz

PAMĚŤníci  (procvičovací)

ilustrační obrázekSeminář trénování paměti pro všechny, kteří se již někdy zúčastnili nějakého kurzu tréninku paměti. Osvěžíme si základní mnemotechnické pomůcky, budeme je procvičovat na zajímavých tématech z běžného života a vzájemně kombinovat. Mimo jiné budeme trénovat krátkodobou paměť pomocí stolních her a naučíme se mnoho nových slov, kterými se ve světě, a tedy v různých jazycích, vyjadřuje pocit štěstí.

Datum:     zahájení 23. března 2020 (pondělí)
Čas:     17.35 - 18.35 hod.
Počet:     5 lekcí  (do 27. dubna 2020)
Místo:     Centrum Ženy50, Anenská 10, Brno
Lektorka:     Ing. Marcela Cvachová,certifikovaná trenérka paměti III. st.
Poznámka:     JE  NUTNÉ  SE  NAHLÁSIT  PŘEDEM

Cena za kurz  300 Kč / členky 250 Kč

Přihlášky  u  Jany  Jaruškové  na  tel.  728 740 449,  nebo  e-mailem  na   info@zeny50.cz

Cyklus  přednášek:  Abeceda  paměti  –  mnemotechnické  pomůcky

ilustrační obrázekA jako asociace, B jako bludiště a borůvky, C jako cvičení. D jako denně, E jako emoce, F jako fantazie, G jako génius a gesto. H jako hemisféry, humor a háčky, CH jako chuť a chunkování, I jako imaginace. J jako jazyk, jídelníček, jména a jogging, K jako kategorizace, koncentrace, kalendář, L jako LOCI. M jako mozek, motivace, myšlenkové mapy, mnemotechniky. N jako nápad, O jako opakování, P jako příběh, pozornost, představivost, pohyb a pravidelnost. R jako radost, rým, S jako smysly, soustředění, T jako trénink, tvořivost. U jako učení, V jako vůle, vědomosti, vybavování a vizualizace. W jako www, X jako Xantypa, Y jako YO! a Z jako zapamatování.“

Datum:     2., 16. a 30. dubna 2020 (čtvrtek)
Čas:     17.30 - 19.00 hod.
Místo:     Centrum Ženy50, Anenská 10, Brno
Lektorka:     Ing. Marcela Cvachová, certifikovaná trenérka paměti III. st.
Cena:     90 Kč / členky 75 Kč - za jednu lekci
Poznámka:     JE  NUTNÉ  SE  NAHLÁSIT  PŘEDEM


Abeceda paměti je cyklus přednášek pro všechny zájemce o trénování paměti, kteří se chtějí seznámit se základními mnemotechnickými pomůckami. Každé setkání bude věnováno jedné nebo několika málo paměťovým technikám a jejich aplikaci do běžného života. Absolventi si pak mohou vybrat ty techniky, které je nejvíce oslovily a mohou se bez obav hlásit mezi PAMĚŤníky (pondělní semináře pro pokračující, resp. procvičující účastníky), příp. přijímat výzvy Dílny paměti (dvě setkání na jedno téma: výzva a pokroky). Těm, kteří se tréninku paměti ještě nevěnovali, doporučujeme absolvovat celý cyklus, pro zopakování je ale možno přihlásit se i na jednotlivé přednášky. Na jaře 2020 se uskuteční první tři přednášky, které obsáhnou základní a jednodušší paměťové techniky, na podzim se seznámíme s „královskou“ technikou LOCI, přidáme tzv. velký systém a vše se naučíme vzájemně kombinovat.

Témata jaro 2020 – přednášky se konají 1× za 14 dní, vždy ve čtvrtek, v čase 17.30 – 19.00 hodin:

Sedm pomocníků paměti, kategorizace, první písmeno a příběh (2. 4. 2020)
Akronym, akrostich – římské číslice, chronogramy a čísla trochu jinak (16. 4. 2020)
Pověste to na hřebík aneb paměťové háčky (30. 4. 2020)

Připravujeme na podzim 2020:

Královna LOCI aneb procházka paměťovým palácem
Mistrovství aneb Master systém (písmenkové systémy, čísla ještě trochu jinak)

Přihlášky  u  Jany  Jaruškové  na  tel.  728 740 449,  nebo  e-mailem  na   info@zeny50.cz

Dílna  paměti  –  Pokroky  2020:  jmenný  kalendář  

Dílna paměti se skládá z minimálně dvou setkání. První – Výzva, je taková „hozená rukavice“ na určité téma. Na semináři se pod vedením lektorky probere teorie a nastíní možný postup pro domácí individuální trénink. Na druhém (a příp. dalším) setkání, které se jmenuje Pokroky, se účastníci Výzvy sejdou a vyzkouší si, jak daleko se v tréninku dostali. Stanovený termín a vzájemné setkání je motivující!

