Vzdělávání,  setkávání,  sdílení  -  nejen  pro  ženy  50+

Výlet do městečka   T Ř E Š Ť     (15. ledna 2011)

TřešťV sobotu, v devět hodin ráno, jsme se naložily do pohodlného žlutého autobusu a vyrazily směr město betlémů Třešť. Cesta uběhla pohodově a o půl jedenácté jsme zakotvily v Třešti.
Vánoce si nikdo nedovede představit bez stromečku a v Třešti musí být i betlém. A to ne ledajaký. Město je ojedinělou betlémářskou lokalitou nejen z hlediska českého, ale i evropského. Betlémářství je ve městě stále živé díky tradici mnoha betlémářských rodů již více než 200 let.  Třešťské betlémářství je významným dokladem lidového umění. Tuto tradici se snaží udržet a rozšířit místní lidoví řezbáři - amatéři, a dále Spolek přátel betlémů. Pro třešťské betlémy je typická krajina, prostoupena údolími, jeskyněmi, pastvinami a skalnatými hřbety. Stupňovitě se zvedají k horizontu, kde přecházejí většinou v malovanou krajinu.
Třešť Nejdříve jsme navštívily rodný dům významného zdejšího rodáka, známého ekonoma a prvního rakouského ministra financí J. A. SCHUMPETERA. V současnosti zde sídlí pobočka muzea Vysočiny. Je zde stálá výstava betlémů a část se nachází také v zadním traktu. Krásu lidového řezbářství lze obdivovat od 25. prosince do 2. února také v mnoha domácnostech, což je skutečně ojedinělá rarita.
Třešť A tak po prohlídce muzea jsme se po skupinkách vydaly do domácností. Nejdříve jsme se ještě byly podívat na betlém v kostele sv. Kateřiny a spojily to s prohlídkou tohoto pěkného kostela. Potom jsme přes náměstí, kde stojí sloupové sluneční hodiny, které se svou výškou 8,21 metrů jsou největší v ČR, zamířily na trasu po domácnostech. Bylo to něco neskutečně zajímavého, všude nás přijali velice laskavě a ochotně nám zodpověděli nejen všechny naše dotazy, ale také nám pověděli v kostce o historii jejich betlému. Po projití asi sedmi domácností jsme zakotvily na občerstvení v jedné z místních restaurací. Odpočinuly jsme si a vydaly se dále. Další naší navštívenou lokalitou byl místní zámek, který dnes slouží jako hotel, ale ve vstupní hale se nacházel také pěkný betlém. Pokračovaly jsme dále do kopce kolem farního kostela sv. Martina do dalších domácností.
Třešť Nakonec jsme se opět usadily v restauraci na teplý čajíček, jelikož jsme byly vyfoukané od pěkně studeného větru a po zahřátí nastoupily cestu k autobusu.
Počasí nám vcelku vyšlo, bylo to takové aprílové počasíčko, hned svítilo slunce, pak se zamračilo i malinko sprchlo a zase bylo pěkně.
Nejvíce obdivuhodné je, že tito milí lidé své betlémy po Hromnicích jednotlivě zabalí a uloží vše do připravených krabic a bedýnek. A to čítá i několik stovek figurek a domečků. Mech a různá zeleň se vyhodí a na podzim se nasbírá nový mech, který se rozloží, aby z něj vylezla různá havět, a v prosinci se začnou stavět betlémy znovu od základů. Proto jsou každý rok betlémy trochu jiné, jelikož se nikdy nedají poskládat úplně stejně.
TřešťZážitek z tohoto výletu byl opravdu jedinečný, betlémy překrásné a v každé domácnosti jinak postavené a vybavené a dokonce i někde osvětlené a pohyblivé.
Musíme poděkovat sdružení Ženy50, že nám zajistily takový krásný výlet. Opravdu jsme si to užily !!!

Zpracovala Milena Uhrová.

Zpět

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.

logo   © 2007 - 2021  Ženy50, z. s.     poslední aktualizace   23. ledna 2021