- Reklama -svět ženy

Vysoký tlak nebolí. Správně měřený pomáhá prodloužit život

Date:

Share post:

Představte si, že hadicí zaléváte zahradu. Pokud ji přišlápnete, proud vody se zmenší, ale tlak v hadici pod vaší nohou stoupne. Podobně se zvyšuje i tlak v oběhovém systému, dojde-li k zúžení cév, a vzniká hypertenze, tedy trvalé zvýšení krevního tlaku.

Varováním mohou být projevy jako ranní bolesti hlavy, krvácení z nosu, nepravidelný tlukot srdce, zhoršení zraku a bzučení v uších.

Hypertenzí trpí až 50% dospělých. Jediný způsob, jak se o diagnóze dozvědět, je nechat si správně změřit krevní tlak. Vysoký tlak totiž nebolí a nemá specifické příznaky, přímo však ohrožuje život.

„Podle odhadů Světové zdravotnické organizace až 46 % dospělých netuší, že trpí hypertenzí. Komplikace se začnou objevovat postupně, vedou k vážným zdravotním následkům a odvratitelným předčasným úmrtím,“ informoval Odbor podpory zdraví a výchovy ke zdraví Úřadu veřejného zdravotnictví. Vysoký tlak nadměrně zatěžuje srdce, jehož svalstvo musí vyvíjet více námahy, aby dokázalo pumpovat krev v těle. Trpí i cévy, kterými se krev v těle přepravuje – poškozuje se jejich vnitřní výstelka, v důsledku čehož se v nich mohou usazovat tuky a vznikat krevní sraženiny.

Vysoký tlak tak způsobuje kromě poškození srdce i poškození mozku, ledvin nebo očí. Zasažen je celý krevní oběh, takže transport krve, a tím i kyslíku a živin od srdce k důležitým orgánům probíhá obtížněji. Pokud se na vysoký krevní tlak zavčas nepřijde a neléčí se, může mít tento stav za následek ischemickou chorobu srdeční, infarkt myokardu či mozkovou mrtvici.

Varováním mohou být projevy jako ranní bolesti hlavy, krvácení z nosu, nepravidelný tlukot srdce, zhoršení zraku a bzučení v uších.

Objevuje se iu mladších lidí, dokonce se vyskytuje už iu dospívající mládeže. Ideální hodnota krevního tlaku je 120/80 mm Hg. Pokud jeho hodnota dlouhodobě překračuje hodnotu 140/90 mm Hg, tento stav lze označit jako hypertenzi.

\“Podle údajů Národního centra zdravotnických informací je v kardiologických ambulancích s hypertenzními chorobami sledovaných více než 225 tisíc pacientů, což je suverénně nejvíce z diagnóz,\“ uvedla mluvčí centra Alžběta Sivá.

Cropped shot of a stressed young couple sitting together and using a laptop to go over their financial paperwork

MUDr. Šoóšová v pořadu „Jde o zdraví“: Jaký tlakoměr si rozhodne nekoupit?
„Počet léčených hypertoniků na Slovensku je jen vrcholem ledovce. Předpokládá se, že zhruba polovina se nejen neléčí, ale o svém onemocnění ani neví. Vysoký tlak tak může mít přes 1,5 milionu obyvatel. Důležité je pravidelně absolvovat preventivní prohlídky a v domácím prostředí si v klidu občas změřit krevní tlak. Pokud zjistíte jeho vyšší hodnoty, obraťte se na svého všeobecného lékaře,“ radí Monika Palušková, prezidentka Společnosti všeobecných lékařů Slovenska. Všeobecný lékař má podle jejích slov možnost pacienta nejen kompletně vyšetřit a provést EKG, ale také provést moderní vyšetření cévního systému a 24-hodinový monitoring výšky krevního tlaku. Neléčená hypertenze může totiž kromě zmíněných onemocnění vést také k poškození zraku, ledvin, k problémům s pamětí či k demenci.

Problémům s vysokým tlakem však můžeme předejít. Důležitá je vyvážená zdravá strava, pravidelný pohyb a udržování si adekvátní tělesné hmotnosti. Nezbytné je také vyhýbat se pití velkého množství alkoholu, kouření či stresu.

- Reklama -PR články

Další články autora

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které...

Jak se vypořádat s otoky obličeje? 

Ranní otoky obličeje mohou mít různé příčiny. Kosmetologové a lékaři se shodují na tom, že 80 % otoků...

Kroky prevence proti nachlazení

Abychom prožili přechod ze zimního období bez větších zdravotních problémů a nachlazení, měli bychom se řídit následujícími radami: Důsledná...

Jak se postarat o citlivou a alergickou pleť?  

Alergické reakce jsou většinou typické pro citlivou nebo problematickou pleť, která může nepříznivě reagovat na ledaco, od nových...