k seminářiSetkání účastníků semináře Dílna paměti, kteří na podzim 2019 přijali výzvu naučit se zpaměti jmenný kalendář. Na setkání si vyzkoušíme, která jména z kalendáře na měsíce leden-duben (příp. i další) nám utkvěla v paměti, vyměníme si zkušenosti z tréninku a ostatním kolegiálně prozradíme tipy a finty, které se nám osvědčily. Přijít pro motivaci si mohou i ti, kteří na trénink neměli z různých důvodů čas nebo chuť. Inspirovat se mohou také další, kteří se podzimního semináře nezúčastnili, mají už zkušenost s tréninkem paměti a tato výzva je láká – na setkání bude pro ně připraven „návod k použití“ (symbolika měsíců a dnů v měsíci a návod na to, jak pracovat se jmény).

Datum:     4. května 2020 (pondělí)
Čas:     17.35 - 18.35 hod.
Místo:     Centrum Ženy50, Anenská 10, Brno
Lektorka:     Ing. Marcela Cvachová, certifikovaná trenérka paměti III. st.
Poznámka:     JE  NUTNÉ  SE  NAHLÁSIT  PŘEDEM

Vstupné  60 Kč / členky 50 Kč

Přihlášky  u  Jany  Jaruškové  na  tel.  728 740 449,  nebo  e-mailem  na   info@zeny50.cz

Čtyři  zamyšlení  nad  životem  (seminář,  zahájení  7.  dubna  2020)

ilustrační obrázekSrdečně Vás zveme na seminář, ve kterém se společně s MUDr. Ivanem Peškou zamyslíme nad smyslem života, úzkostí a strachem, samotou a osamělostí a prožijeme jedno terapeutické skupinové setkání.

Proběhne 4x ve 14 denních intervalech.

Podrobně

  

P Ř E D N Á Š K Y   (čtvrtky od 17.30 hod.)

Srdečně Vás zveme na přednášky z různorodých oblastí. NENÍ NUTNÉ SE HLÁSIT PŘEDEM (není-li uvedeno jinak).

Podrobně

V Ý L E T Y

Výlet  do  Blanska

Přijměte pozvání na návštěvu blanenského zámku, v jehož prostorách sídlí Muzeum Blanenska. Pro výlet byl tentokrát zvolen všední den, jelikož muzeum má v měsíci lednu o víkendu zavřeno. A leden byl zvolen z důvodu, že zde ještě bude k vidění výstava Planetami Malého prince.
Muzeum Blanenska

Datum: čtvrtek 23. ledna 2020
Sraz: v 9.45 hod. na hlavním nádraží
Odjezd: v 10.00 hod. do stanice Blansko město
Cena: každý si vše hradí sám
Poznámka:   vstupné na prohlídku 80 Kč / senioři 40 Kč
Návrat: dle nálady a počasí
Připravily: Jana Jarušková a Jarmila Konečná

Abychom orientačně věděly počet zájemců, prosíme o přihlášení   u  Jany  Jaruškové  na  tel.  728 740 449,  nebo  e-mailem  na   info@zeny50.cz

EXPOZICE  A  VÝSTAVY  MUZEA:

býčekCesta do pravěku Blanenska
Tato archeologická expozice je cestou do minulosti od doby první písemné zmínky o Blansku až do času, kdy místní jeskyně obývali neandrtálci. Nejslavnějším obdobím představeným v archeologické expozici je doba halštatská díky nálezům z tajemstvími opředené jeskyně Býčí skála, kde dodnes existují různé teorie okolností úmrtí nejméně čtyřiceti nalezených osob a několikanásobně vyššího množství šperků a dalších obětin.

Blanenská umělecká litina
Expozice představuje průřez výrobním sortimentem blanenských železáren počínajícím přibližně v polovině 19. století a zahrnujícím jak uměleckou litinu, tak i litinové výrobky pro komerční účely. Blanenská umělecká litina je fenoménem, který neměl v celé habsburské říši konkurenci. Rychlý vývoj železářství v Blansku je spojen s rodem Salm-Reifferscheidt, který blanenské panství koupil v roce 1766.

