- Reklama -svět ženy

Otázky a odpovědi: O rizicích vzniku kožních nádorů

Date:

Share post:

Zhoubný kožní nádor může vzniknout iu člověka, který se nesluní, nejčastěji proto, že slunce mu nedělá dobře a často se spálí.

Osvěta a edukace v souvislosti s rizikem kožních nádorů probíhají již několik let, přesto čísla a počty pacientů s rakovinou kůže každoročně stoupají. V čem vidíte největší problém?

Vyšší výskyt maligního melanomu i nemelanomové kožní rakoviny je celosvětový trend nejen u nás, ale také v zemích, kde jsou preventivní kampaně mnohem silnější. K výraznějšímu růstu nových případů přispívají zejména environmentální a sociálně-kulturní faktory. Vlivem úbytku ozonové vrstvy je intenzita UV záření silnější, lidé tráví svůj volný čas venku, sportují a cestují k moři mnohem více než v minulosti a nejen v letním období. Také trendy v módě a oblékání jsou jiné než za dob našich babiček. K rozvoji kožních nádorů přispívá také snížení imunity vlivem některých onemocnění nebo léků. Stoupající trend pravděpodobně těžko ovlivníme. Preventivní kampaně jsou však důležité pro to, abychom zlepšili a urychlili diagnostiku kožních nádorů a tím zkvalitnili a prodloužili život našich pacientů.

Na jedné straně je prevence a osvěta jistě důležitá, ale mnozí pacienti přicházejí k lékaři, přestože se často nevystavují slunečnímu záření a dokonce se neradi opalují. Co jsou tedy hlavní rizikové faktory pro vznik zhoubných národů kůže?

Zhoubný kožní nádor může vzniknout iu člověka, který se nesluní, nejčastěji proto, že slunce mu nedělá dobře a často se spálí. Právě tyto rizikové typy kůže – fototyp I a II, tedy lidé s bledou pokožkou, pihami, s zrzavými nebo blond vlasy – jsou nejvíce ohroženi vznikem kožní rakoviny v porovnání s lidmi s tmavším typem pokožky. K dalším rizikovým faktorům patří genetická zátěž v rodině, kdy se melanom nebo nemelanomová rakovina kůže vyskytují u pokrevních příbuzných, rovněž vysoký počet znamének, vyšší věk a snížená imunita.

Human Cancer Cell

Onkodermatoložka v pořadu Jedná se o zdraví: Maligní melanom mívají i těhotné ženy. Co s tím?
Letošní kampaň se zaměřuje na předrakovinné stadium rakoviny kůže aktinickou keratózu. Jak tomuto stadiu může člověk zabránit?

Aktinické keratózy se donedávna považovaly za předrakovinná stadia skvamocelulárního karcinomu, ale dnes jsou považovány za intraepiteliální (povrchovou) formu tohoto nádoru. Při malém množství aktinických keratóz na kůži pacienta je riziko vzniku invazivního skvamocelulárního karcinomu nízké, ale při mnohočetných projevech na místech, která byla vystavena slunci, riziko vzrůstá. Zvyšující se výskyt tohoto typu nádorů souvisí především s dlouhodobým působením slunečního záření na kůži, rostoucím používáním imunosupresivních léků v populaci a vyšší průměrnou délkou života.

- Reklama -PR články

Další články autora

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které...

Jak se vypořádat s otoky obličeje? 

Ranní otoky obličeje mohou mít různé příčiny. Kosmetologové a lékaři se shodují na tom, že 80 % otoků...

Kroky prevence proti nachlazení

Abychom prožili přechod ze zimního období bez větších zdravotních problémů a nachlazení, měli bychom se řídit následujícími radami: Důsledná...

Jak se postarat o citlivou a alergickou pleť?  

Alergické reakce jsou většinou typické pro citlivou nebo problematickou pleť, která může nepříznivě reagovat na ledaco, od nových...