Historické interiéry zámku
Prohlídka představuje nejkrásnější místnosti blanenského zámku. Svůj vzhled získaly při poslední velké úpravě zámku, provedené v novorenesančním duchu v 70. letech 19. století podle projektu Bedřicha Wachsmanna.

výstavaBydlení na blanenském zámku
Zámek v Blansku od doby, kdy panství zakoupil rod Salmů, ztratil svou rezidenční funkci. Za Salmů, kteří sídlili v Rájci, sloužilo blanenské sídlo jako letní byt pro rodinu a její návštěvníky, případně jako ubytovna pro úředníky panství či železáren.

Planetami Malého prince

Výstava umělecké sklářky Alice Dostálové. Hlavním motivem výstavy je spojení krásy vesmíru, krásy skla a pohádkového příběhu Antoina de Saint-Exupéryho. Výstava se nachází v modrém salonu blanenského zámku. Navštívit ji lze v rámci komentované prohlídky zámku.

Výlet  za  kulturními  památkami  Třebíče

k výletu

Zimní, mnohdy sychravé a mlhavé počasí je jako stořeno pro návštěvu zámků a dalších kulturních památek. Proto bychom Vás rádi pozvali na návštěvu města Třebíče, které těch památek nabízí opravdu hodně. Pro tentokrát se zaměříme na třebíčský zámek a románsko-gotickou baziliku sv. Prokopa, která patří ke klenotům evropského stavitelství. V roce 2003 byla zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Datum: sobota 15. února 2020
Sraz: v 9.30 hod. na hlavním nádraží   (se zakoupenou jízdenkou, na 5. nástupišti, odkud vlak odjíždí)
Odjezd: v 9.41 hod. do Třebíče   
Cena: každý si vše hradí sám
Poznámka:   vstupné na prohlídku zámku 100 Kč / senioři 70 Kč
vstupné na komentovanou prohlídku baziliky 100 Kč / senioři 70 Kč
Návrat: v 18.14 hod. do Brna
Připravila: Jana Jarušková

Kvůli zarezervování prohlídek je nutné orientačně vědět počet zájemců, proto prosím o přihlášení   u  Jany  Jaruškové  na  tel.  728 740 449,  nebo  e-mailem  na   info@zeny50.cz

Společně půjdeme na komentované prohlídky třebíčského zámku (Valdštejnové na Třebíči ) a baziliky sv. Prokopa.

Individuálně je možné navštívit bez průvodce expozice:

  • Svět neživé přírody
  • Svět portálů a bran
  • Lidé. Místa. Osudy.
  • Cesty časem

Na oběd, či kávu lze zajít do restaurace Centrum Lihovar, vzdálené cca 200 m od zámku.

Odjezd je plánován rychlíkem z Třebíče v 17.08 hod. 

CHKO  Litovelské  Pomoraví    (neděle 17. května 2020)

k výletu

Přijměte pozvání na jednodenní výlet do Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Tentokrát využijeme nabídku Domu přírody Litovelského Pomoraví na zážitkovou prohlídku s názvem Genius pocit - dvě romantické krajiny v jednom dnu.

Podrobně

 

P O B Y T Y

LANTERNA  Premium  Camping  Resort     (4. - 13. září 2020)

OBSAZENO,  JE  MOŽNÉ  SE  HLÁSIT  JAKO  NÁHRADNICE

k pobytu

V roce 2020 chystáme ve spolupráci s cestovní kanceláří Victoria zájezd k moři do Chorvatska, na Istrii. Pobyt prožijeme ve čtyřhvězdičkovém LANTERNA Premium Camping Resortu, jedním z nejznámějších, největších a nejlépe vybavených resortů v celém Chorvatsku, s fantastickým umístěním u moře na zalesněném poloostrově Lanterna. Ubytováni budeme v mobilních domech Premium Exclusive Grand, které jsou v této lokalitě cestovní kanceláří nově nabízeny teprve od roku 2019.

Podrobně

 

Krakov  a  solné  doly  Vělička    (25. - 26. dubna 2020)

OBSAZENO

k zájezdu

Pojeďte s námi navštívit polské královské město Krakov a unikátní solné doly ve Věličce. Tento dvoudenní zájezd organizujeme ve spolupráci s renomovanou cestovní kanceláří.

Podrobně

 

Luhačovice, hotel Ambra - nechejte se hýčkat!    (16. - 20. září 2020)

OBSAZENO

Pojďte s námi opět prožít několik pohodových, odpočinkových dnů, spojených se zdravotním cvičením, v  Luhačovicích a nechejte o sebe pečovat odborníky! Wellness hotel Rezidence Ambra získal v prestižní soutěži Czech Hotel Awards o Hotel roku 2014 v kategorii čtyřhvězdičkový hotel již potřetí 1. místo ve Zlínském kraji.

Podrobně

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.

logo   © 2007 - 2020  Ženy50, z. s.     poslední aktualizace   19. ledna 2020